GASTRO SPECIJAL NEDJELJOM

IZ KULINARSKOG LABORATORIJA ROVINJSKE STRUKOVNE ŠKOLE: Zeleni ravioli "Mare&Monti"

| Autor: Tihomir HORVAT
Zeleni ravioli "Mare&Monti"  (Foto: Strukovna škola Eugena Kumičića Rovinj - Scuola di formazione professionale Eugen Kumičić Rovigno)

Zeleni ravioli "Mare&Monti" (Foto: Strukovna škola Eugena Kumičića Rovinj - Scuola di formazione professionale Eugen Kumičić Rovigno)


Istra je poznata po tradiciji pripreme domaće tjestenine. Nekada se tjestenina pripremala svakodnevno, pa tu možemo prepoznati razne vrste i oblike tjestenine kao što su makaruni (pljukanci), njoki na žlicu, njoki, lazanje, za svečane prigode i nedjeljom radili su se fuži, ravioli, tortelini...

U radne dane se mijesila jednostavna tjestenina te prigotovljavala s raznim umacima od raznih vrsta samoniklog bilja, crvenog radića, rokulom, pancetom i slično.

Za svečane prigode se mijesila kvalitetnija tjestenina kao što su fuži, ravioli i druga punjena tjestenina s raznim umacima od mesa. Najpoznatije su nam: fuži sa domaćom kokošom i kiselim kupusom.

Žitelji istre nekada nisu bili imućni te su jaja i meso jeli samo bogatiji ili siromašniji samo za vjerske blagdane i druge svečane i važne prigode.

Zeleni ravioli "Mare - Monti"

Ovo jelo poštuje tradiciju cijele Istre u jednom tanjuru. Od primorskog dijela, pa sve do središnjeg i planinskog predjela Učke i Ćićarije. Koristimo najbolje od svih dijelova Istre.

Sastojci za 4 osobe:

  • 200 g špinata
  • 400 g brašna
  • 5 jaja
  • 150 g svježih gljiva - po želji miješane ili šampinjoni
  • 1 crveni luk
  • 20 g parmezana
  • Maslinovo ulje
  • 20 g svježeg peršina
  • 4 crne masline
  • 500 g škampa
  • 3 režnja češnjaka
  • 2 dcl bijelog vina
  • 0,03 dcl vinjaka
  • 4 dcl pelata (još bolje ako imamo domaću šalšu)
  • Krušne mrvice ili maslac
  • 0,5 l ribljeg temeljca

Priprema tijesta:

U tavi zagrijemo maslinovo ulje, te dodamo špinat kojeg kratko propirjamo. Kad nam je špinat termički obrađen, pustimo ga da se ohladi.

Ohlađeni špinat iskosamo i stavimo u cjedilo da nam ispusti višak vode.

U posudu stavimo brašno, 4 jaja, ohlađeni iskosani špinat, posolimo po želi i umijesimo tijesto za raviole.

Priprema nadjeva:

Polovice crvenog luka narežemo na sitne kockice, svježe gljive narežemo na sitne rezance. U tavi zagrijemo malo ulja, ubacimo sitno izrezani luk i kratko pirjamo da nam dobije zlatno smeđu boju.

Kad nam je luk pirjan ubacimo gljive i zajedno pirjamo 10 minuta. Kad su nam gljive gotove pustimo da se ohlade i usitnimo sa štapnim mikserom, nožem ili blenderom.

Kad smo usitnili gljive dodamo jedno jaje, parmezan, posolimo i popaprimo po želji, te dobro sjedinimo.

Ukoliko nam je smjesa prerijetka dodamo malo krušnih mrvica ili još parmezana.

Priprema jela:

Tijesto razvaljamo, raviole punimo sa smjesom od gljiva. Po raviolu stavimo jednu čajnu žličicu nadjeva. Nakon što smo stavili nadjev, tijesto preklopimo i oblikujemo raviole.

Kad smo oblikovali raviole, stavimo posudu s vodom na vatru da nam proključa, vodu posolimo. Kad je voda proključala, ubacimo raviole i kuhamo ih 10 minuta na laganoj vatri (ako nam voda jako ključa, kad ubacimo raviole postoji mogućnost da nam se ravioli otvore ili popucaju).

U veću tavu stavimo grijati maslinovo ulje. Kad nam je ulje ugrijano ubacimo škampe. Škampe kratko prepržimo na ulju, ulijemo konjak i flambiramo škampe. Nakon što se vatra ugasi ubacimo bijelo vino, sitno iskosani češnjak i kratko prokuhamo.

Kad vino ishlapi dodamo pelate, papar, svježi kosani peršin i podlijemo s ribljim temeljcem i pirjamo 15 minuta.

Ukoliko imamo malo umaka dodamo još malo temeljca i vode u kojoj kuhamo raviole. Ukoliko nam je umak prerijedak dodamo maslaca ili krušnih mrvica.

Kad su ravioli kuhani, ne cijedimo ih kroz cjedilo već sa okruglom francuskom lopaticom (pinjaricom) vadimo van i stavljamo u umak od škampi. Kratko prokuhamo uz laganu trešnju tave, da nam ravioli dodatno upiju umak od škampi i zgusnu umak. Serviramo toplo.

Ukoliko želimo još dodatno obogatiti ovo jelo, možemo dodati i malo šparoga kad nam je umak od škampa pri kraju. Pa onda stvarno možemo reći da imamo cijelu Istru na jednom pijatu.

Dobar tek!

Recepte su, pod vodstvom svojih stručnih učitelja i mentora Sandre Živolić, Tihomira Horvata, Franje Milotića i Silvie Cah, pripremili učenici Strukovne škole Eugena Kumičića Rovinj - Scuola di formazione professionale Eugen Kumičić Rovigno.

Strukovna škola Eugena Kumičića Rovinj - Scuola di formazione professionale Eugen Kumičić Rovigno ove godine je proslavila 70. godišnjicu strukovnog obrazovanja na hrvatskom jeziku.

Škola je krajem 50-ih godina obrazovala učenike za klesare, ribare, ličioce, zidare, limare... a danas u ovoj školi se učenici obrazuju za smjerove konobar, kuhar, slastičar, turističko-hotelijerski komercijalist, vodoinstalater, automehatroničar i elektromehaničar.

Svake nedjelje ekskluzivno za čitatelje Glasa Istre, mentori i učenici donose razne recepte, među kojima su i klasici kulinarstva i slastičarstva kao i novi originalni recepti.

Do sada su učenici sa svojim stručnim učiteljima i mentorima napravili više kulinarskih izdanja - to su "Tri kantuna u hiži srdeline" i "Jela s likovnih djela", a ovih dana izlazi i "Kako je dela nono, tako to dela unuk".

Više o školi možete naći na https://www.ssek.hr/

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter