Ilustracija (Pixabay)
Ljetne vrućine mogu biti izazovne ne samo za ljude, već i za naše četveronožne prijatelje. Psi, zbog svoje prirodne građe, često teže podnose visoke temperature.
Kao odgovorni vlasnici, važno je poduzeti određene mjere kako bismo im olakšali ljetne dane i osigurali njihovo zdravlje i udobnost. Donosimo korisne savjete kako i na plus 30 vašem čupavom prijatelju može biti ugodno.
Uvijek osigurajte da vaš pas ima pristup svježoj i hladnoj vodi. Redovito mijenjajte vodu i dodajte nekoliko kockica leda kako bi ostala hladna duže vrijeme. Razmislite o postavljanju dodatnih zdjelica s vodom na različitim mjestima u kući i dvorištu.
Osigurajte svom psu mjesto u hladu, bilo da je to unutar kuće ili vani. Ako je vaš pas većinu vremena vani, postavite mu sjenicu ili koristite tkanine koje blokiraju sunčeve zrake. Unutar kuće, ventilatori i klima uređaji mogu pomoći u održavanju ugodne temperature.
Planirajte šetnje rano ujutro ili kasno navečer kada su temperature niže. Asfalt i pijesak mogu postati izuzetno vrući i spaliti šapice vašeg psa, pa uvijek provjerite temperaturu tla prije nego što krenete u šetnju. Ako je potrebno, koristite zaštitne čizmice za pse.
Ako vaš pas voli vodu, omogućite mu osvježavajuće kupke ili plivanje. Napunite dječji bazen vodom u kojem se vaš pas može rashladiti ili ga odvedite na sigurno mjesto za plivanje. Nakon kupanja, pazite da dobro osušite psa kako biste spriječili iritacije kože.
Postoje posebne rashladne prostirke i prsluci za pse koji pomažu u regulaciji tjelesne temperature. Ovi proizvodi sadrže gelove koji ostaju hladni i mogu značajno smanjiti toplinski stres.
Pripremite domaće sladolede za pse koristeći sigurne sastojke. Smrznuti jogurt, pire od banane ili bundeve i voda mogu se kombinirati i zamrznuti u kalupima za led. Ovi osvježavajući zalogaji pomoći će vašem psu da se rashladi i ostane hidriran.
Budite pažljivi na znakove toplotnog stresa kod pasa, kao što su pretjerano dahtanje, slinjenje, letargija, povraćanje ili dezorijentacija. Ako primijetite ove simptome, odmah premjestite psa u hladan prostor, ponudite mu vodu i obratite se veterinaru.
Redovito češljanje pomaže u uklanjanju viška dlake i smanjuje rizik od pregrijavanja. Razmotrite šišanje pasa s dugom dlakom, ali pazite da ne obrijete dlaku prekratko, jer ona također služi kao zaštita od sunca.
Nikada ne ostavljajte psa u parkiranom vozilu, čak ni na kratko vrijeme. Temperature u autu mogu brzo porasti i postati smrtonosne. Ako morate obaviti posao, ostavite psa kod kuće ili u klimatiziranom prostoru.
Ljetne vrućine mogu biti izazovne za pse, ali s malo pažnje i planiranja, možete osigurati da vaš ljubimac ostane siguran i ugodan tijekom najtoplijih mjeseci. Osigurajte im dovoljno vode, hladne prostore, prilagodite vrijeme šetnji i razmotrite upotrebu specijaliziranih proizvoda za hlađenje. Pratite znakove toplotnog stresa i pružite svom psu najbolju moguću brigu kako bi i on mogao uživati u ljetu.