Nije uvijek kako se čini

Ovo su šest zimskih mitova o zdravlju u koje trebate prestati vjerovati

| Autor: Glas Istre
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


S padom temperature dolazi i briga kako izbjeći prehlade ili smanjiti njihovu učestalost, te je očuvanje zdravlja prioritet za mnoge od nas. Iako postoje znanstveno utemeljeni savjeti poput pranja ruku, cijepljenja i dovoljno sna, mnogi zimski mitovi i dalje su prisutni, prenosi Index.hr.

Zdravstveni stručnjaci za portal Well+Good izdvojili su šest najpoznatijih zimskih mitova o zdravlju u koje bi voljeli da prestanemo vjerovati.

Hladno vrijeme uzrokuje bolesti

Iako su virusi češći zimi, sama temperatura nije krivac. "Klice uzrokuju bolesti, a ne hladnoća", objašnjava dr. Heather Viola. Veći boravak u zatvorenom prostoru zimi znači i veću izloženost bolesnim ljudima, dok niža vlažnost zraka može isušiti nosnice te olakšati ulazak virusa.

Što učiniti: perite ruke, izbjegavajte bolesne ljude i redovito čistite površine u kući.

Izlazak van s mokrom kosom uzrokuje prehladu

Mokra kosa ne povećava rizik od prehlade jer se virusi šire tjelesnim tekućinama, poput kihanja ili kašljanja, objašnjava dr. Jennifer L. Brull za Well+Good.

Što učiniti: Mokra kosa neće uzrokovati prehladu, ali održavanje tijela toplim i suhim važno je za smanjenje rizika od hipotermije.

Nošenje tople odjeće sprječava bolest

"Topla odjeća sama po sebi ne sprječava zarazu virusima, ali može pomoći u sprječavanju hipotermije", kaže dr. Viola. S njom se složila i dr. Brull koja tvrdi: "Hladnoća ne uzrokuje bolest, ali snižava tjelesnu temperaturu i troši energiju."

"Što učiniti? Nosite prikladnu zimsku odjeću poput šala koji pokriva lice kako biste smanjili gubitak topline i rizik od infekcija kapljičnim putem. Također, nosite rukavice i kape", kaže dr. Neal Patel.

Dodaci vitamina C sprječavaju bolesti

Uzimanje dodataka vitamina C podržava imunitet, ali ne sprječava nužno bolest, kaže dr. Brull. Ipak, mogu blago skratiti trajanje prehlade.

Što učiniti: Konzumirajte hranu bogatu vitaminom C, poput naranči, limuna, crvene paprike i špinata. "Dovoljan unos vitamina C kroz voće i povrće pomaže imunološkom sustavu", savjetuje dr. Brull.

Topli napitci sprječavaju prehlade

"Iako šalica čaja ili zdjela juhe mogu ugrijati zimi, ne smanjuju rizik od zaraze virusom", objašnjava dr. Viola.

Što učiniti? Nastavite uživati u toplim napitcima jer pružaju druge koristi. Hidratiziraju, ublažavaju grlobolju, a sastojci poput limuna, đumbira ili proteina iz pileće juhe mogu dodatno pridonijeti zdravlju.

Vježbanje na otvorenom zimi uzrokuje bolest

Vježbanje na hladnom vremenu sigurno je dok se osjećate ugodno i izbjegavate pothlađivanje. Aktivnosti poput trčanja, hodanja ili klizanja odlične su zimi.

"Vježbanje jača imunitet", kaže dr. Yoshua Quinones. S blagom prehladom možete nastaviti rutinu, ali odmorite se ako imate temperaturu ili bolove u mišićima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter