SKINCARE

Proljetno čišćenje tijela: donosimo vodič za njegu kože pomoću kojeg ćete zablistati

| Autor: Sanda Milinković
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Kada govorimo o skincareu odnosno njezi kože, najčešće se fokusiramo samo na kožu lica dok ostatak tijela nepravedno zanemarimo. Tu i tamo možda nanesemo kakvo ulje ili kremu za cijelo tijelo, najviše u proljeće i ljeto kada uskočimo u suknje, rasparane traperice i kratke hlače, ali za kvalitetnu njegu kože tijela, važno je brinuti tijekom cijele godine.

“Dugo je postojao snažan fokus na njegu kože lica jer je ranjivija i uvijek je izložena, što ponekad dovodi do zanemarivanja kože na drugim dijelovima tijela ”, kaže Deanne Mraz-Robinson, docentica dermatologije na Sveučilištu Yale.

Estetičarka slavnih Shani Darden, koja je odgovorna za pripremu mnogih slavnih osoba za šetnje crvenim tepihom i pojavu na ekranima (poput Jessice Albe i Chrissy Teigen), naglašava važnost davanja prioriteta koži tijela jednako kao i onoj na licu.

“Rutina njege kože usmjerena na tijelo ključna je za održavanje cjelokupnog zdravlja kože, rješavanje specifičnih problema i sprječavanje problema poput suhoće i preranog starenja”, napominje.

Koža na licu je nježnija i osjetljivija u usporedbi s kožom na tijelu pa će stoga područja poput laktova, koljena i peta možda trebati dodatnu hidrataciju i piling zbog deblje kože i povećane suhoće.

Uzmite u obzir i oštećenja od sunca i probleme s pigmentacijom i akne pa je očito da je održavanje režima njege kože tijela ključno.

S obzirom na količinu dostupnih proizvoda za njegu kože na tržištu, više nema izgovora za škrtarenje na učinkovitoj rutini njege kože tijela pa vam u nastavku donosimo ključne korake, sastojke i preporuke za rutinu njege kože tijela koju možete početi primjenjivati.

Čišćenje kože

Sumnjamo da treba objašnjavati dobrobiti čišćenja kože, ali svakako vrijedi naglasiti važnost tog prvog koraka koji uklanja prljavštinu, masnoću, znoj, bakterije i zagađivače koji se nakupljaju na koži tijekom dana.

Osim toga, kada je koža čista, omogućuje bolju apsorpciju proizvoda za njegu kože i stvara čistu podlogu za hidratantne kreme, a pomaže i u sprječavanju začepljenih pora i izbijanja akni.

Uložite malo više vremena u “sapunanje” pazuha, stopala i prepona pod tušem jer su to područja koja sadrže najviše žlijezda znojnica i koja su sklona bakterijama i neugodnim mirisima.

Kao što biste tražili sredstvo za čišćenje lica, tako tražite ono koje je prilagođeno potrebama vaše kože. Na primjer, ako puno vježbate i patite od akni na tijelu, možda biste trebali sredstvo za čišćenje s antimikrobnim svojstvima.

S druge strane, ako je vaša koža sklona isušivanju, potražite sredstva za zadržavanje vlage koja uvlače vodu u kožu i omekšivače koji je zadržavaju, a ako vam je koža osjetljiva, izbjegavajte proizvode koji sadrže mirise, savjetuju stručnjaci za InStyle.

Napravite piling

Iako vaša standardna rutina njege kože lica vjerojatno uključuje niz pilinga, poput glikolne blazinice ili kremaste AHA maske, vaše tijelo vjerojatno jedva da dobiva više od nasumičnog pilinga pod tušem svakih nekoliko tjedana.

Međutim, stručnjaci kažu da bi piling u rutini njege kože tijela trebao biti prioritet da biste uklonili mrtve stanice kože i podržali najučinkovitiju apsorpciju proizvoda koje nanosite nakon tuširanja.

Preporuka stručnjaka je napraviti piling jednom do tri puta tjedno.

Pritom odaberite metodu koja najbolje odgovara vašem tijelu, poput fizičkog pilinga, suhog četkanja ili kemijskog pilinga uz AHA ili glikolne kiseline, a ne bojte se niti potražiti profesionalni tretmana za tijelo u specijaliziranom salonu,

Bez obzira na vrstu pilinga koju odaberete, svakako dobro zaštitite svoju kožu od ultraljubičastih zraka jer ju piling može učiniti osjetljivijom na oštećenja.

Ako imate suhu kožu, onda biste trebali smanjiti piling na jednom do dva puta tjedno i usredotočiti se na područja koja najviše trebaju pomoć da biste učinili kožu mekšom, poput laktova, koljena i peta.

Hidratacija

Kremu za tijelo smatrajte herojem svoje rutine njege kože jer hidratantni sastojci pružaju dodatnu hidrataciju dubljim slojevima kože i pritom jačaju kožnu barijeru, štiteći je od vanjskih nadražaja i pomažući joj da zaključa i regulira razinu hidratacije.

S obzirom na to da svi imamo različitu kožu, dobro provjerite sastav proizvoda, poput hijaluronske kiseline i glicerina te omekšivača koji njeguju i umiruju kožu, poput shea maslaca, ulja, lipida i ceramida.

Ako je vaša koža suha, u svoju rutinu njege kože ujutro i poslijepodne uvrstite jednu hidratantnu sesiju, a za normalne tipove kože činite to samo jednom.

Stručnjaci ističu i dodatne dokazane moćne sastojke, uključujući niacinamid i vitamin C jer oba mogu pomoći u jačanju barijere kože i ujednačavanju tena te hijaluronsku kiselinu (VIP za njegu kože) i ceramide koji pomažu zadržati vlagu i spriječiti njezino isparavanje.

SPF

UV zrake ključni su čimbenik starenja kože zato što ultraljubičasto svjetlo dovodi do degradacije kolagena, kao i do dugog popisa drugih negativnih učinaka, uključujući neujednačen ton kože, bore, opuštenu kožu, potencijalnu degradaciju stanica i rak kože.

Nepotrebno je reći da je dnevna krema za sunčanje na tijelu (baš kao i na licu) neizostavan korak u svakoj rutini njege kože tijela.

UVA doprinose uznapredovalim znakovima starenja, dok UVB zrake uzrokuju opekline od sunca i rak kože, a zaštita od sunca sprječava hiperpigmentaciju, sunčane pjege i melazmu.

Naravno, možda ćete posegnuti za kremom za sunčanje tek kada odete na plažu, ali vaše je tijelo iz dana u dan bombardirano slučajnim izlaganjem!

Odlučite se za širok spektar fizičkih krema na mineralnoj bazi (SPF 30 ili više) s aktivnim titanijem i cinkovim oksidom i koristite SPF 50 (ili veći zaštitni faktor) ako ćete dugo biti na suncu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter