upoznaj svoju zemlju

Diljem Istre turistički vodiči poveli lokalce u obilazak: Po Motovunu vodio kapetan Sebastian Venier

| Autor: Gordana Čalić Šverko, Nina Orlović Radić, Vanesa Begić
(Snimila Gordana Čalić Šverko)

(Snimila Gordana Čalić Šverko)


Ravno u intrigantnu motovunsku prošlost poveo je druge siječanjske nedjelje mletački kapetan Sebastian Venier kojeg je vrlo sugestivno utjelovio turistički vodič Mate Mekiš.

Motovun je 1271. godine zatražio Veneciju da ga primi pod svoju vlast pod kojom je ostao do 1797. godine, a ta su prohujala stoljeća u besplatnoj interpretacijskoj šetnji, realiziranoj u sklopu nacionalnog projekta "Upoznaj svoju zemlju" kojeg je pokrenula Zajednica društava turističkih vodiča Hrvatske, u Motovunu dočarali upravo kroz lik Veniera.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Motovun dao čak 80 veslača

Prekrasan sunčan dan bio je idealan za istraživanje Montone, naziva keltskog porijekla, Grad u gori, i uživanje u prekrasnom pogledu na dolinu rijeke Mirne u njenom zimskom izdanju.

Zanimljiva je priča o tome na koji je način Venier zadužio Motovun da se danas oživljava njegov lik. Kao vrhovni zapovjednik pomorske flote sudjelovao je u bitki kraj Lepanta 1571. godine koju je protiv Osmanlija organizirao vojni savez katoličkih sila.

U znak zahvale, Venecija je poklonila Motovunu prijenosni drveni pozlaćeni oltar s jedne od galija na kojoj je navodno bio upravo Venier, jer je od svih istarskih gradova dao najviše, čak 80 veslača, a zbog iznimno velikih zasluga u bitki kraj Lepanta, Venier je šest godina kasnije postao duždom. Oltar se dan danas čuva u motovunskoj župnoj crkvi sv. Stjepana.

Stručno kostimirano vođenje organizirano je na hrvatskom jeziku, s obzirom je cilj nacionalnog pojekta upoznavanje lokalnog stanovništva s bogatom poviješću, kulturom i tradicijama kraja u kojem žive. Osim slikovitih uličica i trgova obuhvatio je i obilazak motovunskih zidina, najočuvanijeg fortifikacijskog sustava u Istri, a u sklopu vođenja moglo se puno naučiti o bogatoj povijesti i tradiciji gradića u čijoj je starogradskoj jezgri čak je 26 zaštićenih spomenika kulture, zbog čega je uvršten na UNESCO World Heritage pristupnu listu.

Turistička zajednica Općine Motovun redovito se uključuje u nacionalni projekt "Upoznaj svoju zemlju", čiji je cilj ukazati na važnost turističkih djelatnika za međunarodni ugled Hrvatske, kao i na važnost nacionalnog identiteta i kulturne baštine, pa je Motovun već tradicionalno siječanjskom interpretacijskom šetnjom na simboličan način zakoračio u novu turističku godinu.

Motovun godišnje posjeti oko 400.000 dnevnih posjetitelja, po čemu je jedinstven među istarskim gradićima. Po svim je kriterijima "Destinacija 365", koja osim središnjeg dijela sezone, ima i snažnu predsezonu i posezonu.

- Svake godine na ovaj način, besplatnom interpretacijskom šetnjom realiziranom u sklopu nacionalnog projekta "Upoznaj svoju zemlju", otvaramo turističku godinu pa tako i ovu koja će biti izazovna, no nadamo se dobrim brojkama, kazao je direktor Turističke zajednice Općine Motovun David Matković.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Pulske je znamenitosti obišlo čak 316 osoba

Čim negdje otputujemo, odmah obiđemo muzeje, kulturne spomenike, crkve i drugu kulturno-povijesnu baštinu toga grada ili mjesta. Koliko poznajemo povijest našega mjesta, grada, općine, što znamo o raznim mitovima i legendama vezanih uz naš kraj?

Ponekad je potrebno i osvježiti znanje, a u siječnju, kada nema puno događanja, kada su šoping centri uglavnom svugdje zatvoreni, a tako i tako proračun je nakon prosinačkih troškova tanji, izvrsna ideja može biti razgled svoga zavičaja uz stručno vodstvo. Hladno nedjeljno jutro, čak i u podne, dobro je došlo za zagrijavanje - i fizičko i mentalno.

Društvo turističkih vodiča Pule i ove je godine poklonilo svojim sugrađanima i njihovim gostima razgled Pule, ističući da turistički vodiči smatraju da svaki državljanin Hrvatske može biti promotor i ambasador svoje zemlje, te ovim projektom žele potaknuti građane svih dobnih skupina na dublje upoznavanje kulturne i povijesne baštine svoga grada.

I zbilja, interes je bio iznimno velik, čak 316 osoba svih dobnih skupina - od najmlađih do onih starijih od 80 godina, krenulo je razgledavati Arenu, slušati priče o Dvojnim i Zlatnim vratima, Forumu. Čak je i vodičkinje - četiri simpatične poznavateljice materije - iznenadio tako veliki odaziv, lani je bilo 120 osoba i smatralo se da je odaziv dobar, no ove je godine premašilo sva očekivanja.

Krenulo je, naravno, od Arene. Jedna od vodičkinja, Erika, pitala je okupljene - podijeljene u četiri skupine - znaju li odakle dolazi naziv Arena?

Naziv dolazi od latinske riječi harena što znači pijesak, budući da je u rimsko doba bila posuta pijeskom kojim su se i poslije svake borbe posipali tragovi krvi ljudi i životinja. Nekada je Arena mogla primiti do 23 tisuće osoba, a sada na koncertima, kada je maksimalno natiskano, jedan pored drugog, do deset tisuća ljudi.

Za "osvježiti" Arenu od mirisa tijekom borbi, prskalo se ulje od lavande. Dakako, tu su bile i usporedbe s ostalim Arenama tijekom povijesti, mogle su se čuti i priče zašto je sada zabranjeno šetati gore, po vrhu Arene, budući da su se dogodili nesretni slučajevi pada, ali i zaviriti u tajne podruma i vidjeti postav "Maslinarstvo i vinogradarstvo Istre u antici", te uvijek zanimljive i atraktivne amfore.

Nakon Arene, krenulo se do Titovog parka i makete. Ova maketa česta je polazna točka turističkog razgledavanja grada. Uslijedila su Dvojna vrata.

Vodičkinje su ponovile priču kako je tijekom svoje povijesti Pula bila opasana bedemima koji su srušeni kada je grad rastao i širio se, a sam ulaz u grad bio je moguć kroz 12 vrata. Dvojna vrata naziv su dobila zbog dva polukružna otvora koja su vodila u grad. Nakon Dvojnih vrata, uslijedila su ona Herculova, gdje je vidljiva toljaga - atribut mitskog heroja Herkula, koji je u rimsko vrijeme bio zaštitnik Pule.

Potom je mnoštvo odšetalo do Slavoluka Sergijevaca. Salvia Postuma platila je njegovu gradnju (de pecunia sua), a podignula ga je u čast trojice članova svoje obitelji. I kraj ove šetnje bio je na glavnom pulskom trgu, Forumu.

U Puli je vođenje održano na hrvatskom i na talijanskom jeziku. Suradnici na projektu bili su Turistička zajednica Grada Pule, Arheološki muzej Istre te Povijesni i pomorski muzej Istre. Bila je to zanimljiva šetnja kroz povijest i prošlost Pule i njezinih stoljeća punih priča, mitova, tajni, ljubavnih priča, a tu materijala nikada ne nedostaje.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Vanesa Begić)

Rovinj je do 1763. godine bio otok

Tradicionalno i Rovinj se pridružio obilježavanju projekta "Upoznaj svoju zemlju", a besplatnom vođenju odazvali su se kako Rovinjke i Rovinježi, tako i brojni posjetitelji iz Labina, Poreča, Medulina...

Sve je startalo u samom srcu Rovinja, na suncem okupanom Trgu maršala Tita, dok su se u daljini na obzoru nazirale i Alpe pod snijegom. Od rovinjske fontane petoro je vodiča vodilo osamdesetak posjetitelja povijesnim znamenitostima Rovinja. Kroz gotovo dva i pol sata, između ostalog su posjetili Kuću o batani, gdje su se upoznali s rovinjskim talijanskim dijalektom kao i tradicijskim pjesmama, koje su prikazane u sklopu edukativnog filma.

Jedan dio je bio svojevrsni vremeplov - tako su turisti mogli vidjeti fotografiju Rovinja od prije stotinjak godina, dok su se nalazili na toj istoj lokaciji. Svaki od vodiča poveo je posjetitelje na drugačije "istraživanje" Rovinja - pa su tako neki mogli vidjeti Crkvu sv. Eufemije, mjesto gdje je, prema predaji, doplutao sarkofag Svete Eufemije koji su ribari izvukli na obalu, zatim Spomenik palim borcima NOB-a, uz pripovjedanje o crticama iz rovinjske povijesti iz poratnih razdoblja...

- Mediteranski gradić Rovinj ima dugu povijest, razigranu arhitekturu i uske kamene uličice, koje uvijek odvedu začuđenog gosta do nekog skrivenog kutka. Dimnjaci na krovovima, gledaju u daljinu i prisjećaju se...kako je to nekad bilo! Duga je to priča o otoku, moru, ribaru i barci, buri i jugu, suncu i kiši, vjekovima koji traju i utiskuju se u priču.

Nekad je Rovinj bio otok i dobro se štitio svojim zidinama i kulama. U doba Venecije, a trajalo je to pet vjekova, razvijao se kao pomorski, trgovački, obrtnički i ribarski grad. Odolijevao gusarima,Turcima, napadu Genove i na kraju prenapučen, spojio se s kopnom. Bilo je to 1763. godine. Nasuo se kanal koji ga je razdvajao od kopna i tako se priča o Rovinju nastavila širiti.

Sljedeći veći ekonomski i kulturni razvoj, zahvatio ga je dolaskom Austro-Ugarske monarhije, što bi Nijemci rekli KuK. Sagradili su tvornicu duhana, tvornicu za preradu ribe i manufakture za proizvodnju: tjestenine, cementa, sapuna, platna, svijeća, stakla, likera te željeznicu, tramvaj, akvarijum, gimnaziju, kazalište, tržnicu, mlinove, hotel i tko bi sve nabrojao.

Eto ga danas, to je taj lijepo oblikovani, romantični, tajnoviti, umjetnički gradić, koji magično privlači svojom ljepotom i baštinom koja živi kroz talijanski dijalekt kojim pričaju ribari, pričajući priče o svojoj batani, maloj barci koja je značila život, oduvijek. Baština se čuje i kroz pjesmu, nerazumljivim i starim jezikom ispjevana, ali razumljiva svakom srcu kojeg dotakne.

Tako Rovinj živi danas, kroz moderan turizam, legendu o svetici, ribaru i barci, tabakinama i sardelinama, seljacima, plavom moru i otocima, ribarnici i tržnici, malom kazalištu, kavani Batana gdje sjedaju domaći na kavu, pa pomno prate i znaju sve o svima i svemu što se događa. Tako Rovinj priča priče i kaže se: Kad jednom dođeš u Rovinj, uvijek ćeš se vraćati, a na vama je da otkrijete zašto!, poručila je posjetiteljima rovinjska vodičkinja Vukica Palčić.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter