Ilustracija (Pexels)
Velika nova studija osnažila je dokaze da je dijabetes tijekom trudnoće povezan s povećanim rizikom od problema s mozgom i živčanim sustavom kod djece, uključujući autizam, kažu istraživači.
Još uvijek nije jasno uzrokuje li dijabetes doista te probleme. Ali kada majke razviju dijabetes tijekom trudnoće, djeca imaju 28 posto veću vjerojatnost od neurorazvojnog poremećaja, prema analizi podataka prikupljenih iz 202 ranije studije koje su uključivale više od 56 milijuna parova majka-dijete.
Rizici za djecu majki s dijabetesom u trudnoći bili su 25 posto veći za autizam, 30 posto veći za poremećaj pažnje i hiperaktivnost i 32 posto veći za intelektualne teškoće. Također su bili 20 posto veći za probleme s komunikacijom, 17 posto za probleme kretanja i 16 posto za poremećaje u učenju u usporedbi s djecom čije majke nisu imale dijabetes tijekom trudnoće.
Čini se da dijabetes dijagnosticiran prije trudnoće predstavlja 39 posto veći rizik za jedan ili više ovih neurorazvojnih poremećaja u usporedbi s gestacijskim dijabetesom koji počinje u trudnoći i često se povlači nakon poroda, objavili su istraživači u stručnom časopisu The Lancet Diabetes & Endocrinology.
Dijabetes pogađa do 9% trudnoća u Sjedinjenim Državama, a učestalost je u porastu, prema američkim Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.
Sedam ranijih studija uspoređivalo je djecu s neurorazvojnim poremećajima s braćom i sestrama. Ove analize nisu pronašle učinak majčinog dijabetesa, što sugerira da zajednički genetski ili obiteljski čimbenici mogu pridonijeti povećanom riziku, istaknuli su autori.
Nalazi naglašavaju važnost medicinske podrške za žene s rizikom od razvoja dijabetesa i kontinuiranog praćenja njihove djece, rekli su istraživači.
Povezanost majčinog dijabetesa s autizmom kod djece dobro je poznata, rekla je dr. Magdalena Janecka s Medicinskog fakulteta NYU Grossman, koja proučava veze između in utero izloženosti i razvoja djeteta, ali nije bila uključena u novo istraživanje.
Velika "meta-analiza" poput ove omogućuje analizu podskupina, kao što su majke s već postojećim ili gestacijskim dijabetesom, ili djeca s autizmom u odnosu na one s ADHD-om ili poremećajima kretanja, ali ne može dokazati uzrok i posljedicu, rekla je Janecka.
"Meta-analize nam omogućuju da preciznije usporedimo skupine. Istodobno, ne približavaju nas razumijevanju uzroka ili temeljnih mehanizama."
Studija dolazi nakon što su zdravstveni dužnosnici Trumpove administracije pozvali na daljnja istraživanja o tome jesu li cjepiva uzrok autizma, što je tvrdnja koju je dugo zagovarao novi ministar zdravstva Robert F. Kennedy, a koju je etablirana znanost opovrgla.