Jeste li znali da u prehranu možete uključiti hranu bogatu kolagenom koja vam pomaže održati elastičnost kože? U stvari, bilo bi ispravnije reći da postoje namirnice koje mogu potaknuti proizvodnju kolagena i elastina.
Sve su to namirnice bogate antioksidansima, omega 3 masnim kiselinama i mineralnim solima. Zdravlje vaše kože, kako lica tako i tijela, usko je povezano s prisustvom kolagena, s obzirom na to da ovaj protein čini veliki dio dermisa, pa je odgovoran za njegovu kompaktnost. Iz tog razloga, kad koža proizvodi manje kolagena, počinje gubiti ton.
Kako biste povećali kolagen, nema potrebe pribjegavati skupim operacijama ili tabletama te drugim proizvodima na tržištu. Stručnjaci se slažu da je ispravna prehrana najbolja opcija za održavanje mladosti. No, prije nego li nabrojimo koja je hrana bogata kolagenom i koja može potaknuti njegovu proizvodnju, doznajmo njegovu važnost za dobrobit vaše kože.
Dakle, što je kolagen?
Kolagen je protein najzastupljeniji u ljudskom tijelu, strukturni element kože, kostiju, zuba, membrane, rožnice, žila i tetiva. Predstavlja oko 30 posto ukupne proteinske mase našeg tijela i oko 80 posto cjelokupnog vezivnog tkiva.
Jednostavnijim riječima, možemo reći da je kolagen ljepilo naših stanica. Bez njega ne bi bilo kohezije u ljudskom tijelu. Naše tijelo može prirodno proizvoditi ovaj protein. To su stanice vezivnog tkiva, fibroblasti koji ga stvaraju.
Tijekom godina, međutim, dolazi do fiziološkog smanjenja njegove proizvodnje. Počinje opadati od 25. godine života, a prvi efekti u obliku bora primjećuju se nakon 35. godine.
S padom kolagena struktura epitela postaje slabija i posljedično koža postaje manje elastična. Koža izgleda tanje, a kosa manje čvrsta. Postoje i neki faktori koji ubrzavaju gubitak ovog proteina.
Primjerice, prekomjerno izlaganje suncu, pušenje, zagađivači i toksične tvari, kao i stres, povećavaju proizvodnju slobodnih radikala koji utječu na postojeći kolagen. Pad hormona koji se javlja tijekom menopauze još je jedan odlučujući faktor. Uzimanje lijekova koji inhibiraju pravilnu apsorpciju vitamina i minerala, također negativno utječe na proizvodnju kolagena.
Kako se količina kolagena koji se vremenom izgubi može nadopuniti? Slijedeći zdravu prehranu, bogatu namirnicama koje svojim hranjivim tvarima potiču proizvodnju ovog temeljnog proteina. Donosimo vam popis namirnica bogatih kolagenom.
1. Crvena paprika
Vitamin C je temeljni antioksidans za sintezu kolagena. Crvena paprika je namirnica koja sadrži vrlo visok postotak: 166 mg na 100 g sirovog jestivog proizvoda. Budući da je termosenzibilan, vitamin C dijelom se raspršuje kada se hrana kuha. Ostali dobri izvori vitamina C su kivi, žuta i zelena paprika, ribiz, brokula, rukola, jagode i naranče.
2. Rajčica
Sjajan zaštitnik kolagena je likopen, antioksidans koji je prisutan u velikim količinama u rajčici. Ovaj hranjivi sastojak štiti prirodnu opskrbu kolagenom od agresije zagađenja i ultraljubičastih zraka, a nalazi se i u ostalom povrću i voću crvene boje, poput cikle, lubenice i trešanja.
3. Losos
Omega-3 masne kiseline dobre su za zdravlje vašeg srca i štite kožu od bora i znakova starenja. Te masne kiseline, koje se prirodno nalaze u lososu, umiruju upale i pomažu u sprječavanju raspada kolagenih vlakana uzrokovanih vanjskim agensima. Osim lososa, omega-3 nalazi se i u ulju avokada, oraha, pšeničnih klica i lanenom ulju.
4. KRUMPIR
Postoje dvije hranjive tvari koje se nalaze u krumpiru, a koje su veliki »prijatelji« kolagena. To su selen, koji potiče proizvodnju glutationa, glavnog antioksidansa tijela, spoja koji neutralizira i poništava štetne čestice radikale, koje nastaju tijekom metabolizma - i vitamin A. Vitamin A pomaže vam da imate zdravu kožu i zglobove jer potiče prirodnu proizvodnju kolagena i potiče rast stanica. Osim krumpira, ovaj vitamin možete dobiti i jedući mrkvu, dinje, mango i marelice.
5. Puretina
U proizvodnji kolagena sudjeluju esencijalne aminokiseline. Vaše tijelo ne može ih samo sintetizirati, već ih mora uzimati kroz hranu. Stoga je nužno u prehranu uključiti dovoljnu količinu proteina koji ih sadrži. Tri najčešće aminokiseline su lizin, prolin i glicin, a puretina je odličan izvor prvih. Ako ste vegetarijanac, možete uzimati esencijalne aminokiseline iz izvora biljnih bjelančevina, poput soje (posebno tofua) i indijskih oraščića.
6. Sjemenke suncokreta
Vitamin E je još jedan važan antioksidans koji suzbija djelovanje slobodnih radikala odgovornih za stanično starenje. Sjemenke suncokreta su bogate njime, a 30 g pečenih suncokretovih sjemenki dovoljno je da vašem tijelu osigurate 37 posto potrebne dnevne doze vitamina E. Ostali izvori vitamina E koje možete uzeti u obzir su bademi, lješnjaci i kikiriki maslac.
7. Jaja
Jaja sadrže kolesterol, ali u umjerenim količinama. Prisutan je samo u žumanjku i predstavlja samo 5 posto masti u jajetu. Žumanjak je bogat holinom, vitaminom B skupine koji se zatim pretvara u glicin, esencijalnu aminokiselinu koja sudjeluje u proizvodnji kolagena. Jaje je zdrava namirnica, također bogata omega-3 masnim kiselinama koje vam pomažu u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, vitaminom D i vitaminom B12.
Stoga je važno da jaje uključite u svoju prehranu, no umjereno. Ostali izvrsni izvori holina su slanutak, grah, puretina, losos i cvjetača.