Svaka vinarija koju smo dospjeli posjetiti odisala je srdačnom atmosferom, dobrom zabavom, opuštenošću i hedonizmom, a u rukama posjetitelja na odlasku često se našla bar poneka boca ili karton kupljenog vina
U jubilarnom dvadesetom Danu otvorenih vinskih podruma u Istri svoja su vrata posjetiteljima otvorile 64 vinarije širom Istre. Svečano otvorenje manifestacije upriličeno je u vinariji Tomaz u Motovunu, koja se posljednjih mjeseci ovjenčala mnogim prestižnim vinskim nagradama u zemlji i svijetu.
Za svoj teran Barbarosa iz 2016. Klaudio Tomaz dobio je veliku zlatnu medalju i šampionski naslov za najbolji teran na ovogodišnjoj Vinistri. Isto je vino bilo i šampion ovogodišnje Izložbe vina u Gračišću, zlatne medalje dobio je i u Gračišću i na Vinistri još i teran Barbarosa iz 2018., svježa malvazija Avangarde 2018. bila je zlatna na Vinistri a odležana malvazija Sesto senso zlatna u Gračišću, na međunarodnom festivalu malvazija u Portorožu zlatne su medalje osvojile malvazija Avangarde 2018. i Sesto senso 2016., a prema friškim vijestima iz Londona vinarija Tomaz se može pohvaliti još i priznanjima na ocjenjivanju Decanter World Wine Awards: srebrom za teran Barbarosa 2016. te broncom za malvaziju Avangarde iz 2018. godine.
Vinarija Tomaz
- Kušajte, veselite se, družite se i otkrivajte nova vina, poručio je svojim gostima Klaudio Tomaz, a za podizanje atmosfere među prvim lastama ovogodišnjeg istarskog Wine daya pobrinuo se, glasom i harmonikom, Serđo Valić. Predsjednik udruge Vinistra Nikola Benvenuti podsjetio je da je najsvježije veliko priznanje istarskim vinima stiglo iz godišnjeg ocjenjivanja londonskog Decantera, na kojemu su šest od sedam hrvatskih zlatnih medalja osvojila istarska vina: Marko Fakin za malvaziju 2018., Ranko Anđelini za malvaziju 2015., Marino Rossi za malvaziju 2018., Ivan Damjanić za Clemente blanc 2016., Moreno Coronica za Gran teran 2015. te Vina Laguna za malvaziju Vižinada Riserva iz 2016. godine.
Direktor Turističke zajednice Istarske županije Denis Ivošević podsjetio je da su Wine day utemeljili vinari iz Toscane 1996. godine, naredne godine se ova manifestacija proširila na cijelu Italiju, dogodine i na druge zemlje, a od 1999. održava se i u Istri.
- U prvi Wine day u Istri bilo je uključeno samo 11 vinarija, a toga dana zabilježili smo 850 posjetitelja i 800 prodanih boca vina. Posljednjih godina, otkad je broj posjetitelja prešao 22.000, prestali smo ih brojati. Pojedine vinarije na taj dan prime i po tisuću do dvije tisuće posjetitelja, pa ćemo sljedeće godine poraditi na novom konceptu koji bi ponovno uključio afirmirane istarske vinare koji u Wine dayu nažalost ne sudjeluju, i kojim bismo olakšali da posjetitelji imaju bolji tretman i da vinari mnogu bolje upravljati tom masom gostiju, rekao je Denis Ivošević.
Domaći gosti
U nastavku dana brojni posjetitelji obilazili su vinarije širom Istre, većina svojim osobnim automobilima, no mogli su se vidjeti i unajmljeni mini-busevi kojima su ljubitelji vina bezbrižnije mogli obilaziti vinarije i kušati recentne uspjehe istarskih vinara. U nekoliko vinarija koje smo obišli tijekom dana domaćini su nam rekli kako su im većina posjetitelja bili domaći gosti, no obilazili su ih i turisti, ponajviše iz Njemačke, Austrije i Slovenije, a bilo je i gostiju iz egzotičnijih zemalja, primjerice iz Indije. Informiraniji vinoljupci obilazili su vinarije tragom najnovijih visokih domaćih i inozemnih priznanja, a i sami su se vinari potrudili skrenuti pažnju primjerice jumbo-plakatom kojeg je uz cestu postavio Marko Fakin ističući kako je upravo zaslužio Decanterovu zlatnu medalju za svoju svježu malvaziju. Posjet vinariji Fakin isplatio se i radi kušanja njegovog terana Il primo i malvazije La prima koji su također na Decanteru zlatne medalje osvajali lani i preklani.
U vinariji Benvenuti u Kaldiru vinski sladokusci ostali su pak uskraćeni za najnoviju zvijezdu ove vinarije, teran Santa Elisabetta 2015., koji je u manje od mjesec dana nakon što se pojavio na tržištu, osvojio nekoliko nagrada i pokupio najveće pohvale vinskih kritičara - rasprodan, no ponuđena degustacija terana Anno domini i crne kupaže Caldierosso te svježe i odležane malvazije bila je sasvim dobra kompenzacija.
Vinski svibanj
U Kaldiru je svoja vrata otvorila i vinarija Bertoša, nedavno preseljena na novu lokaciju na sam rub naselja, odakle puca prekrasan pogled na Motovun. Prostrana terasa, dojmljiv pogled i lijep dan zadržali su vinoljupce kod Bertoše možda i malo duže nego što su planirali, a kad se uz čašu vina i prigodni zalogaj odnekud pojavi još i gitara, nema razloga za žurbu. Mi smo ipak požurili i malo preko Mirne, do vinarije Coslovich u Čepiću povrh Oprtlja, gdje je posjetitelje wine-daya čekala obimna infrastruktura: šatori i nadstrešnice, kušaonica i wine-shop na otvorenom, živa glazba i prostor za ples, i palenta kumpirica s plećkom đira-volta koju je za goste pripremao Daniel Coslovich dok je njegov brat Valmi gostima otkrivao vinske adute svoje vinarije, za sam kraj čuvajući i poput asa iz rukava izvlačeći crnu kupažu Kripak, novo vino koje još nije na tržištu.
Svaka vinarija koju smo dospjeli posjetiti odisala je srdačnom atmosferom, dobrom zabavom, opuštenošću i hedonizmom, a u rukama posjetitelja na odlasku često se našla bar poneka boca ili karton kupljenog vina. Kako je na otvorenju spomenuo Denis Ivošević, posjetitelji Wine daya u Istri više se ne broje jer za to nema potrebe, no ova je manifestacija svakako označila završetak jednog vrlo uspješnog vinskog svibnja i navijestila turističku sezonu u kojoj će i istarska vina biti među značajnim razlozima turističkih dolazaka u naše krajeve.