Ilustracija (Pexels)
Ako ste nedavno počeli uzimati dodatak vitamina D i primijetili da se pojavljuju prištići, možda se pitate je li promjena na koži povezana s njime, a prema riječima raznih stručnjaka, moguće je.
Izbijanje prištića može biti uzrokovano različitim čimbenicima, od hrane koju konzumiramo, do skincare rutine, razine strese i menstrualnog ciklusa pa je ponekad izazovno pronaći pravoga krivca.
Uzimanje vitamina D preporučuje se većinom u periodu od kraja rujna do kraja ožujka, a njegova uloga u zdravlju kože je promicanje njezina rasta, obnavljanje stanica i održavanje kožne barijere kroz sprječavanje dehidracije i poticanje zacjeljivanja.
Vitamin D ima i protuupalna svojstva, a osiguravanje njegovog dovoljnog unosa, bilo putem suplemenata ili izlaganja suncu, vitalno je za zdravlje kože. Nedostatak ovog vitamina može utjecati na njezino zdravlje tako što će dovesti do suhe kože sa smanjenom mogućnošću samoobnove i zacjeljivanja.
Iako postoji ograničena količina jasnih istraživanja u ovom području, neke studije povezuju dodatak vitamina D s povećanom proizvodnjom testosterona (muškog hormona) koji može izazvati hormonske akne, zbog čega bi kod nekih žena moglo doći do reakcije u obliku izbijanja prištića.
Dobra vijest je da bi se ove akne s vremenom trebale poboljšati tijekom prilagodbe vaše kože na nove razine vitamina D i srećom, brojne studije povezale su dodatak vitamina D s krajnjim pozitivnim ishodima za kožu.
U svakom slučaju, uvijek se najbolje posavjetovati s dermatologom po pitanju odgovarajuće skincare rutine te zdravstvenim djelatnicima po pitanju unosa određenih dodataka prehrani, pa čak i vitamina D.