Akumulacija Butoniga (Arhiva Glasa Istre)
Potrošačima na području djelovanja Istarskog vodovoda poskupljuje voda. Od siječnja, cijena fiksnog dijela porast će za oko 13 posto, dok će se onaj varijabilni, što je novost, plaćati po dvije tarife, zimskoj i ljetnoj, s time da zimska ostaje ista kao i prošle godine, dok se povećava ljetna tako da će voda domaćinstvima prosječno na nivou godine biti skuplja za 11 posto, a gospodarstvu za 4 posto.
Tijekom ljetnih mjeseci cijena kubika vode će s 0,62 eura porasti na 0,90 eura. Vodoopskrbna firma sa sjedištem u Buzetu vodom snabdijeva veći dio Istre, područje 28 gradova i općina i dio Općine Pićan.
Nove cijene vodnih usluga, pojasnio je direktor Istarskog vodovoda Mladen Nežić, rezultat su povećanih troškova poslovanja, a prvenstveno se radi o usklađivanju s novom zakonskom regulativom koja nalaže da omjer cijene između kategorije domaćinstvo i kategorije gospodarstvo ne može biti veći od 1:1,7 za varijabilni dio cijene, odnosno 1:1,5 za fiksni dio cijene. Dosadašnji odnos bio je 1:2,5.
- Treba podsjetiti i da je zadnja korekcija cijene vode bila u 2021. godini za svega oko 3 posto, a da prije toga cijena nije mijenjana deset godina. Novost je da se, a što zakonska regulativa predviđa, uvodi sezonska tarifa i to na način da cijena vode ostaje ista dosadašnjoj u razdoblju od 1. siječnja do 31. svibnja te od 1. listopada do 31. prosinca, dok se u ljetnim mjesecima ona povećava. Na području Istarskog vodovoda već smo imali sezonsku cijenu vode prije tridesetak godina, istaknuo je Nežić. Dodao je da će ovom korekcijom cijene prosječni računi za prosječnu potrošnju za domaćinstvo biti veći za svega 3,5 eura.
Jedan od ciljeva uvođenja sezonske tarife je destimulacija povećane potrošnje vode u špicama sezone, a sve radi smanjenja opterećenja na vodoopskrbni sustav u tom razdoblju.
U Istarskom vodovodu ističu da su preispitivanju postojećih tarifa vodnih usluga pristupili sukladno Zakonu o vodnim uslugama, Uredbi o metodologiji za određivanje cijene vodnih usluga te Smjernicama za primjenu metodologije za određivanje cijena vodnih usluga donesenim na Vijeću za vodne usluge. Kako je od zadnjih usklađenja cijene vodnih usluga došlo do povećanih troškova poslovanja Istarskog vodovoda koji moraju rezultirati usklađivanjem cijene vodnih usluga, pokrenut je postupak donošenja Odluke o cijeni vodnih usluga koja je u primjeni od 1. siječnja ove godine.
Istarski vodovod kao javni isporučitelj vodnih usluga je dužan sukladno člancima Zakona o vodnim uslugama i Uredbe o metodologiji za određivanje cijene vodnih usluga te Zakona o pravu na pristup informacijama, provesti javno savjetovanje s javnošću vezano za tu odluku koje je i provedeno od 15. studenog do 15. prosinca prošle godine.
Do poskupljenja vode je došlo i u pulskom Vodovodu, saznajemo od direktora Ede Krajcara.
- Od 5. studenog do 5. prosinca imali smo e-savjetovanje i, sukladno Zakonu o vodnim uslugama, na Skupštini je jednoglasno izglasana odluka o povećanju cijena kojom se ide prema postepenom izjednačavanju cijena fizičkih osoba i poslovnih korisnika, rekao nam je Krajcar te pojasnio da je do poskupljenja došlo usred povećanja cijena troškova, plaća i sirovina. Bez povećanja cijena, dodaje, trgovačko društvo bi imalo velikih problema s poslovanjem.
Novim su cijenama uvedene dvije tarife, prva se odnosi na cijene u vrijeme trajanja državne subvencije energenata, a druga na razdoblje kada subvencije budu ukinute. Prvi put je primijenjena metodologija EU direktive kojom se postepeno izjednačavaju cijene poslovnih i privatnih korisnika, zbog čega će potonji najviše osjetiti rast cijena.
Ravnajući se prosječnom potrošnjom od 10 kubika mjesečno, privatnim će korisnicima cijena vode porasti za 2,21 euro, odnosno 7,9 posto mjesečno, dok će poslovni korisnici osjetiti tek neznatni rast od 0.1 posto, odnosno 0.75 eura. Nešto veći rast dogodit će se u trenutku kad subvenciju budu ukinute: 3,01 eura, odnosno okruglih 10 posto za privatne korisnike te 1,55 eura, odnosno 3,5 posto za poslovne korisnike.
Prije ovog povećanja cijena, dodao je Krajcar, pulski je Vodovod imao jedne od najnižih cijena u Hrvatskoj, a poskupljenjem su sada stigli negdje u sredinu 19 hrvatskih tvrtki, odnosno u hrvatski prosjek. I novim je tarifama, zaključio je, cijena vode i dalje jeftinija nego u Labinu i Buzetu.
Od početka godine poskupjela je i voda na Labinštini. Na temelju Zakona o vodnim uslugama i Uredbom o metodologiji za određivanje cijena vodnih usluga svake godine mora se izvršiti usklađenje cijena vodnih usluga, objasnio nam Alen Golja direktor Vodovoda Labin te istaknuo da su Uredbom propisani koji troškovi ulaze u fiksni, a koji u varijabilne troškove.
S obzirom da je došlo do povećanja troškova poslovanja, repromaterijala, kemikalija te troškova električne energije koji pojedinačno ima najveći utjecaj na cijenu morala se cijena vodnih usluga korigirati. Trošak samo električne energije porastao je više od 50.000 eura. Za fizičke osobe fiksna cijena vode od 3,32 eura raste na 3,52 eura, a varijabilni dio od 0,88261 eura na 0,96 eura.
Na prosječnu potrošnju od 10 kubnih metara povećanje po domaćinstvu bit će s 12,15 eura na 13,12 eura. Za poslovne korisnike fiksna cijena vode od 3,98 eura raste na 4,18 eura, a varijabilni dio od 1,62055 eura na 1,72 eura. Na prosječnu potrošnju od 10 kubika povećanje po subjektu se povećava s 20,19 eura na 21,38 eura, rekao je Alen Golja direktor labinskog Vodovoda koji se pripojio Vodovodu Pula.