KADA UKLONITI FOLIJU?

Saznajte kada je pravo vrijeme za početak njege vaše nove tetovaže

| Autor: Mija Dropuljić
Ilustracija (Pixabay)

Ilustracija (Pixabay)


Upravo ste napravili novu tetovažu i sada jedva čekate svijetu pokazati pravo malo umjetničko djelo na svojoj koži. Ali prije nego što se i vi i okolina možete diviti konačnom rezultatu, morate ukloniti zaštitnu foliju koju je vaš tattoo umjetnik stavio. Ali kada je pravo vrijeme za to i kako pravilno njegovati svježu tetovažu?

Zašto je uopće potrebna tattoo folija? 

Kad jednom napravite novu tetovažu, jako ste sretni. Ali prije nego što svoje novo umjetničko djelo ponosno predstavite prijateljima i obitelji, morate se malo strpjeti – jer tetovažu prvo prekrije zaštitna folija. U tattoo studiju takvu foliju svakako treba zalijepiti na tetovirani dio kože jer štiti od prljavštine i smanjuje rizik od infekcije.

Uostalom, tetovaža je ozlijeđeni dio kože koji je puno podložniji vanjskim utjecajima. Normalno je da otvorena rana u početku malo curi – krv, sekret iz rane i višak tinte mogu izaći iz tetovaže odmah nakon postupka. Bez tattoo folije, koža bi se zalijepila za odjeću, a bakterije na nesterilnim površinama predstavljaju veliki rizik od infekcije. Higijenska tattoo folija također sprječava isušivanje tetovaže tijekom faze zacijeljena ili oštećenje u kontaktu sa stranim tijelima.

Nakon što je vaša tetovaža završena, tattoo majstor je prvo dezinficira, zatim pažljivo prebriše sterilnom krpom te namaže mašću za rane. Kao posljednji korak, svaku tetovažu treba pažljivo zamotati u foliju kako nijedan dio tetovaže ne bi bio otkriven.

Kada treba ukloniti foliju za tetovažu?

Foliju za tetoviranje ne biste trebali skidati prerano. Folija služi za zaštitu vaše svježe tetovaže od vanjskih utjecaja poput prljavštine, bakterija i trenja. Ona stvara barijeru koja sprječava prodiranje klica u ranu. Stoga je važno ostaviti foliju barem 2-4 sata nakon tetoviranja. Nakon tog vremena možete pažljivo skinuti foliju. Pazite da ju skidate polako i ravnomjerno kako ne biste iritirali kožu ili oštetili tetovažu. Nakon toga operite tetovažu mlakom vodom bez sapuna ili gela za tuširanje, dezinficirajte ruke i zatim pažljivo namažite mašću za rane i zacjeljivanje rana, primjerice Bepanthenom ili običnom pantenol mašću.

Zatim odrežite novi komad prozirne folije i pričvrstite ju natrag na kožu pomoću uobičajenih flastera ili zavojne trake. Kako biste zaštitili svoju posteljinu od curenja tinte, svakako biste prvu noć trebali nositi svježu foliju na tetovažu. U isto vrijeme folijski zavoj štiti vašu tetovažu od grinja ili prašine. Sljedećih dana ponavljate upravo opisani postupak: uklonite tattoo foliju, operite tetovažu mlakom vodom, nanesite kremu, zalijepite novu foliju na tetovažu.

Zavoj od folije je izuzetno važan, pogotovo kada izlazite iz kuće. Ako provodite puno vremena kod kuće, svojoj tetovaži možete dati više zraka kako bi brže i nježnije zacijelila. Kada ćete jednom zauvijek moći ukloniti foliju ovisi o vašoj tetovaži i o tome kako rana zacjeljuje. Kod nekih ljudi to se može dogoditi nakon nekoliko dana, drugi moraju mijenjati foliju iznova i iznova i do tri tjedna. 

Kako njegovati svoju kožu nakon skidanja tattoo folije?

Faza zacjeljivanja svježe tetovaže uvelike je odgovorna za to kako će tetovaža dugoročno izgledati na vašoj koži. Svakako slijedite upute svog tattoo majstora za naknadnu njegu i pitajte koja je točno folija na vašoj tetovaži. Može proći tri do četiri tjedna da tetovaža potpuno zacijeli. Kao što ste sada naučili, nije preporučljivo trgati foliju s tetovaže odmah nakon termina. Grebanje po svježoj tetovaži također je apsolutni tabu! To ne samo da oštećuje vašu ozlijeđenu kožu, već i uklanja pigmente boje s vašeg umjetničkog djela.

Tijekom čekanja da sve lijepo zacijeli također treba izbjegavati tjelovježbu i jako znojenje u sauni. Kupanje u moru ili bazenu biste trebali izbjegavati najmanje tri tjedna nakon tetoviranja. Slična je situacija i s izravnim sunčevim svjetlom: kao mjeru opreza, uvijek nanesite zaštitu od sunca SPF 50 na svoju tetovažu.

U prvoj fazi, oko tri puta dnevno nanesite ljekovitu mast na tetovažu. Dovoljan je tanak sloj da vaša nova tetovaža zacijeli. Krasta koja će se stvoriti na vašoj tetovaži u posljednjih nekoliko dana sasvim je normalna, pa čak i korisna za zacjeljivanje. O drugim abnormalnostima poput boli ili krvarenja tijekom faze zacjeljivanja uvijek treba razgovarati sa svojim tattoo umjetnikom. Shvatite ozbiljno previjanje rana – zaštita vaše tetovaže je na prvom mjestu!

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter