češći su nego što mislite

Kako se riješiti bolnih prištića u uhu

| Autor: Mija Dropuljić
(Foto iStock)

(Foto iStock)


Prištići u uhu ili ušnom kanalu mogu biti vrlo bolna upala. Neuobičajeno mjesto obično znači da je prištić teško identificirati i stoga ga istisnuti nije opcija. Ali što onda učiniti ako imate prištiće koji su se stvorili na ili u uhu?

Možda zvuči kao neobično mjesto za prištiće, jer je ta pojava češća na licu, ali bakterije i vanjski utjecaji mogu uzrokovati stvaranje prištića na uhu, ušnoj školjci ili u ušnom kanalu i izazvati bol.

U nastavku doznajte moguće uzroke. 

Bakterije kroz mikro ozljede

Potpuno je normalno da bakterije žive na površini naše kože u malom broju. Ali ako imaju tlo za razmnožavanje, na primjer kroz minimalne pukotine na koži, bakterije se mogu razmnožiti i nastati će prištić. Ove mikropukotine mogu nastati zbog dobronamjernog, ali nepravilnog čišćenja. Suha koža također može uzrokovati lagano pucanje kože u ušnoj školjki, što stvara pogodno tlo za razvoj bakterija.

Začepljene žlijezde lojnice

Drugi uzrok može biti da ušni vosak ne otječe pravilno kako bi očistio vanjski ušni kanal i zatim začepi žlijezde lojnice. Klice se također mogu razmnožavati, što može dovesti do gnojnih prištića u uhu.

Vanjski utjecaji

Vanjski utjecaji, poput nošenja naušnica, slušalica ili kontakt sa zaslonom pametnog telefona na uhu, također mogu uzrokovati razmnožavanje bakterija i izazvati prištiće na osjetljivoj koži ušne resice ili u ušnoj školjki.

Stoga je važno redovito uklanjati prljavštinu s nakita, mobitela i slušalica te ih čistiti, na primjer maramicom za dezinfekciju.

Koji su mogući simptomi?

Čak i mali prištići na ušima mogu biti jako bolni. Čak i ako ne možete vidjeti krivca jer je u dubljem ušnom kanalu, pokazatelj prištića može biti to što vas uho boli na dodir.

Ako upaljeni prišt uzrokuje jaku oteklinu u ušnom kanalu, sluh može biti čak i ograničen. Ali ne brinite: u principu, prištić u uhu nije opasan, ali ako se ne liječi i ne zacijeli sam od sebe, može nastati apsces (bakterijska upala).

Liječenje bolnih prištića u uhu: što učiniti? 

Ni pod kojim okolnostima ne smijete sami istiskivati prištiće u uhu. Gnojna tekućina i bakterije koje napadaju mogu uzrokovati daljnju upalu.

Ako imate uporan prištić u uhu, najbolje je da posjetite liječničku ordinaciju kako bi vam prištić stručno riješili. Dobra vijest je što bi mali prištići trebali nestati sami od sebe nakon nekoliko dana bez ikakvih daljnjih radnji.

Ako se niste mogli suzdržati i istisnuli ste prištić u uhu, nakon tretmana svakako to mjesto dezinficirajte antiseptikom kako biste spriječili bolnu upalu uzrokovanu bakterijama. 

Savjeti za sprječavanje prištića u uhu

Rizik pojave prištića u ušima se može smanjiti preventivnim mjerama, poput pravilne higijene. Kao što je već objašnjeno pod mogućim uzrocima , bakterije iz svakodnevnih predmeta mogu uzrokovati prištiće u uhu. Kako biste smanjili broj bakterija, a time i prištića u uhu, jednostavno redovito čistite i dezinficirajte nakit, slušalice za uho i ekrane.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter