Ilustracija (Pixabay)
Kao i u ostalim sferama, niti hrana nije otporna na trendove.
No danas se situacija malo promijenila, te simultano postoje brojni trendovi i pokreti koji se zalažu za djelotvornost različitih namirnica.
Jedna takva skupina su one “low fat”, odnosno hrana s nižim udjelom masnoće. Jesu li te namirnice poželjan odabir ili se pak radi o zastarjelom trendu?
Još početkom 1980.-ih vladao je “low fat” trend koji je u principu nalagao izbacivanje ili drastično smanjivanje masti u prehrani.
Tada je vladalo mišljenje da su upravo masnoće krive za povišeni kolesterol, debljanje i slično, a to se taman poklopilo s porastom trenda mršavljenja.
Logično, masti su u prehrani postale totalni démodé.
“Low fat” pokret dodatno je dobio na snazi stoga poduprt savjetima liječnika i promjenama u prehrambenoj industriji, koja je na tržište počela plasirati sve moguće “nemasne” verzije grickalica i namirnica.
Ne bi li se nadoknadio “izgubljeni okus”, mnogi od takvih proizvoda postali su puni dodanog šećera i ostalih aditiva što opet nije bilo baš sjajno rješenje.
Evidentno, ono što danas znamo je da nema previše poante u izbacivanju jedne čitave skupine makronutrijenata iz prehrane jer su brojne zdrave masnoće ključne za optimalno funkcioniranje organizma.
Stoga, samo zato što je hrana označena kao bezmasna, s niskim ili pak smanjenim udjelom masnoće ne znači da je automatski zdrav izbor. Zapravo, može sadržavati druge sastojke koji taj proizvod čine još gorim od izvorne verzije, piše Mindbodygreen.
Za bilo kakve promjene u prehrani savjetujemo da se prethodno za stručan savjet obratite odabranom liječniku.