(Snimio Zvonimir Guzić)
Europska filmska zajednica nalazi se na zelenoj prekretnici. Europski filmski fondovi pred producente postavljaju sve strože zahtjeve za implementacijom zelenih praksi u proizvodnji filmova i audiovizualnog sadržaja. Tim povodom je studio Sonda u Vižinadi, u organizaciji Istarskiog filmskog ureda, Istarske kulturne agencije i tvrtke Little Red Dot, okupio istaknute predstavnike filmske zajednice, fondova i strukovnih udruženja. U svojevrsnoj panel raspravi pod nazivom "Istra snima zeleno" pokušalo se odgovoriti na pitanje kako se Hrvatska priprema za zelenu tranziciju i može li Istra biti začetnica zelenog filmskog pokreta u nas.
U Vižinadi su se okupiti filmski profesionalci, producenti, glumci, studenti, predstavnici fondova, strukovnih organizacija i udruga, pružatelji povezanih usluga i poduzetnici vezani uz filmsku industriju.
Događaj je modelirala producentica Morana Ikić Komljenović koja je istaknula početne odrednice zelene tranzicije u europskoj filmskoj zajednici koje svoje uporište imaju u Pariškom sporazumu iz 2015. godine nakon čega je donešen Europski zeleni plan 2019.-2024. cilj kojeg je da Europa postane prvi klimatsko-neutralni kontinent. Premda je utjecaj filmske industrije mizeran i manji je od jedan posto cjelokupnog udjela globalnog zagađenja, ništa se ne prepušta slučaju tako da su i filmaši dospjeli u plan borbe za spas planeta.
Prije same rasprave skupu se obratio pročelnik Odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica koji je podržao inicijativu i rekao da u županiji već postoje strateški dokumenti koji prate cijelu priču oko zelene tranzicije.
- Postoji strategija na papiru koju treba implementirati u praksi. Sve je napisano u knjizi "Plan razvoja kulture u Istarskoj županiji 2024.-2029. godine" u kojoj stoji i jedan od ciljeva, a to je podrška kulturnim projektima, koji doprinose održivom razvoju, te primjenjuju i razvijaju zelene prakse, kojima pripada i filmska umjetnost. Ovakve inicijative napisane stvari dovode do konkretnih rezultata, a na županiji je da podupire taj vaš trud, rekao je pročelnik Torbica.
Uslijedilo je predstavljanje i panel rasprava u kojoj je producentice Tajana Bakota i Nerma Mehadžić iz Val produkcije, predstavile studiju slučaja igranog filma "Etnoland Dalmati" koji je upravo u finalizaciji procesa Green film certificiranja kao prvi hrvatski igrani film koji će dobiti ovaj prestižni certifikat.
Pričale su o rigoroznim uvjetima i brojnim izazovima da bi se ispunilo kriterije za dobivanje zelenog certifika što je poskupjelo cijeli projekt za 15 tisuća eura. Čak 49 bodova od 50, bila je nagrada revizora za trud rekavši da je naš tim zaslužio najviše bodova u njegovoj dosadašnjoj praksi ocijenjivanja.
Nakon njih su profesor Marin Lukanović i student Juraj Bačić predstaviti nesvakidašnju inicijativu Zaklade Sveučilišta u Rijeci koja je iznad Sveučilišnig kampusa u Rijeci zasadili čak 700 stabala crnog bora kao zalog budućim generacijama koje će za 50-tak godina uživati u borovoj šumi.
Rukovoditeljica Odjela za poticanje ulaganja u audiovizualnu proizvodnju pri Hrvatskom audiovizualnom centru Tanja Ladović Blažević govorila je o stranim produkcijama koje svoje projekte realiziraju u Hrvatskoj i strategiji održivosti kakvu promiče Euroimages.
Danijel Pek, producent trenutno najuspješnijeg hrvatskog filma "Čovjek koji nije mogao šutjeti", predstavio je korake koje je produkcija Antitalent poduzela prema održivoj produkciji istaknuvši virtulnu produkciju i led ekrane kao novitet koji će u budućnosti pojednostavniti snimanje brojnih kadrova čime će se smanjiti i udio u zagađenju.
Glumica Ksenija Marinković govorila je o socijalnoj strategiji održivosti koju provodi Društvo hrvatskih filmskih djelatnika, s posebnim naglaskom na prevenciju rizičnog ponašanja i seksualnog uznemiravanja na filmskom setu istaknuvši uvođenje etičkog kodeksa ponašanja kao bitnog faktora u zaštiti samih glumaca.
Ovaj događaj imao je za cilj najaviti i istaknuti buduće korake koje će Istarska kulturna agencija i Istarski filmski ured poduzeti kako bi osnažili kapacitete lokalne filmske zajednice, te osigurali održiviji rad u proizvodnji audiovizualnih djela i kulturnih produkcija općenito. U narednim mjesecima je planirana izrada baza podataka postojećih kapaciteta filmske zajednice u Istri i izrada "zelenog priručnika" održive filmske produkcije.