CAKE ART

FOTO / RASCVJETANE TORTE DEBORE MODRUŠAN "Voljela bih Pariz dovesti u Pulu i otvoriti SLASTIČARNICU U VINTAGE PARIŠKOM STILU"

| Autor: Doria MOHOROVIĆ


Debora Modrušan 24-godišnja je Puljanka čije su slastice u posljednje dvije godine osvojile srca Istrijana. Naime, Debora izrađuje raznovrsne torte i kolače po narudžbi, prava umjetnička djela. Bez njih proslave i slavlja ne bi bila ista. Kako se počela baviti slastičarstvom, gdje je stekla znanje i otkuda crpi inspiraciju za izradu slastica te što najviše voli stvarati, otkrila je za Glas Istre.

U procesu izrade torti, Debora veliku pažnju pridaje sastojcima, pa tako u njezinim tortama nikad nema maslaca i "praškova". Ponuda torti je zbilja raznovrsna, pa se tako može izabrati i veganska kao i gluten-free opcija. Osim toga u ponudi su torte Ferrero, Rafaello, Strawberry Rose, Nutella, Snickers i Threesome torta s tri vrste čokolade. Upitali smo Deboru što najviše voli u slastičarstvu i gdje za izradu torti pronalazi inspiraciju.

- Volim stvarati i kombinirati nove okuse u slasticama, ali ipak mi je najdraže od svega dekoriranje torti. Kada krenem stavljati prvi sloj kreme na gotov biskvit i smišljati kako ću ju dovršiti i zaokružiti, to mi je najveći gušt.

Torte dostavljaju na kućnu adresu (Snimio Milivoj Mijošek)

Priča nam da inspiraciju za ukrašavanje torti pronalazi na društvenim mrežama.

- Postoji nekoliko slastičarki iz drugih država iz čijih radova crpim inspiraciju. Iako krenem raditi po njihovom primjeru, napravim tortu sasvim drugačije. Također, obožavam kada ljudi dođu s novim idejama, iako je to rijetko, jer češće požele ono što vide na fotografijama. Nema mi draže nego kad mi kažu radi što hočeš!

- Još u srednjoj školi napravila sam internetsku stranicu koja se zvala Dašak čarobnog okusa. Radila sam torte za obitelj, prijatelje, rođake. Volim kuhanje od malih nogu, zbog čega sam htjela upisati fakultet u tom smjeru. No, obzirom da u Hrvatskoj tada nije postojao fakultet koji je vezan uz kuhanje i slastičarstvo, usmjerila sam se na vinarstvo.

Ljubav prema tortama otkrila je na studiju Gastronomije Visoke škole Aspira u Splitu, gdje je imala priliku upoznati vrhunske slastičare kao što je Tea Mamut, koja joj je ujedno i veliki uzor.

- Na fakultetu se ponovno stvorila želja za kuhanjem i sasvim slučajno započela sam s Instagram računom Fresh Baked Cooked u kojem je fokus bio na kuhanju. Na njoj sam objavljivala razne recepte i fotografije hrane, no uvijek sam se nekako vraćala na slatke recepte. Nakon prve narudžbe za tortu popularnog Unicorna, narudžbe su kao lavina krenule jedna za drugom i tada sam promijenila naziv stranice u Fresh Baked Cakee.

Prije mjesec dana Debora je osnovala firmu pod nazivom Debora cake art, nakon čega je uslijedilo uređenje studija u kojem izrađuje slastice.

- Srećom pa smo imali svoj prostor, jer su najamnine prostora u Puli jako visoke, pa smo preuredili gornji kat kuće u moj slastičarski studio. Cijela ova priča ne bi bila moguća bez velike podrške i pomoći mojih roditelja. Imam jako puno planova, voljela bih Pariz dovesti u Pulu i otvoriti slastičarnicu u vintage pariškom stilu koja bi imala prekrasan izlog sa slasticama. Svakako bih htjela da bude smještena u blizini Arene kaže Debora i ističe da u Puli nema slastičarnice, odnosno nema mjesta gdje se može ciljano otići pojesti dobar i kvalitetan kolač i popiti kavu.

Samo prirodni sastojci  (Snimio Milivoj Mijošek)

- Prava je vrijednost i čar biti u izravnom kontaktu s ljudima, slušati pohvale, ali i kritike, dok to nije slučaj sa industrijskom izradom torti kada do "autora" ne dođe povratna informacija klijenata, zaključuje Debora.

Upitali smo Deboru pomaže li joj u izradi slastica otac Damir Modrušan, vrhunski kuhar koji je skoro 20 godina na čelu kuhinje restorana Zigante u Livadama.

- Od malena gledam tatu kako nešto stvara i kuha, pogotovo jer je on nekada radio torte za vjenčanja. Isto tako, kakvu bih god tortu zamislila za rođendan on bi ju napravio, pa makar to bio vlak od dva metra. U početku je bio kritički nastrojen prema mojim tortama obzirom da je "stara škola" i naučen je da torte moraju biti savršeno zaglađene, bez ikakvih neravnina. No i on je počeo shvaćati novu viziju slastičarstva i prihvaćati nove trendove kao što je naked cake, što znači da biskvit na torti nije premazan kremom.

Otkriva nam da se preko cijelog tjedna zna skupiti i do 30 narudžbi, a torte se rade za svakakve prigode od vjenčanja, djevojačkih zabava, rođendana pa do sprovoda. Ova kreativna slastičarka započela je suradnju s igraonicom Birikina u Puli gdje će raditi dječje rođendanske torte, a trenutno je u procesu dogovora i s Petarda shopom. Opisuje nam kako je prilično stresno prenijeti tortu s jedne do druge lokacije, a osoba zadužena za prijevoz je Deborin partner Matija. Kaže da je najizazovniji trenutak za nju bio dostava velike vjenčane torte za 150 ljudi, koju je do automobila nosilo čak troje ljudi.

Tako lijepa da ti je žao pojesti

- Imamo jako puno posla, pogotovo za vikend, pa tako od petka do nedjelje razvozimo i dostavljamo torte od 8 do 15 sati. Uveli smo i poseban mehanizam u auto kako se torta ne bi micala i stvarno ne mogu zamisliti da ju moram slati busom na neke udaljenije lokacije.

Debora za ukrašavanje svojih slastica često koristi cvijeće, koje je uvijek svježe. Njezine torte toliko su lijepo ukrašene da je ih prava šteta jesti.

- Jedina sam slastičarka u Puli koja ne naplaćuje cvijeće, dok je u ostalim slastičarnicama pravilo da ako klijent želi cvijeće on ga sam donosi. Osim toga, ističemo se zato što imamo dostavu, pa tako dovodimo torte ljudima do kućnog praga. Uveli smo i novu božićnu ponudu koja uključuje cake-popse, cupcakese, cinnemon rolls, keksiće, slatki kruh i slično. Dostava je unutar Pule besplatna, dok se izvan Pule plaća 25 kuna.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter