Ilustracija (Unsplash)
Radni tjedan može biti naporan pa većina želi vikendom nadoknaditi san. Pokušaj nadoknade spavanjem dulje tijekom vikenda može negativno utjecati na ritam vašeg tijela, navodi Harvard Health. Osim što može "zbuniti" vaš ciklus spavanja, može povećati rizik od određenih bolesti, uključujući hipertenziju, dijabetes i srčane bolesti, prema stručnjaku za spavanje Jamesu Wilsonu, prenosi Index.
"Mnogi tijekom vikenda ne moraju rano ustajati jer nemaju jutarnje obveze, za razliku od radnih dana. Stoga donosi savjete o tome kako vratiti svoj cirkadijalni ritam i raspored spavanja u formu nakon produženog vikenda", pojasnio je Wilson.
Promjena uobičajenog rasporeda spavanja može poremetiti cirkadijalni ritam, što kod mnogih uzrokuje "smetnju prirodnih obrazaca spavanja i pogoršanje efekata sličnih jet lagu", objašnjava Wilson. Takvi poremećaji mogu "utjecati na raspoloženje i mentalne sposobnosti prilikom povratka na posao". Kao i kod jet-laga izazvanog putovanjem kroz vremenske zone, oporavak od negativnih učinaka gubitka sna može trajati nekoliko dana, prenosi Daily Mail.
James ističe: "To može rezultirati lošom kvalitetom sna, poteškoćama u uspavljivanju ili buđenju u uobičajeno vrijeme, te osjećajem umora i pospanosti tijekom dana. Iako tijelu treba vremena da se vrati u normalan ciklus spavanja nakon vikenda, redoviti i dosljedni nedostatak sna povećava rizik od dijabetesa, hipertenzije, srčanih bolesti i moždanog udara. Stoga se trudite pridržavati se postavljenog rasporeda koliko god je to moguće."
Prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), preporučuje se najmanje sedam sati sna svake noći.
Alkohol također može utjecati na promjene u ritmu spavanja. Wilson objašnjava da alkohol djeluje kao depresor središnjeg živčanog sustava, zbog čega "možda osjećate pospanost i brže zaspite nakon konzumacije alkohola."
Međutim, iako alkohol može pomoći da brže zaspite, može smanjiti REM fazu sna. "To može utjecati na kognitivne procese, otežavati koncentraciju, emocionalnu regulaciju i izazvati razdražljivost", dodaje.
Čak i ako ste tijekom produženog vikenda popili piće viška i odspavali više nego inače, povratak na posao u utorak može donijeti probleme jer ne možete nadoknaditi san. To će otežati energičnost i fokus tijekom dana.
Wilson navodi da, bez obzira na to što poduzmete prije večeri uz alkohol, vjerojatno ćete se ujutro osjećati umorno. Međutim, dodaje da možete pokušati omogućiti svom tijelu i umu da se odmore i obnove energiju kratkim drijemežom, najbolje prije 14 sati i kraćim od 30 minuta.
Još jedan način za smanjenje osjećaja umora nakon večeri uz alkohol je održavanje hidratacije. Stručnjak za spavanje preporučuje da uz svaki alkoholni napitak popijete i bezalkoholni te da pića pijete polako.
Na kraju dodaje: "Neki ljudi uzimaju magnezij, neki piju čašu vode prije spavanja, što može pomoći u rehidraciji, iako bi moglo uzrokovati češće buđenje zbog odlaska na WC tijekom noći. Drugi pak pokušavaju s napicima obogaćenim elektrolitima, poput kokosove vode."