tri načina

Naučite ostvariti ciljeve i pritom se ne osjećati loše

| Autor: Sanda Milinković
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


S proljećem se ponovno budimo i vrlo često prisjećamo novogodišnjih odluka, praveći svojevrsni presjek trenutnog stanja. Neke smo odbacili u startu, a nekih se još uvijek nekako pridržavamo.

Najpopularnije novogodišnje odluke uključuje one o fitness rutinama i promjeni posla, a istraživanje portala Stylist ukazuje na to da nas više od četvrtine svake godine postavlja nove ciljeve.

Iako bi postavljanje ciljeva trebalo biti nešto što radite za sebe, znamo koliko često druge obveze mogu stati na put njihovom ostvarenju.

"Neurološki smo povezani da svoje ciljeve povežemo s ljudima do kojih nam je stalo", objašnjava Kultar Garcha, liječnik opće prakse.

"Kada su naši ciljevi usklađeni s pomaganjem voljenima, naš mozak oslobađa više dopamina i oksitocina, naše kemikalije za ‘nagradu’ i ‘vezu’, zbog čega je vjerojatnije da ćemo ih postići.

Ovi ciljevi povezani s odnosom često odražavaju naše temeljne vrijednosti i poboljšavaju dugoročno blagostanje", dodaje Garcha.

Iako je važno brinuti se za ljude do kojih vam je stalo, to ponekad može utjecati na vaš život i stati na put onome što vam je potrebno. Iako povezivanje vaših ciljeva s vašim odnosima može imati jasnu korist, također je važno voditi računa o vlastitom emocionalnom blagostanju i sigurnosti dok to činite.

"Od ključne je važnosti prepoznati da davanje prioriteta sebi nije sebično, već neophodno za vašu dobrobit", kaže psihologinja i trenerica, dr. Claire Vowell.

"Osobno ispunjenje povećava vašu sposobnost pružanja podrške drugima, a također je važno početi identificirati i osporavati uvjerenja koja potiču takvo ponašanje, kao što je ‘Moram druge staviti na prvo mjesto da bih bio cijenjen’", dodaje.

Ako sada želite promijeniti svoje novogodišnje odluke i postaviti sami sebi realne ciljeve koje možete i ostvariti, nastavite čitati članak.

Ponovno se povežite sa svojim vrijednostima

Da biste postavili svoje ciljeve, morate razmisliti o tome što vam je važno.

"Razmislite o onome što vam je uistinu važno u vašem životu: vašim strastima, težnjama i vrijednostima o kojima se ne može pregovarati jer je ključno ponovno uspostavljanje veze s ovim vrijednostima.

Provedite neko vrijeme bilježeći stvari u kojima ste uživali u prošlosti ili se vratite na stare snove koji su možda gurnuti u stranu. Radi se o ponovnom otkrivanju onoga što je značajno za vas.

Postavljanje ciljeva u skladu s time pomoći će vam da ostanete vjerni sebi, a ne samo da ispunjavate tuđa očekivanja", kaže Garcha.

Postavite granice

Da biste bili sigurni da vlastitu dobrobit stavljate na prvo mjesto, Vowell preporučuje prakticiranje suosjećajnog postavljanja granica.

"Postavljanje zdravih granica štiti vaše vrijeme i energiju, osiguravajući da se ne prenapregnete. Granice se ne odnose na isključivanje drugih ljudi, već na stvaranje prostora za sebe da biste mogli usredotočeno slijediti vlastite ciljeve", objašnjava.

Dodaje da je ključni dio postavljanja granica komunikacija i savjetuje izražavanje svojih potreba s jasnoćom i samopouzdanjem, uvažavajući i osjećaje onih oko vas.

"U osobnim i profesionalnim okolnostima, biti čvrst, ali suosjećajan, omogućuje vam održavanje odnosa bez ugrožavanja vlastitih ambicija", komentira.

Pronađite ravnotežu

Još uvijek osjećate blagi strah oko davanja prioriteta?

Poduzmite male korake da biste pronašli način kako to učiniti. "Rekao bih da je ključ ravnoteža, a ne žrtva", objašnjava Garcha i savjetuje integraciju brige o samom sebi kroz postojeće obveze.

"Počnite s malim promjenama koje ne narušavaju obrasce skrbi.

Ako imate djecu, iskoristite 15 minuta kada vaša djeca pišu zadaću da učinite nešto za sebe. Predvidljive rutine smanjuju tjeskobu i za skrbnike i za one o kojima se skrbi.

Modeliranje zdrave brige o sebi zapravo uči one koje volimo da cijene vlastitu dobrobit", zaključuje Garcha za Stylist.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter