gradska štorija vanese begić

Koja je to zgrada bila gimnastička dvorana, sudnica pa kazalište?

(Foto Vanesa Begić)

(Foto Vanesa Begić)


Nakon naše gradske štorije o zgradi nekadašnjeg Pionirskog doma, odnosno sada Dječjeg kreativnog centra, javio nam se, među ostalima, i poznati pulski sada umirovljeni arhitekt Anton Percan. On je jedan od najboljih poznavatelja pulske povijesti, i kroz arhitekturu, ali i putem malih i velikih gradskih priča i crtica.

Kazao je da ta zgrada, osim što je generacije i generacije znaju kao dvoranu narančastih stolica gdje su odigrane brojne predstave, prikazani isto tako brojni filmovi za najmlađe, u prošlosti imala drukčiju namjenu od ove današnje koja je, neovisno o imenu, posvećena djeci i njihovim sadržajima, bio to dom Slavka Grubiše, Pionirski dom, dječji kulturni ili pak kreativni centar, sjedište Teatra Naranča ili drugo.

Kazao nam je da ta zgrada ima dugu povijest, da je sagrađena u doba Austrougarske, a prva joj je funkcija bila ona gimnastičke dvorane. Bila je to, saznajemo, jedna od prvih gimnastičkih dvorana na ovim prostorima.

Gradnju je 1882. naručila Societa' Ginnastica di Pola, a projekt i vodstvo gradnje potpisao je Francesco Iuppe. Dakle, najprije se tu njegovalo tijelo, odnosno (tijelo)vježba, a kasnije duh te kultura i umjetnost.

No, kroz godine, imala je i posve drukčiju funkciju. Dvorana, gdje se sada održavaju predstave Teatra Naranča, za vrijeme talijanske vladavine, bila je - sudnica. Tu se, dakle, dijelila pravda.

Dakle, zbilja se bogata povijesna priča krije u toj zgradi. Kada bi zidovi mogli pričati, svjedočili bi o raznim uspjesima nekadašnjih sportaša, o detaljima sa suđenja, ali sve bi to kasnije bilo, kao šlag na kraju, ukrašeno dječjim smijehom koji već godinama ispunjava ove prostore pune energije, kreativnosti te šarenila i specifičnosti djetinjstva.

Zbilja zanimljiva povijest jedne zgrade i njezinih prostora, a nepoznata. Tko zna koliko još građevina krije razne zanimljive, bogate i raznolike priče, zanimljivu i bogatu prošlost koju valja stalno nanovo (raz)otkrivati?

Sreća da postoje dobri poznavatelji i istraživači lokalne povijesti. Veliki entuzijasti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter