U Chicagu sam shvatio i da Zajec osim nogometa dobro igra i košarku, stalno je tamo igrao po onim terenima - kroz smijeh će Kujtim Shala, jedan od onih koji će dobiti povlasticu nastupiti 17. listopada 1990. na utakmici Hrvatska - SAD, prvoj utakmici naše nogometne reprezentacije
U prvoj hrvatskoj reprezentaciji nastupili su Dražen Ladić, Zoran Vulić, Drago Čelić, Darko Dražić, Vlado Kasalo, Saša Peršon, Kujtim Shala, Zlatko Kranjčar, Ivan Cvjetković, Aljoša Asanović, Marko Mlinarić, a zaigrali su i Tonči Gabrić, Gregor Židan te Mladen Mladenović. Izbornik je bio Dražan Jerković, a Hrvatska je golovima Asanovića i Cvjetkovića slavila 2:1 protiv SAD-a (Foto: Jabuka.tv)
Dolaskom na poziciju tehničkog direktora u Dinamu Velimir Zajec će morati organizirati i Dinamove pripreme u inozemstvu. S obzirom da je praksa bila da se zimske pripreme odrade negdje gdje je toplo, izbor pada na SAD i Kanadu.
- U Chicagu sam shvatio i da Zajec osim nogometa dobro igra i košarku, stalno je tamo igrao po onim terenima - kroz smijeh će Kujtim Shala, jedan od onih koji će dobiti povlasticu nastupiti 17. listopada 1990. na utakmici Hrvatska - SAD, prvoj utakmici naše nogometne reprezentacije.
- Vidim da se mnogi hvale oko te utakmice - kazat će Velimir Zajec. "No, tu sam ipak ja odigrao veliku ulogu zajedno s Ivanom Ivicom Opačkom, hrvatskim iseljenikom u Kanadi kojeg sam zajedno s pokojnim Tonijem Piršlinom upoznao tijekom tih priprema u SAD-u i Kanadi. To su bile najbolje pripreme Dinama ikada, njih dvojica zajedno s drugim hrvatskim biznismenima koji su tamo živjeli te su sve platili i dogovorili sve pripremne utakmice."
Ivan Ivica Opačak bio je nekadašnji igrač Osijeka, a kasnije i Croatije Toronto i drugih klubova. Osim nogometa jako je volio i tenis, što ga je spojilo s Velimirom Zajecom koji i dandanas ne propušta nekoliko partija tjedno.
- Tu smo se mi upoznali, kasnije je nekoliko puta on dolazio u Zagreb pa bi na stadionu igrali tenis, on, pokojni Židak, ja i drugi. U međuvremenu on je postao menadžer američke nogometne reprezentacije. Tada je on meni počeo pričati o svojoj ideji i ja sam je prihvatio i počeo mu, kao tehnički direktor Dinama, otvarati vrata u Hrvatskoj kada je on dao zeleno svjetlo za to - otkriva Zajec.
U jednom od obljetničkih razgovora za službenu stranicu Hrvatskog nogometnog saveza Ivan Ivica Opačak će ispričati kako su on i Vladimir Baotić, njegova desna ruka, tri mjeseca držali sve u tajnosti dok se nije moglo krenuti u organizaciju u Hrvatskoj, prema Mladenu Vedrišu, tadašnjem predsjedniku HNS-a, i Dušku Grabovcu.
Vladimir Baotić, inače bratić Željka Baotića, nekadašnjeg dopredsjednika Dinama, i danas čuva svu dokumentaciju oko te utakmice. Kada se nedavno vratio iz Kanade u Zagreb, sve je dopremio na Ravnice.
- Ta ideja je dugo i široko bila pripremana, četiri do pet godina. Ja sam s Tuđmanom vodio krajem osamdesetih u Torontu maratonske razgovore i ono što je bio jedini zaključak u kojem smo se sto posto složili jest da dovedemo nogometnu reprezentaciju SAD-a u Hrvatsku. On u to nije vjerovao, a ja sam mu samo rekao da to nije njegov posao, da to pusti Opačku, mom bratu u Frankfurtu i meni i da mi imamo sve konce u rukama. Cijela priča se onda stvarala u mom uredu u Hamiltonu, a frontman je bio Lega, kako je nadimak Ivanu Ivici Opačku. On i Zeko, neponovljiva duša, iznimno pošten čovjek i karakter, su onda nosili tu ideju u Hrvatsku. Zeko je bio, što bi se reklo, motor akcije na domaćem terenu u Zagrebu - priča Vladimir Baotić.
Velimir Zajec s Kujtimom Shalom na pripremama Dinama u SAD-u na prijelazu iz 80-ih u 90-e. Tu će Zajec upoznati Ivana Opačaka i početi razgovore o prvoj utakmici Hrvatske i SAD-a koja će se dogoditi 17. listopada 1990. Kujtim Shala tada je zaigrao za Hrvatsku, iako je porijeklom s Kosova
Ivan Ivica Opačak danas živi u Torontu. U razgovoru za knjigu o Zajecu će reći da je najbolji igrač kojeg je ikad gledao, uz Luku Modrića. Prepričava kako su skupljali novac za Dinamove pripreme u SAD-u te da su bili iznimno počašćeni što im je dolazio Dinamo.
- Kod Zajeca sam najviše volio što je bio takav da bi rekao bez okolišanja koliko je novaca potrebno i nije poslije bilo dodatnih prohtjeva. Tako da smo mi brzo kliknuli i znali se družiti, igrati tenis. Tada sam mu rekao za ideju o toj utakmici, objasnio da mogu dovesti reprezentaciju SAD-a u Hrvatsku i on je to odmah prihvatio i pomogao mi oko daljnjih kontakata koji su doveli do realizacije te povijesne utakmice. Također, kao tehnički direktor kluba gdje se igrala utakmica, bio je svima na dispoziciji cijelo vrijeme - ispričao je Opačak.
Velimir Zajec tu je utakmicu pratio iz lože stadiona na Maksimiru. Priznaje da će mu uvijek biti žao što nije zaigrao barem jednu minutu za hrvatsku nogometnu reprezentaciju.
- Godinu dana prije sam prestao igrati nogomet, iako sam, kažem, šest mjeseci poslije opet bio fit i oporavljen. Ali tada sam se već primio direktorskog posla pa nisam pomišljao ni da odigram tu utakmicu. Jednostavno, bilo bi to neozbiljno i smiješno. Al’ uvijek ću nositi uspomenu na pripremu priče oko te utakmice - kazat će Zajec.
Glas Istre u suradnji s izdavačkom kućom Studio Moderna ekskluzivno objavljuje u nekoliko nedjeljnih brojeva zanimljive ulomke iz nedavno objavljene knjige "Zeko - biografija Velimira Zajeca" autora Sanjina Španovića. Hit knjiga koja je do sada prodana u više od 1.800 primjeraka može se u Istri ekskluzivno kupiti u Klubu i knjižari Giardini 2 u Puli.