jedna od najljepših lokacija

Priča za generacije koje se tek rađaju: Devastirani Hotel Rovinj duže od 20 godina nagrđuje srce grada

| Autor: Nina Orlović Radić
(Snimila Nina Orlović Radić)

(Snimila Nina Orlović Radić)


Duže od dvadeset godina, sudbina Hotela "Rovinj", smještenog u samom srcu starogradske jezgre, ne nazire se kraju. Ili početku. Ovisno tko i s koje strane gleda i pita. Tako je na posljednjoj sjednici Vijeća, SDP-ov vijećnik Petar Radetić pitao pokreće li se nekakva aktivnost vezana za realizaciju projekta Hotela "Rovinj", na što mu je gradonačelnik Marko Paliaga odgovorio kako je upravo, i na zahtjev vlasnika, provedeno kompletiranje onog dijela zemljišta koje je u vlasništvu Grada, a koje je potrebno za realizaciju projekta.

(Snimila Nina Orlović Radić)(Snimila Nina Orlović Radić)

Pregovori s vlasnicima

- Vlasnici su sada i u ovom trenutku predali zahtjev za rješavanjem međusobnih imovinsko-pravnih odnosa. Dakle, da su to učinili prije pet godina vjerojatno bi to i mi, na isti ili sličan način učinili, odgovorio je gradonačelnik Paliaga i dodao da su se još 2006. godine, odnosno godinu dana kasnije, kada je stupio na snagu Urbanistički plan uređenja, (iz)radila različita rješenja i dokumentacija.

- Ono što je drugo bitno za Hotel "Rovinj" je to da se od 2006. godine radilo na različitim rješenjima i dokumentaciji. Međutim, u jednom je trenutku vlasnik zastao s projektom. Lokacijska je dozvola izdana sukladno rješenjima koja su već tada bila predviđena urbanističkim planom uređenja i od početka mog drugog mandata intenzivno se pregovara s vlasnicima i sa svima onima koji ih zastupaju oko rješavanja, odnosno izrade glavnog projekta i njegove prilagodbe novim zahtjevima, objasnio je dr. Paliaga, naglasivši i da su Grad Rovinj, vlasnik i on osobno suglasni da se onakav izgled hotela, koji je bio predviđen u 2006. godini, dodatno doradi i prilagodi novim potrebama, lokaciji i ukupnoj konturi grada.

Bespravno rušenje

- U toj se prilagodbi svi slažemo i vjerujem da ćemo, uz suglasnost i potporu Ministarstva kulture, i to razriješiti, optimističan je bio prvi čovjek grada i dodao da je riječ o dugotrajnom procesu, u kojem je Grad aktivan i u kojem se radi po zahtjevu investitora. Također, objasnio je i dugotrajan hodogram aktivnosti na relaciji grad-investitor navodeći kako se projektna dokumentacija razrađuje, o njoj se razgovara te se mora i odobriti.

Međutim, neovisno o napretku slučaja Hotel "Rovinj", činjenica je da njegov izgled i stanje više od dva desetljeća nagrđuje starogradsku jezgru Rovinja. Podsjećam, riječ je o jednoj od najljepših smještajnih lokacija u gradu i objektu /hotelu koji je 2001. godine od strane nekadašnjeg Rovinjturista prodan u privatne ruke, povratniku iz Australije, koji i započinje s "radovima".

Međutim, zbog nedostatka dozvola (riječ je ipak o starogradskoj jezgri) posao izgradnje, odnosno prvotnog rušenja, zaustavljena je od strane građevinske inspekcije sa zahtjevom da se srušeno vrati u prvobitno stanje. Do vraćanja na staro, naravno ne dolazi, a vlasnik se tada susreće i s optužbom prvog susjeda koji također traži i da se njegova fasada, koja je popucala uslijed nezakonitog rušenja hotela, vrati u prvobitno stanje.

Kako se staro ne može vratiti, Grad nalaže vlasniku da rupu u kamenom zidu ogradi i od očiju šetača na taj način smanji štetu i učinak bespravnog rušenja. Rupa je pokrivena gigantskim posterom/platnom koje je i danas postojano i stameno i koje, gledajući sa šetnice braće Gnot, ko’ fol, zaklanja ružan pogled na Hotel "Rovinj".

Nezakoniti stanari

No, osim postera s ekološkom porukom "Keep The Adriatic Clean", u ovih se dva desetljeća štošta dogodilo. Primjerice, na poziv susjeda u nekoliko je navrata policija "izbacivala" nezakonite stanare, odnosno rastjerivala osobe koje su se u njemu i pod okriljem noći okupljale.

Valja također podsjetiti, i da je Hotel "Rovinj", nakon što je predstavljen njegov budući izgled, okupio ogroman i do tada neviđen broj građana koji su, na javnom okupljanju u Domu kulture, u kojem su se susreli oči u oči s investitorima i arhitektima (a tada je većinski vlasnik Hotela "Rovinj" već bila tvrtka Proficio) odlučno i glasno rekli ne - "staklenoj" građevini u starogradskoj jezgri.

Opet, podsjetimo, i kako je u godini prije korone, ponovno aktualizirana priča o početku radova na devastiranom objektu. Tada je ona posebno izazvala pažnju jer se govorilo kako će hotel biti (iz)građen "morskim" putem, odnosno dovođenjem potrebnog materijala brodovima kako se ne bi - a i ne smije - oštetila starogradska ulica sv. Križa koja, kao i sam Trg maršala Tita, vodi do hotela.

U svakom slučaju i neovisno o pitanjima oporbe i odgovorima vlasti, čini se da je Hotel "Rovinj" i dalje na dugom štapu od samog početka radova na njegovom uređenju i pretvaranju u luksuzni objekt starogradske jezgre.

Građani protiv staklene građevine

Nakon što je predstavljen njegov budući izgled, okupio se ogroman i do tada neviđen broj građana koji su na javnom okupljanju u Domu kulture, u kojem su se susreli oči u oči s investitorima i arhitektima odlučno i glasno rekli ne staklenoj građevini u starogradskoj jezgri.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter