Ilustracija (Unsplash)
Svatko tko želi poboljšati svoje zdravlje, mogao bi to učiniti na vrlo dobar način jer stručnjaci tvrde da se brojne zdravstvene prednosti kriju – pod plahtama.
Navode da seks jednom do dvaput tjedno može pomoći u borbi protiv infekcija, a također može pomoći u borbi protiv drugih stanja.
Redoviti seks svaki tjedan ima niz zdravstvenih prednosti.
Kaye Wellings, profesorica seksualnog i reproduktivnog zdravlja na London School of Hygiene and Tropical Medicine, kaže da je normalno da malo tko pomisli na zdravlje kada je u pitanju seks.
"Ali, imunitet, zdravlje kardiovaskularnog sustava i depresija, samo su neka od područja u kojima studije pokazuju da bi seksualna aktivnost mogla biti korisna", rekla je za Daily Mail.
Borba s prehladom može biti grozna, ali možda bi se pomoću seksa mogli lakše izborili s njom. Liječnici koji su prošle godine pisali u časopisu Ear, Nose & Throat otkrili su da je orgazam jednako učinkovit kao sprej za nos.
Sve ovisi o tome koliko ste aktivni kada je u pitanju aktivnost pod plahtama.
A aktivnost se pokazala kao dekongestiv, jer porast tjelesne temperature oslobađa sluz dok povećanje cirkulacije potiče protok nosnog iscjetka.
Istraživanje Sveučilišnog koledža u Londonu pokazalo je da sredovječne žene koje svaki tjedan imaju seksualnu aktivnost, imaju i 28 posto manju vjerojatnost da će doživjeti promjenu u sljedećem desetljeću. A oni koji i dalje imaju seks barem jednom mjesečno imaju 19 posto manji rizik.
Megan Arnot, sa Sveučilišta u Londonu, rekla je: "Otkrića sugeriraju da ako žena nema spolni odnos i nema šanse za trudnoću, tada tijelo ‘odlučuje’ ne ulagati u ovulaciju jer bi to bilo besmisleno. Možda postoji biološki kompromis između ulaganja energije u ovulaciju i drugdje, kao što je održavanje aktivnosti čuvanjem unuka."
Studije sugeriraju da, ako tijelo ne otkrije seksualnu aktivnost, tijelo depriorizira ovulaciju, izazivajući menopauzu.
Srce je najvažniji organ u tijelu i ključno je za njegovo zdravlje. Dobra vijest je da redoviti provodi u krevetu mogu spriječiti srčane bolesti, a loša vijest je da to djeluje samo na muškarce.
Redoviti pokušaji smanjuju razinu homocisteina, štetne kemikalije u krvi koja može izazvati probleme sa srcem. Smatra se da muškarci koji imaju više seksa također imaju bolju cirkulaciju i zdravije krvne žile, što je ključno za sprječavanje nakupljanja homocisteina.
No, znanstvenici kažu da žene imaju mnogo manje koristi jer seksualno uzbuđenje manje ovisi o zdravom protoku krvi, što je ključni faktor u održavanju homocisteina pod kontrolom.
Istraživači iz Nacionalnog obrambenog medicinskog centra u Tajvanu pratili su više od 2000 muškaraca i žena, u dobi od 20 do 59 godina. Analizirali su uzorke krvi da bi izmjerili razinu homocisteina i usporedili rezultate sa seksualnom aktivnošću dobrovoljaca.
Rezultati su pokazali da su najmanji tragovi kemikalije pronađeni kod muškaraca koji su tvrdili da imaju seks najmanje dvaput tjedno, dok su najviši rezultati pronađeni kod onih koji su ograničeni na manje od jednom mjesečno.
Ali kod žena nije bilo značajnih varijacija.
Studija u časopisu The Journal of Sexual Medicine otkrila je da ljudi koji su nastavili sa seksualnim odnosima tijekom karantene zbog pandemije koronavirusa, bilo da žive sa svojim partnerom ili ne, imaju 34 posto manju vjerojatnost da će doživjeti depresiju od onih koji nisu.
Neki stručnjaci vjeruju da je seks ključni barometar općeg zdravlja i da bi o njemu liječnici trebali naširoko razgovarati sa svojim pacijentima, no to se rijetko događa.
Geoffrey Hackett, urolog i profesor muškog zdravlja na Sveučilištu Aston rekao je: "Kao liječnik, pitate žene o njihovom menstrualnom ciklusu, ali seksualna aktivnost je nešto o čemu rijetko razgovaramo. A problem je još gori s muškarcima! No, saznanje ima li muškarac redovite erekcije govori mi jako puno o njegovom zdravlju."
Nemogućnost postizanja erekcije može imati mnogo uzroka, ali može biti i posljedica začepljenih arterija koje opskrbljuju penis, što pak može biti znak obojanih arterija drugdje u tijelu.