Ilustracija (Pexels)
Ljetne temperature donose radost i uživanje na suncu, ali također predstavljaju izazov kada je u pitanju očuvanje svježine hrane. Visoke temperature ubrzavaju kvarenje određenih namirnica, što može dovesti do zdravstvenih problema ako se konzumiraju u pokvarenom stanju.
Razumijevanje koje su namirnice posebno osjetljive i kako ih pravilno čuvati ključno je za sigurnu i zdravu prehranu tijekom ljeta.
Mliječni proizvodi, poput mlijeka, jogurta, sira i vrhnja, izuzetno su osjetljivi na visoke temperature. Na toplini, bakterije se brzo razmnožavaju u ovim proizvodima, uzrokujući brže kvarenje.
Mlijeko i mliječni proizvodi trebaju biti stalno čuvani na temperaturi ispod 4°C, a kada su izloženi toplini, njihova trajnost se značajno smanjuje. Preporučuje se da se nakon kupovine odmah stave u hladnjak i da se konzumiraju u roku nekoliko dana od otvaranja.
Meso i riba također su vrlo podložni kvarenju na visokim temperaturama. Sirovo meso i morski plodovi trebaju biti pohranjeni u hladnjaku i konzumirani što je prije moguće nakon kupnje.
Prilikom pripreme i skladištenja mesa, važno je održavati higijenske uvjete kako bi se spriječilo širenje bakterija poput salmonele i E. coli. Mariniranje mesa u kiselim otopinama može pomoći u usporavanju rasta bakterija, ali samo ako se marinat također drži na hladnom.
Voće i povrće su zdravi i osvježavajući, ali mogu brzo postati neupotrebljivi na visokim temperaturama. Bobičasto voće, poput jagoda, malina i borovnica, posebno je osjetljivo i može početi truliti već nakon nekoliko sati na toplom.
Zeleno lisnato povrće također brzo gubi svježinu. Čuvanje ovih namirnica u hladnjaku i njihovo konzumiranje unutar nekoliko dana od kupnje može pomoći u očuvanju svježine.
Jaja su još jedna namirnica koja zahtijeva pažnju tijekom ljeta. Na visokim temperaturama, ljuska jajeta može postati propusna za bakterije, što povećava rizik od zaraze salmonelom. Jaja treba uvijek čuvati u hladnjaku i izbjegavati njihovo izlaganje suncu ili toplini.
Kako biste produžili svježinu kvarljivih namirnica tijekom ljeta, postoji nekoliko korisnih savjeta. Prije svega, uvijek kupujte hranu iz pouzdanih izvora i izbjegavajte predugo izlaganje namirnica toplini tijekom transporta. Koristite prijenosne hladnjake ili termo torbe kada nosite kvarljive namirnice s tržnice ili trgovine. U kuhinji, održavajte hladnjak na optimalnoj temperaturi i redovito provjeravajte datume isteka na pakiranjima.
Korištenje vakumskih posuda i omota za hranu može pomoći u smanjenju izlaganja zraku i usporiti proces kvarenja. Također, brzo hlađenje kuhane hrane prije spremanja u hladnjak ključno je za sprječavanje rasta bakterija. Ako niste sigurni je li hrana još uvijek sigurna za konzumaciju, najbolje je ne riskirati i baciti je.
Uz pridržavanje ovih savjeta, možete uživati u svježim i sigurnim namirnicama tijekom cijelog ljeta, smanjujući rizik od trovanja hranom i drugih zdravstvenih problema.