(Foto: Pixabay)
One označavaju kemijski sastav namirnice, dakle nutritivni i kalorijski sadržaj. Njihovo poznavanje stoga je prvi korak u uspostavljanju uravnotežene prehrane.
Nutritivne vrijednosti nalaze se na etiketi na poleđini svake pakirane hrane.
Konkretno, nutritivne vrijednosti uključuju:
Svaka vrijednost mora biti izražena u odnosu na količinu od 100 g ili 100 ml proizvoda. Nadalje, u nekim slučajevima upisuju se i vrijednosti tzv. preporučene dnevne doze (RDA).
Poznavanjem ovih vrijednosti za različite namirnice možete otkriti mnoge stvari koje se često zanemaruju.
Pogotovo kada idete u kupovinu u supermarket, pažljivo provjeravajući nutritivnu etiketu možete shvatiti koliko se masnoća, odnosno kalorija zapravo krije u namirnicama.
To se događa, primjerice, kada dopustite da na vas utječu reklamni slogani, gdje se ponekad veličaju fantomska svojstva koja zapravo ne postoje.
Upravo iz tog razloga, svaki put kada morate kupiti pakirani proizvod, preporučljivo je pažljivo provjeriti nutritivne vrijednosti, posebno ako slijedite dijetu za mršavljenje.
Klasičan primjer je zabuna koja može nastati prilikom očitavanja kalorija. Ponekad se može dogoditi da uzimate u obzir kalorije na 100 grama, a zapravo se one odnose na jednu porciju.
To bi moglo značiti da je hrana mnogo kaloričnija nego što mislite!
Druga situacija je ona u kojoj se zavara formulacijom da nema kolesterola. To ne znači nužno da je proizvod zdravstveno ispravan, jer se mora procijeniti i prisutnost zasićenih masnih kiselina i transmasnih kiselina.
Konačno, tko nije impulzivno kupio proizvod koji se reklamira kao “bez šećera”? Vraćajući se kući, možda otkrijete da popis sastojaka uključuje i maltozu ili glukozni sirup, tvari s visokom stopom glikemije.
Ovo su samo neke od situacija koje se mogu dogoditi kada ne pridajete dužnu pozornost očitavanju nutritivnih vrijednosti.
Zbog toga se isplati izgubiti nekoliko dodatnih minuta u supermarketu kako biste bili sigurni u zdravu i svjesnu kupnju.