(iStock)
U svakodnevnom životu neizbježno je da se prljavština nakuplja na našim rukama, licu i cijelom tijelu. Zato peremo ruke nekoliko puta dnevno, čistimo lice i tuširamo se. Ali što je s našom kosom i vlasištem? Situacija je često obrnuta, kosu nastojimo prati što rjeđe kako se ne bi tako brzo mastila, a u posljednje vrijeme je takav režim pranja kose i Tiktok trend. Evo zašto to možda i nije tako dobra stvar i koliko često bismo zaista trebali prati kosu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
View this post on InstagramNaša kosa izložena je prljavštini vanjskog svijeta baš kao i ostatak našeg tijela. U javnom prijevozu nam kosa dodiruje prljava sjedala, na ulici netko stoji pokraj nas i dim cigarete zavija nam se u kosu, na prometnim cestama ispušni plinovi se skupljaju na našem tjemenu, a kada se znojimo, znoj se taloži na našem tjemenu i naša kosa postaje prljava. Što je još gore, folikuli na tjemenu se začepe i više se ne mogu opskrbljivati kisikom. To može dovesti do peruti, svrbeža vlasišta ili čak gubitka kose.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
View this post on Instagram
Međutim, nije moguće generalizirati koliko često trebate prati kosu šamponom. Također ovisi o tome gdje živite. Naime zagađenje u velikom gradu veće je nego na selu. Ponekad postoje dani kada ste samo kod kuće i ne izlažete kosu puno zagađenja, drugih dana puno vježbate, znojite se ili izlazite van. Možda vam za neku frizuru treba svježe oprana kosa ili kosa koja je malo teža i masnija da bolje drži u pletenici.
Kao pravilo, dermatolozi se slažu da biste kosu trebali prati šamponom najmanje dva puta tjedno. U konačnici, ovaj savjet možete nadograditi vlastitim osjećajem i oprati kosu jer se osjećate nelagodno ili samo želite dugo, lijepo tuširanje!