Pileći medaljoni na "Mediteranski" način (Foto: Strukovna škola Eugena Kumičića Rovinj - Scuola di formazione professionale Eugen Kumičić Rovigno)
Kada se u kuhinji spominje i govori o piletini, najprije pomislimo na neko jednostavno, siromašno i nedolično jelo. Na piletinu se u današnje vrijeme odnosi kao prljavoj, nezdravoj i jeftinoj namirnici, koja može biti sve samo ne jednostavna i dosadna nairnica.
Upravo suprotno, piletina je jako zahvalna namirnica, uz malo mašte od piletine se mogu pripremiti lijepa, ukusna i delikatesna jela.
U našem narodu najčešća jela koja se pripremaju od piletine jesu: pileća bečka, prženi batak i zabatak, pečeno pile, jednostavni umaci s vrhnjem i razne salate.
Dok se u kuhinji vrhnje najčešće koristi u pripremi jela sa piletinom i puretinom, rijetko tko se uistinu pita koliko je ono i zdravo, jer rijetko kad se danas može kupiti vrhnje za kuhanje koje nije na bazi biljnih masnoća. Upravo tog vrhnja se moramo čuvati.
Istina nije ni sva piletina u današnje vrijeme jednako zdrava kao i pred 15, 20 godina. Ali da bismo riješili donekle i taj problem, iz današnjeg jela smo izbacili donekle nezdrave navike te se odlučili napraviti jelo koje koristi najbolje od Mediteranske kuhinje.
Ovo jelo je jednostavno, zdravo i lijepo za vidjeti.
Sastojci za 4 osobe:
Priprema:
Korak 1.
Pileća prsa izrežemo na medaljone (3 komada po osobi), lagano potučemo čekićem za meso. Ovako pripremljenu piletinu začinimo sa soli i paprom, te zatim medaljone premažemo sa senfom.
Pripremimo posudu u koju ćemo staviti marinirati pileće medaljone. Naranču i limun izrežemo na polovice, od pola naranče i limuna iscijedimo sok, te zatim ulijemo u posudu gdje ćemo marinirati meso i dodamo vino.
Aromatično bilje operemo, ružmarin odvojimo od stabljike te grubo usitnimo s nožem. Origano, timijan, mažuran, odvojimo od stabljike, te bosiljak samo isprekidamo na manje komade. Češnjak usitnimo na kolute.
Ovako pripremljeno aromatično bilje dodamo u posudu za mariniranje, ulijemo par kapi worchester umaka i začinimo po želji sa soli, paprom, ulijemo malo maslinovog ulja, te dobro promiješamo. Kada smo pripremili marinadu, lijepo u nju posložimo začinjene pileće medaljone. Prekrijemo s prozirnom folijom, te stavimo u hladnjak da nam se marinira najmanje 30 minuta.
Korak 2.
Dok nam se meso marinira, očistimo mrkvu te ju stavimo kuhati u kipuću slanu vodu. Tikvicu operemo, izrežemo na tanke rezance. Rajčicu izrežemo na kolutove, debljine 1 cm. Ovako pripremljenu rajčicu začinimo sa soli. Potrebno nam je 3 koluta rajčice po osobi. Poriluk izrežemo na tanke kolutove.
Procijedimo kuhanu mrkvu i sa štapnim mikserom napravimo kremu od mrkvice. Kremu dodatno po potrebi začinimo sa soli i maslinovim uljem. Ukoliko primijetimo da nam je krema od mrkvice previše tekuća, u nju dodamo malo krušnih mrvica da nam se dodatno stisne, po želji.
Korak 3.
Na vatru pristavimo grijati tavu s malo maslinovog ulja i iz hladnjaka izvadimo marinirano meso. Kad nam je tava ugrijana, ocijedimo pileće meso i kratko sotiramo s obje strane. Kada nam je meso sotirano, dodamo narezani poriluk te ga podijemo ga sa marinadom i pustimo da se pirja 10-tak minuta.
U drugoj tavi na malo maslinovog ulja kratko prepržimo pripremljene tikvice, koje začinimo sa malo soli. Tikvice nam moraju malo omekšati, toliko da ih kasnije možemo lijepo servirati.
Dokle nam se piletina pirja, pripremljenu rajčicu uvaljamo u krušne mrvice i stavimo peći u tavu.
Korak 4.
Pečenu rajčicu, prigotovljene tikvice, kremu od mrkve i pirjanu piletinu krećemo servirati.
Na tanjur za serviranje posložimo tri komada rajčice, na postavljenu rajčicu posložimo pileće medaljone. Uz jednu stranu tanjura stavimo prigotovljene rezance od tikvica, dok na drugu stranu tanjura stavimo kremu od mrkvice. Pileće medaljone prelijemo s umakom od pirjane piletine, dok preko umaka posložimo aromatično bilje i poriluk.
Dobar tek!
Recepte su, pod vodstvom svojih stručnih učitelja i mentora Sandre Živolić, Tihomira Horvata, Franje Milotića i Silvie Cah, pripremili učenici Strukovne škole Eugena Kumičića Rovinj - Scuola di formazione professionale Eugen Kumičić Rovigno.
Strukovna škola Eugena Kumičića Rovinj - Scuola di formazione professionale Eugen Kumičić Rovigno ove godine je proslavila 70. godišnjicu strukovnog obrazovanja na hrvatskom jeziku.
Škola je krajem 50-ih godina obrazovala učenike za klesare, ribare, ličioce, zidare, limare... a danas u ovoj školi se učenici obrazuju za smjerove konobar, kuhar, slastičar, turističko-hotelijerski komercijalist, vodoinstalater, automehatroničar i elektromehaničar.
Svake nedjelje ekskluzivno za čitatelje Glasa Istre, mentori i učenici donose razne recepte, među kojima su i klasici kulinarstva i slastičarstva kao i novi originalni recepti.
Do sada su učenici sa svojim stručnim učiteljima i mentorima napravili više kulinarskih izdanja - to su "Tri kantuna u hiži srdeline" i "Jela s likovnih djela", a ovih dana izlazi i "Kako je dela nono, tako to dela unuk".
Više o školi možete naći na https://www.ssek.hr/.