Ilustracija (Pexels)
Dok su se tisuće turista slijevale u novu prijestolnicu Indonezije u izgradnji Nusantaru tijekom Ramazanskog bajrama, nisu ih dočekale samo blještave nove vladine zgrade koje se uzdižu iz šume, već i nešto manje dobrodošli stanovnici - štakori.
Videozapisi glodavaca koji trčkaraju između ljudi u planiranom glavnom gradu zemlje na otoku Borneu brzo su se proširili indonezijskim društvenim mrežama posljednjih dana.
Kao odgovor, uprava budućeg glavnog grada Nusantare postavila je stotine zamki i obećala dodatne sanitarne mjere, u borbi za suzbijanje problema sa štakorima prije nego počnu nagrizati ambicije da grad bude visokotehnološka, zelena prijestolnica.
"Ovo je nekada bilo šumovito, brdovito područje", rekao je Thomas Umbu Pati Tena, dužnosnik u kontroli razvoja. "Naravno, ima mnogo starih štakorskih gnijezda. Ali mi ne sjedimo besposleni. Naši timovi za zdravlje i zajednicu već rade na tome", uvjerava.
Projekt vrijedan 32 milijarde dolara za preseljenje nacionalne prijestolnice iz Džakarte, zakrčenog grada koji tone, u srce Bornea, međunarodno je promoviran kao "pametno i održivo" urbano središte koje će pokazati klimatski osviješten dizajn i smanjeni ekološki otisak.
Izgradnja je ozbiljno započela 2022., a očekuje se da će u gradu na kraju živjeti do 1,9 milijuna stanovnika.
Tijekom blagdanskog vikenda, više od 64.000 posjetitelja uputilo se u Nusantaru kako bi iz prve ruke svjedočili napretku budućeg glavnog grada nacije.
Dok su mnogi izrazili divljenje modernoj arhitekturi, drugi su brzo primijetili prisutnost smeća, posebno plastičnog otpada, za koji vlasti kažu da je pogoršao problem glodavaca.
Smještena u rijetko naseljenoj pokrajini Istočnom Kalimantanu, Nusantara se gradi na predjelu zemlje koji je donedavno bio prekriven tropskom prašumom.
Vlada kaže da je preseljenje glavnog grada rješenje za bezbrojne izazove Jakarte, uključujući kronične poplave, slijeganje tla i prenaseljenost.
Ekolozi su upozorili da bi krčenje šumskog zemljišta za glavni grad moglo ugroziti biološku raznolikost u jednom od najbogatijih svjetskih ekosustava.