Ilustracija
Planiranje putovanja, pogotovo kad je riječ o zemlji u kojoj još niste bili uvijek je izazov, no kako se ne biste s puta vratili razočarani i s osjećajem da ste bacili novac u vjetar, pokušajte izbjeći najčešće „putne“ pogreške.
Umjesto da u tih nekoliko dana koliko ćete provesti na putu „utrpate“ sve što želite posjetiti – od spomenika kulture i povijesnih znamenitosti do prirodnih ljepota i atrakcija, budite fleksibilni. Ne bojte se promijeniti planove zbog nedostatka vremena ili novca.
Budite svjesni vremena koje je potrebno da biste došli od točke “A” do točke “B” pritom ne uzimajući u obzir samo udaljenost, već i sredstvo putovanja, dodatno vrijeme za moguća kašnjenja kao i dodatno vrijeme za odmor. Odustanite od ideje da ćete vidjeti cijelu zemlju u jednom posjetu. Ako to planirate, osjećat ćete se neispunjeno jer nećete stići uživati u putovanju.
Pretrpan raspored, pretrpan kofer. Umjesto da nosite suvišne kilograme prtljage, spakirajte samo odjeću za koju ste sigurni da ćete je nositi, a ne koju ćete možda odjenuti. Umjesto tri para cipela ponesite jedan ili dva para, ali udobnih, jer ćete većinu vremena provesti u pokretu i zadnja stvar koja vam treba su žuljevi na nogama.
Vrijedne stvari, nakit i luksuznu robu radije ostavite kod kuće, na putu će vam biti dovoljan dobar fotoaparat kojim ćete zabilježiti najljepše trenutke. Putujete li avionom, obavezno prije pakiranja provjerite ograničenja za ručnu i predanu prtljagu kod avioprijevoznika. Koje predmete ne smijete unositi, pročitajte ovdje.
Putovanje je avantura, a ne priprema za ispit. Neka vas zato turistički vodič informira o vašem putovanju, no definirajte ga sami. Istražujte i otkrivajte posebnosti zemlje u koju ste došli, razgovarajte s mještanima i osjetite duh zemlje. Upoznajte lokalne običaje i posjetite mjesta koja nisu u turističkom vodiču.
Uvijek se prije putovanja dobro informirajte o običajima i kulturi zemlje u koju putujete umjesto da se na „licu mjesta“ čudite i negodujete što u Indiji, primjerice, vozači kod prestrojavanja ne koriste retrovizore i žmigavce, već jednostavno trube.
U Južnoafričkoj Republici ne smijete odbiti ponuđenu hranu jer će se u suprotnom domaćini uvrijediti i shvatiti to kao znak nepoštivanja. U Bugarskoj kimanje glavom znači ne, a odmahivanje „lijevo-desno“ da… Svakako se prije puta dobro raspitajte o lokalnim običajima i načinima komunikacije kako ne biste nehotice uvrijedili domaćine.
Prije nego što rezervirate put, provjerite valjanost putovnica, ostale dokumentacije i svih rezervacija, od hotela, letova, vlakova, autobusa itd. Uvijek potvrdite vrijeme i lokaciju i provjerite jesu li ispravno zakazani. Također provjerite je li vaše ime ispravno napisano u rezervacijama.
Prije nego što odlučite da vam putno osiguranje ne treba i da ćete tu uštedjeti, razmislite o svim neželjenim situacijama koje vam se mogu dogoditi. U Europi se svakodnevno zagubi deset tisuća kofera! Zato se svakako preporučuje osigurati prtljagu, pogotovo ako letite avionom.
Dobro je imati i putno zdravstveno osiguranje jer Europska kartica zdravstvenog osiguranja ne pokriva sve medicinske usluge (primjerice, troškove prijevoza ozlijeđenog pacijenta u domovinu, troškove spašavanja, liječenje u privatnim ustanovama), već pokriva samo troškove neodgodive zdravstvene zaštite i to isključivo u javnim ustanovama.
Također, troškovi liječenja izvan Europe mogu biti vrtoglavo visoki pa svakako ugovorite putno zdravstveno. U sklopu putnog osiguranja može se ugovoriti i osiguranje od nezgode te osiguranje otkaza putovanja.