kibernetički kriminal

JPG, PDF, MP3... FBI upozorava na korištenje ovih stranica

| Autor: Glas Istre
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


U posljednje vrijeme sve su češća upozorenja koja dolaze od američkog FBI-a vezana za kibernetičku sigurnost. Posljednje u nizu, iako izdano prvenstveno američkim korisnicima, pobudilo je pozornost i korisnika interneta diljem svijeta.

U upozorenju objavljenom na službenim stranicama FBI-a od korisnika se traži da prestanu koristiti internetske stranice koje nude uslugu besplatnog prebacivanja dokumenata iz jednog formata u drugi (tzv. document converters).

Kako navode iz FBI-a, njihovi su agenti zaprimili povećan broj prijava prijevara koje uključuju besplatne alate za prebacivanje dokumenata iz jednog formata u drugi. Takve stranice skrivaju zlonamjerne programe koji se koriste za krađu osobnih informacija žrtava i, u najgorim slučajevima, za pokretanje ransomwarea na žrtvinu uređaju, piše Zimo, a prenosi N1.

"Kibernetički kriminalci diljem svijet koriste bilo koji tip besplatnog alata za prebacivanje dokumenata u drugi format. Također, stvaraju stranice koje obećavaju spajanje više JPG dokumenata u jedan PDF dokument ili za preuzimanje MP3 ili MP4 dokumenata", ističu iz FBI-a.

Pojašnjavaju kako kibernetički kriminalci stvaraju internetske stranice koje naizgled nude besplatno prebacivanje dokumenata iz jednog formata u drugi. No, umjesto dokumenta, korisnici na računalo preuzimaju zlonamjerne programe. Osim toga, moguće je i da se "kradu" podaci iz samih dokumenata – imena, podaci o kriptovalutama, lozinkama, e-adrese, lozinke i druge informacije.

"Prevaranti imitiraju web-adrese koje su legitimne tako što mijenjaju sam jedno slovo u adresi", pojasnili su iz FBI-a. Posebno su ranjivi korisnici koji do takvih stranica dolaze putem tražilice jer algoritmi sad sadržavaju plaćene rezultate koji mogu biti lažni.

Što onda korisnici mogu napraviti?

Terenski ured FBI-a u Denveru preporučuje poduzimanje sljedećih radnji kako biste se zaštitili od te prijevare:

– Udahnite, usporite i razmislite. Budite svjesni svojih radnji na internetu i kakvim biste rizicima mogli biti izloženi.

– Redovno ažurirajte svoj softver za skeniranje virusa i skenirajte svaku datoteku koju primite prije nego što je otvorite kako biste eliminirali instaliranje zlonamjernog softvera na vaše računalo.

Ako ste ipak postali žrtva, evo nekoliko koraka koje trebate poduzeti:

– Odmah se obratite svojim financijskim institucijama. Poduzmite korake da zaštitite svoj identitet i svoje račune.

– Promijenite sve svoje lozinke s pomoću čistog, pouzdanog uređaja.

– Prijavite slučaj policiji i Nacionalnom CERT-u.

– Pokrenite ažurirani softver za skeniranje virusa kako biste provjerili postoji li potencijalno zlonamjerni softver koji su instalirali prevaranti. Razmislite o tome da svoje računalo odnesete profesionalnoj tvrtki specijaliziranoj za usluge uklanjanja virusa i zlonamjernog softvera.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter