Njoki na žlicu sa šparogama (Foto: Strukovna škola Eugena Kumičića Rovinj - Scuola di formazione professionale Eugen Kumičić Rovigno)
Kad govorimo o tradiciji branja samoniklog bilja u Istra onda se najčešće misli na kraljicu bilja - šparogu.
Tradicija branja šparoga u Istri postoji gotovo oduvijek. Naročito se branje šparoga i ostalog samoniklog bilja njegovalo kad Istra nije bila ekonomski jaka kao što je sada. Idemo reći - prije ere Turista.
Osim šparoge tu možemo naći zdravo, jestivo samoniklo bilje kao što je: maslačak, divlja rokula, kadulja (kuš, salvija), matičnjak, ružmarin, majčina dušiča...
Osim što je šparoga besplatna, zdrava, ona nam pruža i boravak na svježem zraku, rekreaciju i najviše zadovoljstvo i bijeg od užurbanog života i gradske gužve.
Ovo jednostavno, ukusno i zdravo jelo možete pripremiti u 40 minuta.
Sastojci za 4 osobe:
Priprema:
Korak 1.
Njoki na žlicu:
U posudu stavimo brašno, vodu ugrijemo i ulijemo u brašno. Voda nam mora biti topla, da bi nam njoki bili ukusni i pripremljeni na odgovarajući način brašno moramo "opariti".
Umijesimo smjesu od vode i brašna. Kad smo umjesili smjesu, stavimo kuhati vodu, koju posolimo. Smijesu pustimo da odstoji u hladnjaku barem 20 minuta.
Umak od šparoga:
U tavu ulijemo maslinovo ulje. Pričekamo da nam se ulje ugrije, te dodamo šparoge. Šparoge kratko prodinstamo i dodamo istarsku pancetu narezanu na sitne rezance.
Nakon što smo sve skupa kratko termički obradili podlijemo s bijelim vinom, dodamo češnjak i pirjamo na laganoj vatri 10 minuta. Solimo i paprimo po želji, pazeći na to da ćemo dodati slanu vodu gdje smo kuhali njoke.
Korak 2.
Kad nam voda za njoke zakuha, krećemo u izradu njoki na žlicu. Žlicom oblikujemo njoke u odgovarajuću veličinu i spuštamo u kipuću vodu.
Poželjno je imati kraj sebe jednu posudu sa vodom i malo ulja, te nakon što spustimo njoke u kipuću vodu uronimo žlicu u posudu s vodom i uljem, zbog toga da nam se idući njoki ne bi zalijepili za žlicu.
Kad smo sve njoke oblikovali i spustili u kipuću vodu kuhamo ih 10 minuta.
Dok nam se umak krčka podlijevamo ga s vodom u kojoj nam se kuhaju njoki. Posebno s pjenom koju nam njoki naprave. Upravo ta pjena će nam lijepo zgusnuti umak od šparoga.
Kada su nam njoki gotovi s francuskom okruglom lopaticom (pinjaricom) izvadimo njoke i ubacimo u umak.
Ako nam je umaka malo podlijemo ga s vodom od njoki. Kad smo ubacili sve njoke u umak, sve zajedno prokuhamo još kratko, tako da nam njoki upiju okus šparoga i pancete.
Nakon što smo jelo sjedinili, serviramo toplo. Po želji možete dodati i malo naribanog istarskog tvrdog kravljeg ili ovčjeg sira.
Savjet: Ukoliko želite smanjiti gorčinu šparoga, potrebno ih je prokuhati u malo vode sa mlijekom, te dalje pripremati kao svježe.
Dobar tek!
Recepte su, pod vodstvom svojih stručnih učitelja i mentora Sandre Živolić, Tihomira Horvata, Franje Milotića i Silvie Cah, pripremili učenici Strukovne škole Eugena Kumičića Rovinj - Scuola di formazione professionale Eugen Kumičić Rovigno.
Strukovna škola Eugena Kumičića Rovinj - Scuola di formazione professionale Eugen Kumičić Rovigno ove godine je proslavila 70. godišnjicu strukovnog obrazovanja na hrvatskom jeziku.
Škola je krajem 50-ih godina obrazovala učenike za klesare, ribare, ličioce, zidare, limare... a danas u ovoj školi se učenici obrazuju za smjerove konobar, kuhar, slastičar, turističko-hotelijerski komercijalist, vodoinstalater, automehatroničar i elektromehaničar.
Svake nedjelje ekskluzivno za čitatelje Glasa Istre, mentori i učenici donose razne recepte, među kojima su i klasici kulinarstva i slastičarstva kao i novi originalni recepti.
Do sada su učenici sa svojim stručnim učiteljima i mentorima napravili više kulinarskih izdanja - to su "Tri kantuna u hiži srdeline" i "Jela s likovnih djela", a ovih dana izlazi i "Kako je dela nono, tako to dela unuk".
Više o školi možete naći na https://www.ssek.hr/.