Ilustracija (Pexels)
Svi smo mi imali trenutke u kojima smo se veoma naljutili na drugu osobu, te joj riječima nismo ostali dužni, no ipak, s vremenom bi se pomalo prikrao onaj osjećaj krivnje jer duboko u sebi znamo da smo trebali i mogli to riješiti drugačije.
Ono u čemu imamo kontrolu su vlastite reakcije i riječi, te je na kraju dana u većini slučajeva najbolji način za rješavanje situacije mirna glava i fokus. Ako ništa, vi ćete se osjećati mirnije i bolje, jer ste uspjeli pobjeći od toga da budete osoba koja ne može kontrolirati svoje emocije.
Niste sigurni kako to učiniti? Evo par savjeta
Ovo su “trikovi” koje savjetujemo djeci, no isto tako i mi odrasli ih možemo primijeniti.
Prije nego što odmah burno reagirate na nekoga tko vas je uznemirio, pokušajte se sjetiti duboko udahnuti, što mozgu trenutak da obradi situaciju bez da odmah reagira ljutnjom.
Još jedna klasična tehnika momentalnog smirivanja je brojanje do 10 (ili više, koliko vam je potrebno) koja unkcionira na principu mentalne distrakcije i onemogućava dijelu našeg mozga koji je najuže povezan sa strahom i emocijama da reagira prvi.
Ovo nemojte shvatiti kao kukavički čin bježanja od situacije, već kao način rješavanja situacije.
Brza šetnja ili odmak na trenutak daje vam vrijeme i prostor da sagledate stvari iz neke druge perspektive i vratite se razgovoru smireniji. Čak i samo kratka šetnja može napraviti veliku razliku.
Kada vas drugi uznemiruju, ponekad od vas traže emocionalni odgovor. Pokušajte im to ne dati, fokusirajući se na vlastito tijelo i prikrivanje svih znakova koji bi mogli odati vašu frustraciju.
Posljedično, fizičkim opuštanjem tijela također možemo postići i emocionalno smirenje, jer su um i tijelo povezani.
Drugim riječima, svjesnim opuštanjem tijela šaljete signale svom mozgu da ste mirni i opušteni.
U trenucima kada osjećate kao da ćete se obrušiti na nekoga, može biti korisno usredotočiti se na ponavljanje smirujuće fraze.
Umjesto da ljutito reagirate na nekoga tko vas je možda uznemirio, pokušajte imati ove mantre u prvom planu, a to ponavljanje može preusmjeriti vašu energiju iz ljutnje u smirenost.
Ako je trenutak prikladan i situacija to dozvoljava, može biti itekako korisno uključiti humor kako biste prekinuli napetost.
Lagani komentar može uspostaviti pozitivniji ton, a možda čak i nasmijati nekoga na koga ste se htjeli obrecnuti.
Dobro tempirana šala može pomoći i vama, a i toj osobi.
Važno je zapamtiti da samo vi imate moć kontrolirati kakve ćete reakcije imati, dok na postupke drugih ne možete u tolikoj mjeri utjecati – i to je u redu!
Koliko god se činilo teško, pokušaj da shvatimo poziciju osobe koju ne razumijemo može vas spriječiti da djelujete impulzivno.
Pokušajte se staviti u tuđu kožu – možda je samo riječ o čudnom danu, možda se nose s nekim problemom i slično.
Prije nego što krenete u “napad”, pokušajte zamisliti potencijalne posljedice koje bi mogle biti rezultat vaših postupaka.
Hoće li vas to koštati prijateljstva, veze ili posla?
Morate se zapitati hoće li posljedice vaših postupaka na kraju biti vrijedne toga. Dugoročni učinci često nadmašuju trenutno oslobađanje ljutnje.