PRATITI SIMPTOME

Povišena Vam je temperatura? Evo kada trebate zatražiti liječničku pomoć

| Autor: Glas Istre
Ilustracija (Pixabay)

Ilustracija (Pixabay)


Povišena temperatura obično je stanje od kojeg se možete oporaviti kod kuće, ali ako uz groznicu primijetite i neke od sljedećih simptoma, možda će vam trebati hitna medicinska pomoć.

Liječnik je otkrio kada biste trebali otići na hitnu s povišenom temperaturom, napominjući da ona u nekim slučajevima može ukazivati na ozbiljnu bolest.

Iako se u mnogim situacijama groznica može liječiti kod kuće odmorom i unosom tekućine, to nije uvijek slučaj, upozorio je za Mirror, a prenosi N1.

Sama groznica nije uvijek razlog za paniku. U slučajevima blage ili niskorazredne groznice, kućni tretmani poput odmora, unosa tekućine i uzimanja antipiretika (lijekova za snižavanje temperature) mogu biti dovoljni za ublažavanje simptoma.

Međutim, povišena temperatura – obično viša od 37,8°C – može ukazivati na ozbiljniji problem ako je popraćena drugim teškim simptomima.

Stručnjak je naglasio da postoje situacije u kojima groznica nije izolirani simptom i može signalizirati ozbiljniju bolest.

U tim slučajevima potrebno je odmah otići na hitnu pomoć.

Osjećaj nelagode

Ako je groznica popraćena općim osjećajem ekstremne nelagode koja narušava normalne tjelesne funkcije, to može biti znak da je groznica povezana s ozbiljnijom infekcijom ili bolešću, rekao je.

Ako se uz to pojave simptomi poput otežanog govora, proljeva, povraćanja i vrtoglavice, to bi moglo upućivati na sepsu.

Intenzivna glavobolja

Intenzivna glavobolja koja se ne poboljšava uobičajenim lijekovima može biti znak ozbiljnih stanja poput meningitisa ili teških infekcija.

Ukočenost vrata, koja se često povezuje s meningitisom, jedan je od najhitnijih razloga za odlazak na hitnu ako se pojavi zajedno s groznicom.

Nizak krvni tlak

Groznica praćena hipotenzijom (niskim krvnim tlakom) može ukazivati na šok ili ozbiljne infekcije koje značajno utječu na tijelo.

Ako je groznica povezana s ubrzanim radom srca (tahikardijom) ili otežanim disanjem, to bi moglo signalizirati kardiovaskularne ili respiratorne komplikacije koje zahtijevaju hitnu medicinsku intervenciju.

Napadaji

Napadaji uz groznicu jedna su od najozbiljnijih medicinskih hitnih situacija.

Osobu koja doživi napadaje treba odmah odvesti na hitnu.

Blage groznice bez drugih zabrinjavajućih simptoma mogu se liječiti kod kuće odmorom, unosom tekućine i antipireticima.

Ipak, ključno je pratiti napredovanje groznice i konzultirati se s liječnikom ako se simptomi pogoršaju ili se pojave dodatni znakovi koji bi mogli ukazivati na komplikaciju.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter