Ilustracija (Unsplash)
Studeni je mjesec podizanja svijesti o raku pluća. Iako mnogi misle da su sigurni ako ne puše i izbjegavaju pasivno pušenje, to nije uvijek slučaj. Pušenje je glavni čimbenik rizika, ali postoje i drugi čimbenici koji mogu povećati šanse za razvoj raka pluća. Prema onkologinji dr. Yeleni Patsiornik, rano otkrivanje raka pluća ključno je za povećanje šanse za izlječenje, piše Index.
"Rak pluća u ranoj fazi može se uspješno liječiti ako se pravovremeno dijagnosticira", naglašava za Parade. Ipak, kako bismo uspješno otkrili rak pluća, važno je obraćati pažnju na simptome ove bolesti.
Prema onkologinji, najčešći rani znak raka pluća je uporan kašalj koji ne prolazi ili se pogoršava. Ostali simptomi uključuju iskašljavanje krvi, promuklost, umor, ponavljajuće infekcije pluća poput bronhitisa, gubitak težine, kratak dah i bol u prsima.
"Ako ovi simptomi traju dulje od šest tjedana ili se pogoršavaju, posjetite liječnika", savjetuje onkologinja dr. Amy Cummings.
Rak pluća često nema simptome dok nije u uznapredovaloj fazi, što ga čini dodatno opasnim. Zbog toga dr. Patsiornik preporučuje godišnje preglede za osobe između 50 i 80 godina koje puše ili su prestale pušiti unutar posljednjih 15 godina. "Redovni pregledi ključni su za rano otkrivanje i povećavaju šanse za oporavak", dodaje ona.
Osim pušenja, koje uzrokuje oko 90 posto slučajeva raka pluća, postoje i drugi čimbenici rizika. Prema dr. Cummings, oni uključuju izloženost azbestu, obiteljsku povijest raka pluća i postojeće plućne bolesti. "Sve više ljudi s dijagnozom raka pluća nema povijest izloženosti dimu", kaže ona.
Kako bismo smanjili rizik, važno je izbjegavati izloženost poznatim karcinogenima, održavati zdravu prehranu i redovito vježbati.
"Razgovor s liječnikom o individualnim rizicima i prestanku pušenja može vam spasiti život. Osim toga, redovito praćenje i svijest o simptomima ključni su za zaštitu zdravlja i rano otkrivanje raka pluća", zaključila je dr. Patsiornik.