Kišovito tmurno vrijeme ima i svojih prednosti... Nije to tako niti loše, može se uživati i po ovakvome vremenu. Lijepo se "zavaliti" u udoban naslonjač ili na kauč pa slušati glazbu po izboru s gramofona ili YouTubea...
Ddok je u ruci neka zdjelica tople juhe koja nema dosadan ton nego naprotiv, daje svježinu i forcu vašem tijelu... Ali za ovakvu juhu prije uživanja valja se malo potruditi... Da vidimo što imam kod kuće...
U konobi tamo na stolu pored akvarija s japanskim šaranima imam jednu bučinu tikvicu i nekoliko domaćih istarskih prosušenih kobasica... I dok ubrzanim korakom brže-bolje "hitam" prema konobi da mi japanski šarani ne pojedu kobasice razmišljam dalje: "Fali mi neki začin, neki upečatljivi osnovni ton za ovu gustu juhu. Znam! Skoknut ću do obližnje livade, odmah ispod vodotornja, tamo se na nekim mjestima koja nisu izložena vjetru još se uvijek može pronaći mladi koromač".
Ubacio bih i rotkvicu - to raste u obližnjem supermarketu niti 300-tinjak metara od livade gdje je koromač... A za dekoraciju jela bih mogao napraviti krug oko kvarta pa "upasti " mami u dvorište i maznuti joj iz vaze nekoliko maćuhica koje ću onda pobacati po gotovoj juhi da mi bojama razvedri ovaj sivi dan...
View this post on Instagram
Oštrim kuhinjskim nožem ogulite tvrdu kožu s buče (tikve). Jedan dio buče narežite na manje kockice, a drugi naribajte ribežom na krupno (ako radite za jednu osobu na kockice izrežite 5 dkg, a 5 dkg naribajte). Svježu rotkvicu izrežite na četvrtine.
Svježi list koromača izrežite otprilike na srednje velike komade (0,5 cm cca). Luk ljutiku izrežite na tanke kolutiće - ostavite samo jednu polovicu luka cijelu i ostavite ju sa strane s domaćom prosušenom istarskom kobasicom. Trebat će vam za kasnije.
Sve ovo gore opisano, osim koromača (njega ćete radi boljeg okusa ubaciti nešto kasnije), ubacite istovremeno u tavu na zagrijano maslinovo ulje. Pržite na srednje jakoj vatri uz lagano miješanje nekih 7 minuta. Kada se na dnu tave počne stvarati smeđi talog dodajte vode, ali nek smjesa bude gusta, recimo malo gušća od maneštre.
Kuhajte tako nekih 20 minuta uz povremeno dodavanje vode (ali uvijek pazite da smjesa ostane gusta) pa zatim dodajte svježi koromač. Ne zaboravite lagano miješati. Pet do sedam minuta nakon što ste dodali koromač, u našu "gustu juhu" u tavu dodajte tjesteninu pa kuhajte još maksimalno nekih pet do sedam minuta, a zatim tavu maknite s izvora topline.
U dublji tanjur stavite sadržaj iz tave. Po površini guste juhe od buče, rotkvice i koromača s tjesteninom posložite nekoliko kolutića prosušene istarske kobasice i stavite onu polovicu luka ljutike koje ste (kobasicu i polovicu ljutike) prethodno zapekli cca 3 do 4 minute u tosteru (ako nemate toster možete zapeći i "na suho" na manjoj tavi).
I to je to - vaše je jelo spremno za konzumaciju... Uživajte u punoći okusa s određenom dozom vitamina i minerala koje nudi ovo jelo uz nekoliko slasnih kolutića prosušene pa zapečene istarske kobasice koja se čim ste ju ubacili u ovu juhu ispunila sokovima iste... Dobar tek... Vaš Outlaw.
Damjan Bistričić, u svijetu gastronomije poznatiji kao The Outlaw Chef, profesor je talijanistike, kuhar, chef de cuisine...
Svake subote The Outlaw Chef donosi vam novi recept u sklopu Gastro Specijala subotom samo na portalu Glasa Istre.
U svom kulinarskom izričaju primjenjuje "art brut" stil kuhanja, kojeg je ujedno i začetnik, a inspiraciju za svoje kulinarske kreacije nalazi upravo u likovnom smjeru "le art brut".
Na svom Instagram profilu svakodnevno objavljuje razne zanimljivosti i kulinarske savjete.