MANIFESTACIJA "CHE GUSTO" U NOVIGRADU

Istarska vina su već opjevana, pa su ovaj put goste s nogu oborila talijanska - BAROLO I NEBBIOLO

Oduševljenje su kod mnogih posjetitelja izazvale svojim vinima dvije vinarije, Conterno Fantino i Azelia, s time da valja istaknuti da je ova prva jedna od deset najpoznatijih u svijetu, a druga je prati u korak. Predstavile su se s nekoliko vinskih etiketa, među kojima su upravo vina Nebbiolo i Barolo, nastala iz sorte grožđa nebbiolo, ostavila najupečatljiviji dojam, te usudili bismo se reći, po reakcijama mnogih kušača, bile najukusnije iznenađenje ovog eno-gastro festivala

| Autor: Sanja BOSNIĆ


Kada jedna opojna ljetna večer zatreperi u akordima vedre glazbe i lagano nas zanjiše te razvuče osmijeh na lica nakon gutljaja čuvenih međunarodnih vina, craft piva i degustiranja gastro delicija pod "krovom" visokih borova, užitak večeri je na vrhuncu i raspoloženo društvance samo što ne usklikne: "Ma che gusto!" A da užitcima zapravo nema kraja potvrdila je međunarodna eno-gastro manifestacija "Che Gusto", organizirana petu godinu za redom koncem srpnja u atriju i parku Zajednice Talijana Novigrada, na kojoj su se ove godine predstavila 42 renomirana proizvođača iz Hrvatske, Italije i Slovenije. Mali jubilej tog jedinstvenog festivala vrijedan je naše pozornosti jer govori da je riječ o priredbi u uzlaznoj putanji, nadomak zvijezda.

Alen Luk, pročelnik u Gradu Novigradu i Miro Ungar

Na razigranoj terasi Zajednice Talijana Novigrada i obližnjeg parka podno stoljetnih borova prostor je uskipio od posjećenosti i oduševljenja prisutnih. Kružilo se satima (18.30 do 24 sata) po terasi i parku te zaustavljalo uz štandove dobro raspoloženih izlagača, gdje su istodobno uživali ovi ispred i oni iza štanda. Kušalo se neštedimice priznata talijanska vina sa sjevera (regija Piemonte), dok su slovensku vinsku izvrsnost predstavili vinari iz slovenske Istre. Ali, naravno, na ovom festivalu prevladavala su vina istaknutih istarskih vinara, onih koji godinama doprinose u promociji Istre kao svjetske regije vrhunskih vina. Izuzev vina, na "Che Gustu" su se mogla popiti i istarska i talijanska zanatska (craft) piva. S pjenom i bez. Od gastronomskih se delicija moglo degustirati talijanske razne tvrde sireve, hrvatske i talijanske suhomesnate proizvode, nekoliko vrsta ekstra djevičanskog maslinovog ulja, među kojima su plijenila pozornost ulja iz novigradske uljare Al Torcio, nagrađivanog maslinara Karmina Beletića. A posjetitelji su doslovce lizali prste nakon kušanja mesnih specijaliteta iz vinkovačkog Agroklastera Slavonija, koje je u ovoj obilatoj večeri pripremala vrijedna kuharica Milica. Našlo se tu neodoljivih burgera s mesom bez soje i aditiva, specijaliteta od plećke slavonske crne svinje krčkane na niskoj temperaturi, pulled porka (trgane svinjetine), istarske kobasice pripremane s visokokvalitetnim slavonskim mesom (bez dodataka ljute paprike), rolane pancete, a senzacija večeri je svakako bio porcellino (slavonski odojak) od 5,5 kg pripremljen na improviziranim rašljama po uzoru na tradicionalnu pripremu španjolskog janjeta ( Cordero Asado ili Lechazo) uz prilog pečenog krumpira sorte Mona Lisa uzgojenog na crvenoj istarskoj zemlji.

Sjajna talijanska vina

Krumpir je najprije bio skuhan u kori, pa zatim oguljen i uvaljan u kukuruzno brašno te pržen u dubokom ulju. Praktički nemastan i lako probavljiv u ovoj vreloj novigradskoj noći. Naravno, uz pomoć vrhunskih vina!

Pinze i putizze

Od slastica su posjetitelji mogli probati tipične istro-venetske kolače, ali najprije su planule pinze i putizze, one tako specifičnog, talijanski rafiniranog okusa, koje su pripremane uz pomoć napredne tehnologije, prema baznoj, tradicionalnoj austro-ugarskoj recepturi u najstarijoj talijanskoj slastičarnici Pasticcerie Pirona e Viezzoli osnovane 1900. u Trstu. Rado ju je posjećivao i slavni pisac James Joyce za svog boravka u tom gradu. A novigradski posjetitelji su imali taj privilegij kušati ih i shvatiti Joyceov odličan izbor kolača iz ove tršćanske slastičarnice.

Alfa i omega maniefstacije - Glauco Bevilacqua

Među brojnim posjetiteljima koji su ulazili u atrij s valjanim covid certifikatom ili su morali na ulazu odraditi brzi test bilo je viđenijih Novigrađana. Na "Che Gustu" su guštali saborska zastupnica Katarina Nemet, glazbena zvijezda Miro Ungar, direktorica TZ Novigrad Vesna Ferenac i mnogi drugi poznatiji poslovni ljudi, turisti i preplanuli jahtaši. Šušur u atriju Zajednice Talijana je s osmijehom na licu i čašom u ruci podržao i prvi čovjek grada - gradonačelnik Novigrada Anteo Milos, uživljen, onako neformalno u feštu. Iako smo probali po nekoliko kapi izvrsnih vina brojnih proizvođača, na njegov smo prijedlog (a bio je to prijedlog i drugih vrsnih poznavatelja vina) degustirali i talijanska vina Barolo i Nebbiolo iz okolice grada Albe u pokrajini Piemonte.

Anteo Milos i vinari

Naša su istarska vina već slavom opjevana i nama najdraža, no ova je međunarodna večer pružila izazov, priliku da otvorimo stranicu jedne nepoznate vinske karte kojoj na kraju našeg eno-gastro ljetopisa "Che Gusto" darujemo osobitu pozornost. Dakle, oduševljenje su kod mnogih posjetitelja izazvale svojim vinima dvije vinarije, Conterno Fantino i Azelia, s time da valja istaknuti da je ova prva jedna od deset najpoznatijih u svijetu, a druga je prati u korak. Predstavile su se s nekoliko vinskih etiketa, među kojima su upravo vina Nebbiolo i Barolo, nastala iz sorte grožđa nebbiolo, ostavila najupečatljiviji dojam, te usudili bismo se reći, po reakcijama mnogih kušača, bile najukusnije iznenađenje ovog eno-gastro festivala. Zašto?

Pašu i bez jela

Sorta grožđa nebbiolo jedna je od najstarijih autohtonih sorti talijanskog grožđa, a ime je dobila po maglovitim (nebbia) padinama gdje raste. Bere se ručno i to početkom listopada. Maceracija traje oko 25 dana pri konstantnoj temperaturi od 28 stupnjeva. Fermentacija se događa oko Nove godine, pa vino mora odležati najmanje dvije godine u hrastovim bačvama. Kušali smo vino Nebbiolo iz berbe 2017. godine. Vrlo je gusto, tamno crvene kristalne boje rubina. Pri njušenju opojnog mirisa prevladavaju mirisne note bobičastog voća, kupine i borovnice (našu pretpostavku je potvrdio proizvođač), a ispijanje prvog gutljaja otkrilo je svježinu i trpkost koja se aromatizirano stopila u svojoj izbalansiranoj kiselo-slatkoj varijanti zadržavajući se dugo, dugo na vrhu jezika i nepca, kao da ga je obložila nekim nježno oporim filterom. Druga etiketa koju smo kušali je vino Barolo iz 2017.

Katarina Nemet i društvo

Opet se radi o vinu dobivenom iz sorte grožđa nebbiolo, ali miksu grožđa s vinovih loza zasađenih u sedam različitih vinograda na padinama grada Albe. Na prvi srk Barola, božjim jezikom konstatiramo da je bezgrješnog okusa. Aromatično je i osobite finoće, ali snažno i korpulentno u isto vrijeme. Vrlo je harmonično, izrazito intenzivnog okusa, a taj okus je dugotrajan i zato se, savjetuje proizvođač, vino lagano konzumira jer se taj tanični i lagano pikantan okus sporo gasi u ustima. Svakako, oba bi vina bila odlična "misna vina", znači najbolja od najboljih, i teško ih je zaboraviti pa ih rado preporučamo. Pašu i bez jela, samo za piti.

Suhomesnati zalogaji

Peta edicija festivala "Che Gusto" protekla je u svim guštima i za sve gušte. Brzo. Šteta! Preplanula lica nasmiješenih gostiju, zvuk čaša kojima se nazdravljalo, sljubljivanje kapljica međunarodnih vina s malim suhomesnatim zalogajčićima, mesnim specijalitetima i kolačima kao desertnim poljupcima za kraj, učinili su ovaj događaj nepretencioznim, ali raskošnim zbog nepresušne energije koja je prštala uz svako novo kušanje i novi gutljaj vina. Teško je riječima opisati odličnu atmosferu, ona je ostala trajno zapisana u proživljenim okusima.

I zaključno što nam je sve pružio eno-gastro festival "Che Gusto"? Osim uživanja svim osjetilima i zabavnog druženja te bezbrižne atmosfere koja je zaogrnula terasu Zajednice Talijana, posjetitelji su degustiranjem izvrsnih proizvoda mogli podići osobnu ljestvicu užitaka i shvatiti kako je ona, ustvari, nedostižna jer uvijek će postojati još neke posebnosti iz različitih kutaka svijeta koje do sada nismo kušali. I drugo, eno-gastronomski proizvodi lokalnih i istarskih, drugih hrvatskih, talijanskih i slovenskih proizvođača udružili su u ovom događaju specifičnosti i tradiciju pograničnih krajeva, povezujući proizvođače, kušače i nove okuse s nevjerojatnim guštom i za sve gušte! Ukratko rečeno, kao u naslovu skladbe Me gustas tu, glazbenika Manu Chaoa. A uzmemo li još u obzir da se cijelu večer sve ponuđeno na štandovima moglo kušati i guštati po cijeni od 100 kuna plaćenih za degustacijsku ulaznicu,   priredba "Che Gusto" je i s te strane opravdala svoj naziv. Završila je odličnom reakcijom i gromkim smijehom posjetitelja, sve glasnijim s odmicanjem večeri i većim unosom kapi vina koje su sladostrasno klizile niz grlo.

Manifestacija je nastala na inicijativu Udruge Slow Fooda Istra, Zajednice Talijana Novigrada i u suradnji sa Turističkom zajednicom Grada Novigrada i Sergio Nesich Bever Forever Organizescionom, pod pokroviteljstvom Grada Novigrada i Generalnog talijanskog konzulata iz Rijeke. No osoba kojoj se duguje najveća zahvalnost za izvrsnost i stručnost u realizaciji projekta je kreativni začetnik i ugostitelj Glauco Bevilacqua, predsjednik vijeća Zajednice Talijana Novigrada koji ništa nije propustio slučaju i budno pet godina drži sve konce priredbe u rukama.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter