zelene ljepotice

Mali vodič brige o biljkama: Što trebate, a što nikako ne raditi

| Autor: Lucija Sučić
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Dobrodošli u divlji/divan svijet biljaka, u kojem ćete većinu vremena uživati, a ponekad se ipak pitati znate li uopće što radite. Ili je obrnuto?

Čak i kada nemate "zeleni palac", moguće je naučiti brinuti se o biljkama, samo što ćete prije same nabavke biljke morati biti ipak malo više informirani.

S time ujedno ulazimo i u prvi savjet: istražujte.

Istražite što određenoj biljci treba

Prije nego što donesete biljčicu doma, obavite malo istraživanje i doznajte kakve uvijete voli vaša buduća zelena cimerica – izravno ili neizravno sunce? Koliko voli zalijevanja? A gnojiva?

Sve to bitno je za znati prije nego ju donesete u svoje okruženje, kako biste joj pružili najbolje moguće uvjete za rast. Nekoliko minuta istraživanja može vam uštedjeti sate, ako ne i dane borbe za oživljavanjem biljke!

Nemojte pretjerano zalijevati

Više vode ne znači i više ljubavi. Većina sobnih biljaka je poput nas ljudi nakon obilnog obroka – treba im vremena za probavu.

Pretjerano zalijevanje biljaka uzrok je broj jedan ubojstava biljaka. Stoga, radije pustite da se tlo barem malo osuši prije nego što krenete na sljedeće zalijevanje.

Pronađite optimalno mjesto

Biljkama je podosta stalo do lokacije na kojoj će živjeti (također kao i nama ljudima).

Bilo da se radi o sunčanoj prozorskoj dasci ili ugodnom kutku, pronađite mjesto gdje vaša biljka može uspijevati.

Ovo se također nadovezuje na prvu točku, jer ne volje baš sve biljke jako puno svjetla. Istražite u kakvim uvjetima najbolje uspijeva i sukladno tomu pronađite joj u vašem prostoru optimalno mjesto.

Ne ignorirajte upozorenja

Ako primijetite žuto lišće, obješene stabljike, smeđe vrhove, to je znak da vašoj biljci nešto ipak ne paše.

Radije doskočite upomoć prije nego biljka u potpunosti odustane od života, jer ćete tada imati puno više posla!

Ne bojite se obrezivanja

Svima nam bude žao obrezati biljku, ali kada smo već krenuli s ljudskom analogijom: shvatite to kao novu frizuru za vaše zelene ljepotice.

Podrezivanje mrtvih ili obraslih dijelova potiče novi rast i održava vašu biljku zdravom.

Rotirajte svoje biljke

Biljke imaju naviku naginjati se svjetlu, pa ih je zato s vremena na vrijeme dobro malo zarotirati kako biste osigurali ravnomjeran rast.

Ne zaboravite obrisati prašinu s lišća

Biljke nemaju ruke, pa se na žalost ne mogu same čistiti. Prašnjavo lišće može blokirati sunčevu svjetlost i ometati fotosintezu, pa ih zato s vremena na vrijeme nježno prebrišite vlažnom krpom.

Sve u svemu, čišćenje lišća biljaka pomaže poboljšati njihovo zdravlje i izgled.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter