Ilustracija (Pexels)
Kirurg Will Kang iz Baltimorea podijelio je popis svakodnevnih proizvoda koje izbjegava koristiti u svom domu zbog njihovih potencijalnih povezanosti s razvojem tumora. Sa svojom suprugom, onkologinjom, donosi svjesne odluke kako bi smanjio izloženost štetnim tvarima, prenosi Index.hr.
Evo što su otkrili.
Dr. Kang ne koristi neprianjajuće tave ni plastični pribor, posebno onaj crne boje. Razlog? Ti proizvodi često sadrže PFAS, mikrospojeve koji se ne razgrađuju lako u okolišu ni u ljudskom tijelu, što znači da se mogu nakupljati tijekom vremena. Ti spojevi mogu ometati proizvodnju hormona poput estrogena, što povećava rizik od razvoja raka dojke i prostate.
Crni plastični pribor dodatno može sadržavati otrovne tvari, poput usporivača gorenja, koji se tijekom kuhanja mogu ispuštati u hranu. "Kod kuće koristimo samo posuđe od nehrđajućeg čelika i lijevanog željeza te drvene ili metalne kuhinjske alate", istaknuo je dr. Kang.
Prerađeni mesni proizvodi, poput hrenovki i suhomesnatih proizvoda, zauzimaju visoko mjesto na popisu proizvoda koje dr. Kang izbjegava. Prema Međunarodnoj agenciji za istraživanje raka (IARC), prerađeno meso svrstano je u skupinu 1 karcinogena, što znači da postoje jasni dokazi da može uzrokovati rak kod ljudi.
Ovi proizvodi često sadrže nitrate, kemikalije koje sprječavaju kvarenje. No, kada se griju, nitrati mogu stvoriti spojeve zvane N-nitrozne kemikalije (NOC) koji oštećuju stanice sluznice debelog crijeva, povećavajući rizik od mutacija koje vode raku.
"Odrastao sam na hrenovkama, salamama i paštetama pa je bilo teško prestati ih jesti, ali sada sam sretan što sam ih izbacio iz prehrane", priznao je dr. Kang.
Rizik je posebno velik kod mlađih ljudi, a dijagnoze raka debelog crijeva kod osoba mlađih od 50 godina sve su češće. Očekuje se da će broj dijagnoza u dobnoj skupini od 20 do 34 godine porasti za 90% do 2030. godine.
Među proizvodima koje dr. Kang ne kupuje su i obojeni slatkiši zbog sadržaja umjetnih boja koje sadrže benzen, spojeve koji se povezuju s hormonskim disbalansima i rizikom od raka kod životinja, a u malim količinama dopušteni su u prehrambenim proizvodima za ljude.
Iako su bojila ključna za svijetle boje slatkiša, njihova konzumacija mogla bi izazvati hormonalne promjene, posebno kod osjetljivih skupina.
Prema istraživanjima, PFAS-ovi su povezani s hormonalnim disbalansom koji može dovesti do ranije menopauze, problema s plodnošću i povećanog rizika od raka povezanih s estrogenom i testosteronom. Prerađeno meso značajno povećava rizik od raka debelog crijeva zbog toksičnih spojeva koji nastaju tijekom obrade i grijanja, dok umjetne boje, iako još uvijek nedovoljno istražene, u visokim dozama mogu izazvati zdravstvene probleme.