građevinski kriminal

USKOK: U Bujama se devet godina mešetarilo gradskim zemljištima, Kekin samo jedan od optuženih

| Autor: Dražen Ciglenečki
(Snimio Srećko Niketić / Pixsell)

(Snimio Srećko Niketić / Pixsell)


Jelena Perossa je devet godina, od lipnja 2014. do petka kada je uhićena, kao službenica, a potom i pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje i upravljanje gradskom imovinom Grada Buja, mešetarila s gradskim zemljištem kako bi sebi i suprugu Denisu Perossi pribavila nepripadajuću materijalnu korist. Proizlazi to iz jučerašnjeg priopćenja USKOK-a u kojem se precizira za što se sumnjiči spomenute, kao i još neke osobe.

U tom se priopćenju, u svojstvu petookrivljenog, pojavljuje Mile Kekin, suprug saborske zastupnice Možemo! Ivane Kekin, kojeg je hrvatska javnost upoznala puno prije nje budući da je rock zvijezda. Kekinov slučaj je, međutim, specifičan u ovoj istrazi jer bračni par Perossa nije od njega imao nikakvu korist, jedino je navodno profitirao glazbenik.

USKOK-ova računica

Pročelnica Jelena Perossa je, dakle, uvjeren je USKOK, na zahtjev Kekina od početka 2018. do 20. prosinca 2019. "upravljala postupkom prodaje dijelova nekretnina Grada Buja oglašenih u natječaju za prodaju nekretnina na način da V. okrivljeni ostvari imovinsku korist na štetu Grada Buja". Kekin je, naime, bio zainteresiran za jedno zemljište, a pročelnica je kao podlogu za određivanje njegove vrijednosti uzela elaborat iz 2013. "kojim je vrijednost te nekretnine određena u iznosu od 9,10 eura po metru kvadratnom, dok je drugu nekretninu oglasila na prodaju bez ikakve procjene njezine vrijednosti". Usto, kako bi dodatno umanjila cijenu za Kekina, Jelena Perossa "nije oglasila prodaju cijelih zemljišta, već prodaju dijelova koji su V. okrivljenom bili potrebni za realizaciju njegovog projekta gradnje".

– Na taj je način preostalom dijelu jedne gradske čestice umanjena vrijednost jer je smanjenjem površine postala nepodobna za gradnju, dok je druga gradska čestica opisanom prodajom ostala bez pristupnog puta na javnu površinu. Slijedom navedenog V. okrivljeni kupio je ukupno 358 metara kvadratnih zemljišta u vlasništvu Grada Buja za cijenu od 3.186,67 eura iako je njegova stvarna vrijednost u vrijeme prodaje iznosila 10.155,74 eura, pa je tako ostvario protupravnu imovinsku korist te oštetio Grad Buje za iznos od najmanje 6.969,06 eura, izračunali su istražitelji USKOK-a.

Mile Kekin je, znači, htio jeftinije proći prilikom kupovine zemlje na kojoj je sa suprugom namjeravao izgraditi vilu za iznajmljivanje i obratio se stoga Jeleni Perossa, koja je u upravi Buja bila zadužena za nekretnine u gradskom vlasništvu. I ona je, sumnja USKOK, pristala da mu izađe u susret. O tome zašto je bila tako benevolentna prema Kekinu, nema ništa u priopćenju USKOK-u, pa se može samo nagađati. Mito se ne spominje, pa je očito riječ o nečem drugom što je Jelenu Perossu, koju USKOK opisuje kao osobu ogrezlu u korupciju, potaknulo da ošteti Grad Buje samo kako bi omogućila Kekinu da uštedi sedam tisuća eura. Motiv Jelene Perossa je ono što nedostaje u jučerašnjem priopćenju USKOK-a kada je Kekin posrijedi.

Ostalo je shvatljivo. Pročelnica je, utvrdio je USKOK, čovjeka koji nije stalni sudski vještak za procjenu vrijednosti nekretnina angažirala u postupku prodaje nekretnina, na traženje zainteresiranih osoba. Od njega je naručivala izradu elaborata za procjenu te mu "nalagala dodatno sniženje cijena kada bi to odgovaralo njezinim interesima ili interesima zainteresiranih osoba" ili je, pak, kao u Kekinovom slučaju "koristila elaborate izrađene znatno ranije od trenutka prodaje nekretnina s cijenama koje nisu odgovarale tržišnim cijenama u vrijeme prodaje".

Taj nadrivještak, koji je trećeokrivljeni, pravio je naručene mu elaborate "protivno važećim propisima o procjeni vrijednosti nekretnina na temelju kojih su formirane cijene po kojima su prodavane nekretnine ispod njihove tržišne cijene i neovlašteno ih je potpisivao kao stalni sudski vještak". Tu u priču ulazi suprug pročelnice sa svojim poduzećem, on je kupovao gradske nekretnine po nižim, namještenim, a zatim ih prodavao po tržišnim, bitno višim cijenama. "Za ukupnu prodajnu cijenu od 139.303,07 eura stekao 33 zemljišta većinom sa starim kamenim kućama te je potom prodajom 17 nekretnina stvarnim kupcima ostvario protupravnu imovinsku korist od najmanje 436.614,80 eura, dok je Grad Buje oštećen za najmanje 459.314,25 eura", navodi se u priopćenju USKOK-a.

U HDZ-u su uvjereni, kako je jučer izjavio ministar Ivan Anušić, da Kekinov slučaj nije iznimka za Možemo!, "nije samo ta situacija oko vile, ima toga još jako, jako puno". Anušić svoju procjenu temelji na dojmu da je "cijela stranka Možemo! jako dobro uvezana i povezana". Potpredsjednik HDZ-a ima i ideju što bi još trebalo istražiti u vezi Kekina, a dala mu ju je predsjednica Kluba zastupnika Možemo! Sandra Benčić.

– Prema njezinoj izjavi taj gospodin zarađuje 7.000 eura po večeri. Vrlo lako se može saznati koliko je on u proteklih godina imao koncerata, pa se može izračunati koliki je prijavio prihod i koliko platio porez Republici Hrvatskoj, rekao je jučer novinarima Anušić, kojeg čudi što Kekin, unatoč dobroj zaradi od rock and rolla, nije htio platiti punu cijenu za zemljište u Momjanu, nego se "blamirao pred javnošću zbog 7.000 eura". Kekinova supruga Ivana je kao saborska zastupnica prije tri mjeseca osvježila svoju imovinsku karticu. U njoj su, osim vile koja bračnom paru godišnje od iznajmljivanja donosi 20 tisuća eura, još i stan u Zagrebu, automobil iz 2018. i ušteđevina u visini 10.300 eura.

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević izjavio je jučer da vjeruje da Mile i Ivana Kekin nisu počinili nikakvo kazneno djelo, ali za njega je potencijalno opasnija istraga navodnih financijskih malverzacija koje se tiču poslovanja s dvjema zaštitarskim tvrtkama na Hipodromu. Odvjetnik Ante Nobilo podnio je kaznenu prijavu tvrdeći da je na taj način nepotrebno potrošeno dva milijuna eura gradskog novca, time se sada bavi policija, a Tomašević smatra da je u pitanju sprega interesnih skupina protiv njega.

Gradonačelnik je ispričao kako je Enimark Ponjević, nekadašnji tjelohranitelj Franje Tuđmana, na Hipodromu protupravno niz godina držao četrdesetak konja, zbog čega je 2023. deložiran, ali da je riječ o nasilnom čovjeku, pa su, putem javnog natječaja, angažirani zaštitari da ga spriječe ako se pokuša vratiti.

– Policija je zatražila određenu dokumentaciju, pa neka istraže što god treba. Ali, to što Nobilo radi je politička kampanja kako bi njegova ekipa ponovo došla na vlast i promijenila urbanistički plan da on može graditi nebodere uz Savu. Nobilo je jedan od osnivača dviju tvrtki koje su vlasnici tog zemljišta. Za posao zagrebačkoga gradonačelnika treba hrabrosti, a ja je imam. Svi ti udruženi interesi i likovi izgmizali iz podzemlja neće me zaustaviti, poručio je Tomašević.

Predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić bio je jučer vrlo oprezan u komentiranju istrage protiv Kekina, ističući da je to "možda čisto, a možda nije". Kazao je i da ne vjeruje nikome, ali je iznio stav da je Kekinovo privođenje, "iako je čovjek možda kriv, pa neka odgovara", bila neprimjerena grubost jer "voditi ga u maricu u lisicama, to se radi mafijašima". Fokus Hajdaša Dončića je i dalje na glavnom državnom odvjetniku Ivanu Turudiću, protiv kojeg je SDP u Saboru pokušao pokrenuti postupak razrješenja.

– Turudić ne može biti glavni državni odvjetnik jer ne poštuje etički kodeks. Zbog svoje povijesti on ne može imati povjerenje jer ga ta povijest kvalificira isključivo kao HDZ-ovog dečka. Ne može osoba koja je možda i najmoćnija u državi biti usko povezana s bilo kojom političkom strankom. Turudićeva razina nesnošljivosti i odbojnosti prema oporbi jednaka je razini koliko ja volim njega. Turudić štiti HDZ, a HDZ štiti glavnog državnog odvjetnika, ocijenio je Hajdaš Dončić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter