Ilustracija (iStock)
Prečesto smo žrtve sebičnog, arogantnog šefa koji iskorištava svoje zaposlenike i drži ih podređenima prijetnjama i psihologijom terora.
Očito je da šef mora imati čvrstu ruku, jer o njemu ovise velike odgovornosti, ali to ne opravdava toksičan odnos prema zaposlenicima.
Granica između liderove pozitivne uporabe moći i zlouporabe moći iznimno je tanka, a posao je zaposlenika da prepozna da živi u situaciji toksičnog iskorištavanja.
Evo tri glavna "znaka upozorenja" koji vam mogu pomoći da prepoznate sebičnog šefa:
Nitko ne voli despotskog i sebičnog šefa – i ne treba čuditi ako se sve suradnje, pa i one najbliže, ne pretvaraju u prijateljstva izvan radnog konteksta.
U zdravom i uravnoteženom radnom okruženju, na šefa se gleda kao na vodiča, referentnu točku, stručnu osobu koju treba pitati za savjet – svakako ne kao neprijatelja kojeg treba izbjegavati i protjerati.
Naprotiv, ako vas razgovor sa šefom čini tjeskobnim i uplašenim te ako ga izbjegavate sresti izvan posla, možda je to zato što je on otrovna osoba.
Toksičan vođa od zaposlenika zahtijeva slijepu poslušnost, ne dopušta mišljenja različita od vlastitog i onemogućuje svima da preispituju njegove odluke.
Svakome tko se s njim ne slaže prijeti, kažnjava ga ili bude izopćen.
Kako dobiti punu podršku i bezuvjetnu lojalnost svojih zaposlenika? Jednostavno: on vlada strategijama terora i ulijeva strah svakome tko ima posla s njim.
Prijetnje, psihološki terorizam, osvetničke strategije jedini su način na koji otrovni vođa može "osvojiti" poslušnost i poštovanje svojih zaposlenika – on ne smatra potrebnim uspostaviti zdrav odnos sa svojim suradnicima.