"Nemojte dozvoliti da vam vjetar donese miris hrane s drugog broda, nego neka to bude obrnuto" poručuje nam s prve stranice nova knjiga poznatog pulskog novinara, pisca i gastronoma Budimira Žižovića. "Kuharica pod jedrima" knjiga je sa 150 recepata koje je Žižović napisao na temelju svog iskustva kuhanja na brodovima i barkama, od običnog plinskog rešoa do pravih i potpuno opremljenih kuhinja. Upravo je iz njegovog dugogodišnjeg prijateljevanja s morem i hranom nastao jedan zgodan i praktičan priručnik za pripremanje jela na brodu, ili kod kuće, sa namirnicama iz mora i njegove neposredne blizine, koji bi se ove godine svakako trebao naći među svim obaveznim dokumentima na svakom plovilu.
- Ovo nije tipična kuharica, mogli bismo je nazvati autorskom kuharicom jer u biti više sadrži preporuke što i kako kuhati kad ste na brodu, a da nije onako stručna i pomalo komplicirana kao što to neke kuharice znaju biti. Zapravo sam ju htio nazvati "Kuharica za buduće nostalgičare" jer nam, nažalost, već sada fali puno toga što smo prije jeli, puno tih nekih starih namirnica koje su se koristile, načini na koje smo ih pripremali i jeli, odakle su te namirnice dolazile, i tako dalje. Čini mi se da sve rjeđe uživamo u nekim namirnicama koje smo nekad jeli i da će to biti još gore u budućnosti, no s druge strane, vjerojatno to možemo reći i za većinu domaćih kuharica, rekao je Žižović u subotu na prvom predstavljanju nove kuharice, a gdje drugdje, nego na mjestu koje je jedno od zadnjih preživjelih simbola Pule kao pravog primorskog grada, na Bunarini.
Sve te tradicionalne namirnice koje su našle svoje mjesto na Žižovićevim pomorskim putešestvijama običavamo pripremati na dva do tri načina, ili zbog nedostatka vremena, ili iz neznanja. "Kuharica pod jedrima" ukazat će nam na neke druge načine pripreme ribe i ostalih morskih plodova, pritom i dalje zadržavajući ono što se na brodu traži, a to je jednostavnost pripreme i brzina prigotovljavanja jela. Osim toga, u njoj se mogu naći neke namirnice koje mnogi vjerojatno nikada nisu niti pomislili probati pripremiti i pojesti, kao što je na primjer trp, kacamaran ili jednostavno morski krastavac. No, Žižović se kune da će svi ostati iznenađeni njihovim ugodnim okusom a preporučuje ih popržene i poprskane limunovim sokom, baš kao frigane kolutiće lignji. Neke druge kuhare će recepti možda potaknuti da malo prošire svoj asortiman morskih namirnica koje koriste u kuhinji, barem dok imaju za to priliku. Jer, kako je tužno konstatirao naš meštar od mora i kužine, naše se more jako promijenilo i nije više ni slično onome što je bilo prije dvadesetak godina. A budući da slatko vole svi, pa i mornari, našlo se u kuharici i četiri, pet recepata za deserte koje je ipak potrebno napraviti kod kuće, pa ponijeti sa sobom na brod, jer neke od predloženih slastica mogu se jesti tri do četiri dana.
Ovo je inače treća Žižovićeva kuharica do sada, a uz njih je objavio i nekoliko zbirki poezije. No, on sam priznaje da su mu najdraža spisateljska forma njegove kolumne o hrani koje je godinama pisao.
- U ovoj knjizi je jedan sukus svega toga što sam do sada pisao, recimo. Dakle, u knjizi se mogu naći recepti, neki originalni, neki s mojim intervencijama. Recepture su precizne, s točno napisanim normativima, a upute kako pripremati ta jela su u malo slobodnijoj, razigranoj formi. U knjizi ćete naći ponešto savjeta za ugodniji boravak na moru, jednu moju pjesmu i pokoju ribarsku pričicu, pa tako i jednu ribarsku anegdotu o kuhanju brodeta od morskog kamena. Ova kuharica se kuhala nekoliko godina, s jako velikim pauzama, dok nisam odlučio ozbiljno sjesti i napisati ju. Knjigu je prekrasno ukrasila svojim nježnim morskim akvarelima moja talentirana kćer Breza, a tekstove je lektorirala također moja talentirana snaha Ana Fonović. I još nešto moram naglasiti, da sam nakon toliko godina konačno ovu knjigu posvetio svojoj supruzi Lidiji, rekao je Žižović.
A kako i priliči bilo kojem događanju koje Žižović organizira, pa ako je to još i premijerno predstavljanje kuharice, tada se posjetitelje mora ponuditi jednom dobrom marendom koja ni ovaj put nije izostala. Brojni su se posjetitelji mogli poslužiti finom Žunecovom lešadom, jelom koje ima nekoliko "varijacija na temu", a upravo je ova završila u knjizi jer je autoru najdraža. I zaista, gotovo je nevjerojatno kako jednostavne namirnice poput krumpira, luka, maslinovog ulja, malvazije, češnjaka i jedne ili nekoliko vrsta bijele morske ribe mogu proizvesti ukusno i krepko jelo i kako često zapravo zaboravljamo na takve recepture u svakodnevnim promišljanjima "što ću danas kuhati". Pa i kad pomislimo da nema više ničega u kuhinji za skuhati, Žižović će nas kratko podsjetiti na onu staru dobru naviku naših baka koje su "od ničesa znale napraviti ča".