Ilustracija (Pexels)
Tijekom ženskog menstrualnog ciklusa, hormoni su na niskim razinama, ali dramatično porastu unutar nekoliko tjedana.
Razine estrogena u krvi postaju osam puta veće tijekom ovulacije oko 14. dana, dok se razine progesterona povećavaju 80 puta oko sedam dana kasnije.
Proizvodnja folikulostimulirajućeg hormona potiče rast folikula jajnika u zrelu jajnu stanicu, dok povećanje luteinizirajućeg hormona pokreće oslobađanje jajne stanice.
Jedan ciklus se ponavlja svakih 24 do 38 dana do menopauze, što znači da prosječna žena doživi približno 450 menstruacija tijekom svog života.
Viktoriya Babenko, koja je provela istraživanje kao doktorandica na Kalifornijskom sveučilištu u Santa Barbari, i njezini kolege koristili su napredne MRI metode za mapiranje strukturnih promjena u cijelom mozgu tijekom tri menstrualne faze: ovulacije, menstruacije i srednje gestacije.
Pa, rezultati naglašavaju promjene u volumenu bijele i sive tvari, kao i cerebrospinalne tekućine koja štiti središnji živčani sustav.
Točnije, kada se hormoni povećaju neposredno prije ovulacije, mozak pokazuje promjene u bijeloj tvari koje ukazuju na brži prijenos informacija.
Folikulostimulirajući hormon, koji se povećava prije ovulacije, povezan je s debljom sivom tvari.
Progesteron, koji se smanjuje nakon ovulacije, povezan je s povećanjem volumena tkiva i smanjenjem volumena cerebrospinalne tekućine.
"Iako trenutačno ne izvješćujemo o funkcionalnim posljedicama ili povezanima sa strukturnim promjenama mozga, naši nalazi mogu imati implikacije na promjene ponašanja i kognitivne promjene uzrokovane hormonima. Proučavanje odnosa između mozga i hormona neophodno je za razumijevanje svakodnevnog funkcioniranja ljudskog živčanog sustava, tijekom razdoblja hormonske tranzicije i tijekom cijelog životnog vijeka", zaključuju istraživači.
Zaključak? Osjećate li se "drugačije" u odnosu na ostale dane to bi moglo ovisiti upravo o tim moždanim promjenama. Nema razloga za strah.