(Foto: iStock)
Klasična sauna kakvu danas poznajemo potječe iz Finske. Smatra se mjestom opuštanja, odmora i zdravlja. Ali koliko je sauna zapravo zdrava? Koliko dugo boravak treba trajati? Može li se ići u saunu čak i ako smo prehlađeni? I je li sauna dobra za kožu i kosu? Imamo odgovore!
Da, istina je, odlazak u saunu ima brojne zdravstvene prednosti: stimulira kardiovaskularni sustav, čisti kožu i ublažava napetost. Osjećate se uravnoteženije i možete bolje spavati. Dodatna hladna kupka ili hladan tuš nakon saune također jačaju imunološki sustav – što također može spriječiti prehladu. Sauna je temeljno zdrava za naše tijelo, a može imati i pozitivne učinke na izgled. Ipak, postoji nekoliko stvari koje treba uzeti u obzir kada idete u saunu.
Ako želite najbolje od saune, trebali biste paziti na vrijeme. Često se u saune za tu svrhu postavljaju pješčani satovi koji se prilikom ulaska mogu okrenuti. Preporuča se boravak u trajanju od 8 do 15 minuta kako bi tijelo ojačalo, ali ne i postalo premoreno.
Finska ima pet milijuna stanovnika i gotovo milijun sauna. Nije ni čudo što se finska sauna smatra apsolutnim klasikom. Obložena je drvetom i ima kamenu peć. Zašto je znojenje u ovoj vrsti saune tako dobro za naše tijelo? Jer regulira temperaturu preko kože, na kojoj se stvara znoj kad je vruće. On isparava i tako odvodi višak topline.
Popularna je i tzv. biosauna, koja je svojevrsna light verzija klasične finske saune. Ugodna temperatura ovdje se stvara pomoću infracrvenog zračenja. U parnoj se sauni pak znojite uglavnom zbog visoke vlažnosti, a ne zbog temperature. Dobrobiti parne sune su što tijelo nije izloženo toplini pa se pore bolje otvaraju.
Kada se znojimo, otvaraju nam se pore što omogućuje otjecanje viška sebuma i mrtvih stanica kože. Male upale poput prištića ili akni također brže zacjeljuju. Redovita sauna također može pomoći u borbi protiv kožnih bolesti poput psorijaze.
Ono što je dobro znati je da kosa gubi vlažnost na visokim temperaturama. Zbog toga vrhovi izgledaju suhi i lomljivi nakon saune. To se posebno odnosi na obojenu ili tretiranu kosu. Stoga je pametno omotati ručnik oko glave jer to može pomoći i zaštititi od vrućine.
Nažalost ne! Brzi i kratkotrajni gubitak težine nakon odlaska u saunu posljedica je gubitka vode iz tijela uslijed znojenja. Samo zdrava prehrana i tjelovježba mogu dugoročno pomoći u mršavljenju. Ipak: posjet sauni potiče metabolizam i stoga može barem pozitivno poduprijeti dijetu.
Kako počinje sezona prehlada, mnogi se ljudi zapravo osjećaju umornije i bezvoljnije. Odlazak u saunu ne može pomoći protiv depresije, ali opuštanje koristi i tijelu i duši. Vrući zrak također može podržati regulaciju hormona stresa kortizola i tako imati blagotvoran učinak.
Znojenjem gubite puno tekućine, pa biste trebali unositi puno tekućine, posebno nakon saune. Zvuči logično. Ali što i koliko? Obična voda je posebno prikladna – najmanje jedna litra. Nezaslađeni sokovi također su u redu, a najbitnije je izbjegavati bilo kakva alkoholna pića.