odmor za oči

Pomažu li zapravo naočale koje štite od plavog svjetla?

| Autor: Lucija Sučić
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Plava svjetlost je specifična vrsta svjetlosti koju emitiraju zasloni računala, mobilni uređaji, televizori i mnogi drugi uređaji koji imaju zaslone.

Kako bi se smanjila šteta od emitiranja plavog svjetla, industrija se dosjetila naočala za zaštitom od spomenute koje bi trebale štititi oči od svakodnevnog izlaganja.

Iako stručnjaci još uvijek rade na shvaćaju toga što plavo svjetlo s vremenom zaista može učiniti očima tijekom vremena, određeni dokazi upućuju na to da ove vrste leća, zajedno s određenim načinom života, mogu pomoći u eliminaciji simptoma povezanih s plavim svjetlom poput suhoće i umora očiju.

U čemu je stvar s plavim svjetlom?

Inače, plava svjetlost je vrsta svjetlosti koja ima relativno kratku valnu duljinu, pa zbog toga njene zrake sadrže više energije od mnogih drugih vrsta svjetlosti.

Plavu svjetlost ne proizvode samo umjetni izvori; prirodno ju vidimo svaki puta kada pogledamo u sunce. Samim time, bilo da se radi o umjetnim ili prirodnim izvorima plave svjetlosti, našem tijelu ona daje znak da budemo budni i energični.

Upravo zato izlaganje plavoj svjetlosti koja dolazi s umjetnih izvora kao što su ekrani može zbuniti tijelo i tako primjerice poremetiti ciklus spavanja.

Ako ste tijekom dana izloženi previše plavom svjetlu, vaše oči mogu postati umorne.

Pomažu li naočale sa zaštitom?

Ove vrste naočala namijenjene su filtriranju plave svjetlosti dok svjetlosni valovi prolaze u vaše oči.

Ideja iza njih je da bi trebale pomoći u korištenju uređaja koji emitiraju plavo svjetlo s minimalnim nuspojavama.

Međutim, istraživanja u ovom polju još uvijek nedostaje, piše Healthline.

Zapravo, nije potrebno niti nužno nabaviti ove naočale, već oči zaštititi možete i na jeftinije i prirodnije načine.

Primjerice, uzmite “pauze za oči” od svojih ekrana. izbjegavajte konstantno provjeravanje mobitela, prigušite svjetla u svom domu ili radnom prostoru te se pokušajte baviti hobijima koji ne uključuju ekrane.

Također je korisno uvesti vlastito pravilo bez ekrana za prostor spavaće sobe, a ako imate suhe oči, pokušajte s kapima za vlaženje ili se obratite oftamologu.

Sav zdravstveni sadržaj na našem portalu služi isključivo kao opća informacija i ne smije se smatrati zamjenom za medicinski/stručni savjet vašeg liječnika ili bilo kojeg drugog zdravstvenog djelatnika. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter