Uskrs je vrijeme kada se obitelj i prijatelji okupljaju oko stola i zajedno, uz mnogobrojne uskrsne delicije, slave nove početke. Kako bi uskrsno slavlje proteklo u što boljem ozračju, istarski restorani podijelili su recepte za razna ukusna jela koji našim čitateljima mogu poslužiti kao inspiracija.
Konoba Jadruhi donosi recept za špaletu điravolta s fritajom od šparuga, bistro pizzeria Caruso bakalar s posuticama, oštarija Rondo kuhanu janjeću koljenica uz pire krumpir s istarskim sirom, a Zdenka Jakuš iz Žminja tradicionalnu pincu i štrudel.
Osim prigodnih jela, slavlje Uskrsa ne bi bilo jednako i bez najpoznatijeg običaja - farbanja jaja, pa je tako Jakuš podijelila i svoju tehniku na istarski način.
Zdenka Jakus iz Žminja, poznata po svojoj tradicionalnoj kuhinji i sudjelovanju u raznim kulinarskim natjecanjima diljem lijepe naše i reality showu "Farma, more i maslina", podijelila je s nama nekoliko slatkih recepata. Tradicionalno priprema pince za Uskrs, a specifične su po svojoj težini i načinu pripreme - "pod čerepnjom".
Kisa se dokle se ne digne, uniput premjesit da se jopet digne
Pak se je stavi peć 1 uro
Tijesto:
Sve skupa zamjesiš tijesto.
Kremo:
Sve zajedno se zmiša pak se rastače to tijesto i zamisi, na kraju se s kremo zamota. I to bi bila povetico ili štrudel.
Jaja se stave kuhat na trdo normalno. Pak se stave u po litre ili litru črnega vina, ovisno koliko je jaji, ako hi je više, stavi se više vina. Jaja se stave u vino neka se kuhaju i kad se skuhaju, puštit ih neka se moće cilu noć u vinu. I tako pridu ljubičasta jaja.
Kad spomenemo Uskrs, prva nam je asocijacija janjetina ili špaleta i šparuge. U našoj konobi janjetina se sprema u teči i poslužuje se s pečenom palentom sa šparugama. Špaleta se priprema u malvaziji i maslinovom ulju ili kako to većina nas zove "điravolta", a ona se poslužuje sa fritajom od šparuga, kaže nam chef Marko Šimonović.
Recept za 4 osobe:
U tavi napravimo emulziju od vina i maslinovog ulja i posložimo špaletu. Kad prokuha, okrenemo špaletu i kuhamo dok se umak ne zgusne i izgubi miris po vinu, uz povremeno miješanje. Za fritaju popržimo malo pancete na maslinovom ulju, dodamo blanširane šparuge pa zajedno malo popržimo. Dodamo jaja, sol i papar. Maknemo s vatre i miješamo par minuta.
Za 4 osobe:
Priprema:
Zagrijte veći lonac s malo ulja. Zatim prepecite janjeće koljenice, toliko da se zatvore, a zatim ih odložite sa strane. Grubo narezano povrće (mrkva, luk, češnjak i celer) izdinstajte u loncu u kojem ste prethodno prepekli janjetinu. Kada povrće lagano posmeđi, dodajte pire od rajčice, a zatim crno vino – Franković Teran. Dodajte preostalo bilje: majčina dušica, lovorov list, ružmarin i začine po želji. Vratite janjeće koljenice u tekućinu i kuhajte oko dva sata uz povremeno miješanje. Kada su koljenice gotove, trebale bi dostići razinu podatne mekoće pri kojoj se meso lakoćom odvaja od kostiju. Tada ih izvadite iz tekućine. Tekućinu zatim završite štapnim mikserom i prosijte tako da dobijete glatki umak. Vratite koljenice u umak i prokuhajte još malo.
Ogulite krumpir, narežite ga na kocke i stavite ga kuhati u posoljenu vodu. Kada je krumpir gotov, istresite vodu i dobro ga zgnječite. Postepeno dodajte mlijeko, maslac i začine. U posljednjem koraku dodajte sitno ribani istarski sir i dvije žličice mascarponea. Omjeri neka budu po želji. Pire mora biti lijepo kremast.
Jelo poslužiti uz mladi luk. Dobar tek!
Pasutice:
Brašno stavite na dasku, načinite udubinu, dodajte jaja i vodu. Umijesite glatko tijesto i pustite da malo odmori. Tijesto podijelite na par dijelova pa ga razvaljajte tanko i na kvadratiće. U vreloj posoljenoj vodi kuhati oko 10 minuta.
Bakalar:
Ostaviti bakalar 24 sata u hladnoj vodi da se namoči, mijenjati vodu svako toliko. Namočeni bakalar očistiti od kože i kosti. Skuhati temeljac. Očišćen bakalar stavite u manju posudu. Dodajte krumpir narezan na ploške, usitnjen češnjak, peršin, sol i papar i zalijte procijeđenim temeljcem. Dodajte maslinovo ulje i stavite da se kuha na laganoj vatri, dok ne omekša. Skuhano usitnite i želimo vam dobar tek!