Ilustracija (iStock)
S dolaskom hladnijih dana i početkom sezone grijanja, u zraku se počinju osjećati posljedice suhoće.
Topli radijatori i peći stvaraju ugodnu atmosferu u našim domovima, no istovremeno zrak gubi vlagu, a to može imati ozbiljne posljedice na naše zdravlje i dobrobit.
Suh zrak, često zanemaren neprijatelj, ima dalekosežne učinke – od iritacija kože i očiju do problema s disanjem.
Prva na udaru obično je naša koža. Suhi zrak crpi vlagu iz kože, ostavljajući je zategnutom, suhom i sklonijom pucanju. Usne, koje su posebno osjetljive, često postaju ispucale i bolne, unatoč stalnom korištenju hidratantnih balzama.
Kosa se također ne izvlači neoštećena: gubi sjaj, postaje lomljiva i sklona elektricitetu.
No, to nije sve. Dišni putevi pate kada nosna sluznica i grlo postanu suhi i nadraženi, što može izazvati osjećaj grebanja i otežati disanje. Osobe koje pate od alergija ili astme mogu osjetiti dodatne poteškoće, dok suhi zrak olakšava širenje virusa, povećavajući rizik od prehlada i gripa.
Suh zrak može izazvati i nelagodu u očima, što je posebno teško za one koji već pate od suhih očiju. Simptomi poput peckanja, svrbeža i crvenila mogu postati češći i izraženiji.
Postoji niz praktičnih načina kako povećati razinu vlage u svom domu i smanjiti negativne učinke suhog zraka.
Najbolje rješenje za održavanje optimalne vlažnosti (40-60%) u prostoriji. Postavite ovlaživač u sobu gdje najviše boravite, osobito u spavaćoj sobi kako biste se probudili s osjećajem svježine.
Jednostavna i učinkovita metoda su mokri ručnici koji će brzo isparavati vlagu u zrak, a kad se osuše, samo ih ponovno namočite.
Stavite posude ili zdjele s vodom blizu izvora topline kako bi voda isparavala i tako povećala vlagu u zraku. Bonus savjet: dodajte nekoliko kapi eteričnih ulja za ugodan miris.
Hidratacija iznutra jednako je važna kao i briga za kožu izvana. Pijte više vode i koristite bogate hidratantne kreme kako biste koži pomogli da zadrži vlagu.
Sobne biljke ne samo da uljepšavaju prostor, već i prirodno povećavaju vlažnost. Fikus, paprat ili areka palma odličan su izbor.
Povremeno uživajte u toplom, parnom tušu, osobito ako vam je koža suha ili imate problema s disanjem. Para pomaže očistiti dišne puteve i istovremeno hidratizirati kožu.
Briga o razini vlage u domu nije luksuz, već nužnost tijekom hladnih mjeseci. Uz malo truda, možete održati optimalnu vlažnost zraka i tako zaštititi svoje zdravlje i dobrobit.