Ilustracija (iStock)
Baš kad vam najmanje treba, pojavi se: omraženi prišt nasred čela. A prije točno dva tjedna pojavio se jedan na istom mjestu… Koliko god pažljivi bili s rutinom njege lica, čini se da se neki prištići uvijek talože na istom mjestu. Sada ćemo otkriti zašto je to tako i kako si pomoći u takvim situacijama.
Nije stvar u tome što se neka mrlja na licu slučajno zaboravi pri večernjem čišćenju i tamo se samo nakupe bakterije, već iza tvrdoglavih prištića na istoj lokaciji stoji više-manje kroničan proces.
Koža takoreći "pamti" gdje su prištići već postojali u prošlosti i podložnija je ponovnom začepljenju pora upravo na tim područjima. Osim toga, faktori kao što su lošije prehrambene navike, stres, alkohol i pušenje ili često dodirivanje lica također pridonose stvaranju prištića na istim mjestima.
U borbi protiv prištića prije nego što uopće izbiju, mogu pomoći proizvodi sa salicilnom kiselinom. Oni opuštaju gornji sloj kože tako da se mrtve stanice kože mogu ukloniti i začepljene pore mogu biti deblokirane. Izvana se potiče obnova stanica kože i znatno ubrzava prirodni proces zacjeljivanja prištića. Većinu vremena ništa se ne može vidjeti nakon dan ili dva.
Naravno, cijela tematika njege lica je izuzetno široka i treba uzeti u obzir mnogo toga. Bilo da se radi o retinolu, hijaluronskoj kiselini, vitaminu C, salicilnoj kiselini ili potpuno drugačijim aktivnim sastojcima – izbor proizvoda koji su prilagođeni specifičnim stanjima vaše kože je beskrajan. Primjerice, suhoj koži je potrebna intenzivnija opskrba vlagom, dok je masnoj prvenstveno potrebna regulacija proizvodnje sebuma.
Bez obzira na kreme i serume koje koristite, lice treba očistiti ujutro i navečer blagim gelom za čišćenje prije nanošenja bilo kojeg proizvoda. Međutim, previše dobrih stvari nema smisla. Jednostavna rutina hidratantne kreme i kreme za sunčanje (ujutro) sasvim je dovoljna i može se, ali i ne mora, nadopuniti serumima.