Ilustracija (Pexels)
Instant kava najčešći je izbor kavopija u Europi, no stručnjaci upozoravaju da prekomjerno konzumiranje takve kave može povećati rizik od nekih vrsta raka. Razlog tome je što instant kava sadrži dvostruko više akrilamida od mljevene - kemijskog spoja koji nastaje pri kuhanju hrane, uključujući kavu, na visokim temperaturama, prenosi Index.hr.
Akrilamid je Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) proglasila "vjerojatnim karcinogenom", što znači da postoje dokazi kako ovaj spoj može uzrokovati rak kod ljudi. Laboratorijska istraživanja pokazala su da akrilamid u prehrani može izazvati rak pluća i reproduktivnih organa kod životinja, a znanstvenici se slažu da ima potencijal uzrokovati rak i kod ljudi, navodi Agencija za standarde hrane (FSA).
Poljska studija iz 2013. godine, koja je analizirala 42 uzorka kave, uključujući deset uzoraka instant kave, otkrila je da instant kava sadrži dvostruko više akrilamida nego svježe mljevena kava. Ipak, prema istraživačima s kanadskog Sveučilišta McGill, trebalo bi popiti oko deset šalica instant kave dnevno da bi unos akrilamida postao zabrinjavajuć.
Iako instant kava sadrži akrilamid, također ima i više antioksidansa nego mljevena kava, što može zaštititi stanice od oštećenja. Dr. Pál Maurovich-Horvat, direktor medicinske dijagnostike na Sveučilištu Semmelweis u Budimpešti, kaže kako instant kava sadrži melanoidin, antioksidans koji povećava raznolikost bakterija u crijevima, što može pomoći u zaštiti od bolesti.
Filter kava, koja se priprema prolaskom mljevene kave i vruće vode kroz papirnati ili metalni filter, smatra se jednim od najzdravijih oblika kave. Norveški istraživači proučavali su navike ispijanja kave kod 500.000 ljudi tijekom dva desetljeća i otkrili da četiri šalice filter kave dnevno mogu smanjiti rizik od bolesti arterija, što je glavni uzrok srčanih udara.
Kave temeljene na espressu, poput cappuccina, latte i flat whitea, povezane su s dobrobitima za mozak, uključujući smanjeni rizik od Alzheimerove bolesti. Talijanska studija iz 2023. godine otkrila je da ekstrakti espressa smanjuju nakupljanje toksičnog proteina tau, jednog od ključnih faktora za razvoj demencije, kada se miješaju s uzorcima mozga u Petrijevim posudama.
Također je utvrđeno da kofein smanjuje nakupljanje amiloida i upalu te smrt stanica u mozgu, što može smanjiti rizik od demencije. Međutim, prema Alzheimerovu društvu, ove su tvrdnje zasad potvrđene samo na miševima, a ne na ljudima, stoga veza još uvijek nije potpuno dokazana.