Sjećanje na Zemlju osmijeha

Kako smo hladnu Pulu na dva tjedna zamijenili vrućim Tajlandom

| Autor: Doria Mohorović


Često nazivana zemljom osmijeha, Tajland je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija. Njezin glavni grad, Bangkok, s oko 15 milijuna stanovnika (od toga tek pola prijavljenih), ponio je titulu najposjećenijeg grada u 2024. godini. Već prvi razlog za osmijeh na licu svakog posjetitelja je temperatura viša 30 stupnjeva u odnosu na prohladnu Hrvatsku.

Ludi provod

U Zagrebu smo ostavili jakne i kišobrane i u kratkim rukavima, s kapama na glavama, krenuli avionom u toplije krajeve. Tajland nas je dočekao raširenih ruku, suncem, kaosom i nečim što bi mogli nazvati organiziranim neredom.

Iako će mnogi reći da je Tajland turistički prenapuhan, da biste ga zaista razumjeli i osjetili njegov ritam, morate ga doživjeti. Osim osmijeha, to je i zemlja hramova, žica, rajskih plaža, pristupačnih cijena i pozitivnih ljudi. Ljudi drugačijih kultura, vjerovanja, navika i jezika. Kulturni šok je neizbježan, a razlike vrijedne spomena.

(Snimila Doria Mohorović)(Snimila Doria Mohorović)

Dok, primjerice, Hrvati obično doručkuju sendviče ili omlet s tostom, Tajlanđani već u osvit zore udaraju po ljutoj Tom Yum juhi. Istovremeno, do kasnih noćnih sati moguće je izmasirati umorne noge, leđa i vrat, ili, pak, cijelo tijelo. I to za nama smiješnu cijenu od 180 bahti za pola sata masaže nogu, što je, u prijevodu, oko 5 eura.

Primjerice, za thai masažu cijelog tijela u trajanju od sat vremena platit ćete 8 i pol eura, a na kraju masaže dobiti i čaj ili vodu. Možda i još nešto, nismo pitali. Svake večeri na ulici viđali smo turiste duboko zavaljene u fotelje, u rukama nasmijanih i vještih Tajlanđana. Žene većinom masiraju žene, a muškarce muškarci. Zanimljivo je i da nema čekanja na termin, kako je to inače kod nas, već se za masažu dogovara na licu mjesta.

(Snimila Doria Mohorović)(Snimila Doria Mohorović)

Prvo upozorenje koje smo dobili prije nego što smo se uputili na Tajland je - strogo zabranjena voda iz slavine. Uz to, preporuka je pripaziti na salate, voće, sve što je oprano vodom. Led koristiti isključivo ako je napravljen od filtrirane vode, što je teško saznati.

Stav gotovo cijele grupe koja je s nama putovala, bio je takav da jedva čekaju popiti kod kuće čašu dobre hladne "špinovače". Iako nikome nije nedostajala rutina, ono što je svima falilo je troslojni WC papir, pranje zubi bez bočice pitke vode, a nakon 13 dana boravka na Tajlandu, nakon brojnih thai jela, zaželjeli smo se, da se ne lažemo, naše domaće hrane.

(Snimila Doria Mohorović)(Snimila Doria Mohorović)

Hrana koja se nudi na ulicama Tajlanda je raznolika, a ono što možda i najviše šokira Europljane jesu uvjeti u kojima se ona priprema i skladišti. Pa tako nije neuobičajeno vidjeti jaja koja stoje na štandovima na 37 stupnjeva Celzijevih, kao i meso i riba, pa i meso krokodila.

Nama nije izgledala previše primamljivo, ali je među turistima vrlo popularna. Svaka druga ulična ponuda uključuje nešto s reptilima, škorpionima, cvrčcima ili sumnjivim etičkim i higijenskim standardima.

Bangkok je grad koji nikad ne spava, meka je to za one željne ludog provoda. Ulicom Khao San, koja vrišti zabavu, gdje se neonska svjetla nikad ne gase, nemoguće je proći bez stotine poziva na neku od usluga - bilo na promotivnu ponudu alkoholnih pića, na kušanje škorpiona ili na ping pong show, koji, unatoč naivnom nazivu, nema nikakve veze s reketima za stolni tenis. Tajland je poznat i po seks turizmu i tzv. ladyboyevima, a brojne turiste privlači i Nana Plaza, striptiz kompleks na nekoliko katova u kojem je strogo zabranjeno fotografiranje.

(Snimila Doria Mohorović)(Snimila Doria Mohorović)

Osjećaj adrenalina

Jedan od simbola Bangkoka je i kultni tuk tuk. Ovo vozilo, često okićeno lampicama i glasnom muzikom, prevozi turiste od točke A do točke B po ulicama Bangkoka, ali nije ih neobično vidjeti ni na autocesti. O osjećaju adrenalina (istovremeno zabave, ali i nelagode) u zavojima ne treba dodatno ni pričati. Ako uskočite u jedan od njih, dobro se držite, a prije puta uplatite osiguranje.

Tajlanđani, očigledno, nemaju osjećaj straha jer kacigu tijekom vožnje nosi malo tko. Normalno je ondje vidjeti četveročlanu obitelj s malom djecom kako natiskani na motoru voze po autocesti, ili pak, taksiste koji na skuteru prevoze turiste koji sjede s nogama prebačeni na bok, dok vozači istovremeno prate cestu i FaceTime na mobitelu.

Iako su kao narod skulirani i prijateljski nastrojeni, promet je nešto posve drugo. Ovdje vlada kaos, nema pravila, vozi se sa svih strana cesta. Kod njih vrijedi zakon preživljavanja. Volan im je s lijeve strane, kao i strana ulice kojom voze. Pješaci koji strpljivo čekaju da prijeđu cestu načekat će se do sutra. Zato je nas vodič naučio da dignemo ruku u zrak - i rezolutno krenemo.

(Snimila Doria Mohorović)(Snimila Doria Mohorović)

Treba reći i da su Tajlanđani iznimno susretljivi, gostoljubivi i spremni pomoći, a svjedočili smo i vraćanju novčanika strancu na ulici. Poštuju tuđu kulturu, ali traže i da se poštuje njihova. Ipak, teško je s njima komunicirati na engleskom jeziku. Nije nadomet naučiti osnovne pozdrave. Gdje god se okrenete čut ćete izraz "khob-khun ka" (za žene) ili "khob-khun krab" (za muškarce) što u prijevodu znači hvala, a uvijek ga prati spuštanje glave sa skupljenim dlanovima prema sugovorniku.

Što se tiče plaćanja, preporuka je uzeti keš, ondje vlada pravilo "cash is king". U mnogim se restoranima i trgovinama može plaćati i s karticom, dok se u nekim objektima uzima provizija. Cjenkanje je poželjno, a često i zabavno, iako, o tome koliko se može spustiti cijena ovisi u mjestu u kojem se nalazite. Puno bolje ono prolazi u velikom Bangkoku nego na turističkom Krabiju.

No, cijena se lijepo može spustiti, pogotovo popust na količinu. Popularne slonove hlače, koje mnogi kupuju za odlazak u hramove, budući da ondje morate biti pokrivenih nogu i ramena, mogu se iscjenjkati za niti 100 bahti, što je manje od tri eura. Mogu se tu pronaći i košulje, haljine, kupaći kostimi za smiješnu cijenu. Nažalost, često je onaj ograničavajući faktor zadana težina kofera, pa treba dobro razmisliti što kupovati.

Tajland obiluje životinjama. I dok smo za vrijeme fotkanja u plićaku vidjeli samo jednog malog morskog psa na popularnoj plaži Maya Bay, koju je proslavio film "Žal" i Leonardo Di Caprio, majmuni su, pak, normalna pojava. Itekako su naviknuli na turiste, ali i na njihove stvari. Saznali smo da nerijetko otimaju mobitele i novčanike, pa se preko lokalaca mijenjaju (cjenjkaju!) s turistima za hranu.

Na plaži koja je po njima i dobila ime, čuvenoj Monkey beach, svjedočili smo kako kajakašima i izletnicima prevrću po stvarima i slade se napitcima koje su ostavili na plaži uz ručnike. Prava komedija bila je vidjeti jednog od majmuna kako ispija rozi smoothie koji je ukrao jednom od turista, ili pak, drugog majmunčića koji već uigranim potezima pokušava na kajaku otvoriti torbu veću od njega. Često znaju biti i agresivni, pa je bolje izbjegavati direktan kontakt s njima.

(Snimila Doria Mohorović)(Snimila Doria Mohorović)

Hranjenje slonova

U "Elephant Worldu," mjestu i iskustvu koje se ne zaboravlja, upoznajemo spašene slonove od cirkusa i lanaca. Kao alternativa mjestima gdje se slonovi jašu, ovdje ćete se družiti sa slonovima i hraniti ih. Pri dolasku na imanje, vaš je zadatak hraniti petnaestak slonova malim lubenicama i gomoljastim povrćem, potom se na obližnjem polju skuplja trava, a nakon toga im se pripremaju obroci i kora od banane koja im je omiljena.

Sve to uz pratnju volontera i zaposlenika koji su jednako veseli kao i slonovi. Slijedi kupanje i pranje slonova. I dok vi oduševljeno perete slona u rijeci, on vam u znak zahvale prolijeva deset litara vode iz surle. Poseban je to doživljaj jer je pravo čudo vidjeti koliko vole zaroniti glavu pod vodu i bacati se po plićaku. Osobito slonići.

Na Tajlandu morate probati njihove poznate pive - lagani Chang, nešto jaču Singhu i Leo. Uz najpopularniji, svima dobro znani mango sticky rice, specijalitet koji se nudi na svakom koraku, u slanoj ili slatkoj verziji su i roti palačinke. Prvo majstori zanata, koji se hvale da su baš oni bolji nego drugi prodavači na štandovima, pripremaju ovu tradicionalnu deliciju tako da oblikuju lopticu, koju zatim rastegnu u tanko tijesto, a onda ju izvrte na ulju i namažu odabranim namazom i/ili voćem. Ono što je "must" je probati mango koji je, u usporedbi s onim koji se može pronaći u našim supermarketima, puno sočniji i ukusniji.

(Snimila Doria Mohorović)(Snimila Doria Mohorović)

Od njega se pripremaju smoothiji, kokteli, a od velike je on važnosti za ovaj narod s obzirom da je i sam Buda ispod drveta manga doživio prosvjetljenje. Tu su, uz plodan kokos, i razna egzotična voća poput guave, zmajevog voća (dragon fruit), mangosteena i longana (dragon eye). Veliku je pažnju svima privlačio i durian, kultno tajlandsko voće izrazito neugodnog mirisa koje mnoge podsjeća na smrdljive čarape.

Onima koji su ga probali nikako se nije svidio. Ipak, smatra se ondje delicijom, a od njega se prave razni proizvodi. Ne zna se broj i popularnim trgovinama 7/11 koje se nalaze svakih nekoliko metara. U njima se može pronaći svašta, a pravi su hit tostevi koji se ondje mogu i ugrijati. Na društvenim mrežama mogu se pronaći i preporuke što ondje kupiti, pa je tako uz nezaobilazni lava cake, iznimno popularan i zeleni yadom inhalator za sinuse i glavobolju.

Preporuka je i popeti se jednu večer na neki od brojnih rooftop barova s pogledom na svijetla i visoke zgrade modernog Bangkoka. Mi smo posjetili bar Tichuca bar i oduševili se. Iako je hrana u Tajlandu poprilično jeftina, pa će tako ručak ili večera tajlandske kuhinje za dvije osobe izaći oko 17 eura, cuga je nešto skuplja, bliskija europskim standardima. Jedan koktel u tom baru platit ćete oko 14 eura.

Što se tiče preporuka za klopu, u Bangkoku treba izdvojiti Family restoran uz jedan od mostova, koji je bio smješten nekoliko koraka od hotela u kojem smo bili smješteni, nekoliko minuta od Khao Sana. Na Tajlandu je marihuana legalizirana pa se na svakom koraku može osjetiti prepoznatljiv miris.

(Snimila Doria Mohorović)(Snimila Doria Mohorović)

Najbolji sladoled od kokosa kušali smo na plutajućoj tržnici Damnoen Saduak. Iako su mišljenja turista za ovu atrakciju podvojena, nama je to bio pravi doživljaj. Iz kanua se cjenkaš s prodavačima, možeš kupiti sve - od igle do lokomotive, a vožnju kanalom prati džungla s obje strane. No, valja reći da su cijene ondje skuplje nego na drugim lokacijama. Najjeftiniji suveniri i voće mogli su se pronaći na tržnici Mae Klong gdje prolazi popularni vlak.

Osam puta dnevno prolazi tom tržnicom, pa se na nekoliko minuta obustavljaju sve aktivnosti, podižu se tende, miču stolići i suveniri - i ponovno se sve vraća i nastavlja kupovina. Koliko im je duhovnost važna, dokazuju mali hramovi, tzv. kuće duhova koje se mogu vidjeti ispred domova, shopping centara, pa i suvremenih nebodera. Poznate kao san phra phum, mala su to, šarena svetišta koja služe kao dom duhovima koji čuvaju zemlju, a pred kojima se budisti često mole i ostavljaju darove.

(Snimila Doria Mohorović)(Snimila Doria Mohorović)

Rajski otoci

Pet noći bili smo smješteni na Krabiju u Ao Nangu. U ovom turističkom mjestu nalazi se duga pješčana plaža, no turisti, ali i lokalci, rađe će otići na obližnje rajske otoke. S brzim gliserom, ili pak popularnim tradicionalnim long-tail boatom, stiže se do plaža i uvala koje podsjećaju na prizore iz reklama. Osobno, nas se najviše dojmio otok Hong, Lao Lading, Poda, Tup, Railay i Monkey beach, a ne treba izostaviti ni brojne slikovite lagune s živopisnim podmorskim svijetom.

Lijepim pješčanim plažama obiluje i Phi Phi otočje, gdje smo nakon Krabija proveli još tri dana. Kada padne mrak, otok se pretvara u noćno ludilo, uz muziku na svakom koraku i neizostavan fire show na plaži.

Neopisivo je iskustvo i kajakom ploviti po rijeci uz šumu mangrova u selu Bor Thor, uz posjetu impresivnim špiljama koje krase brojni stalaktiti i stalagmiti. Široka je paleta mjesta koja se mogu posjetiti na Tajlandu, s naglaskom na predivnu prirodu i zanimljive običaje.

(Snimila Doria Mohorović)(Snimila Doria Mohorović)

(Snimila Doria Mohorović)(Snimila Doria Mohorović)

Sve u svemu, Tajland je sve ono što smo zamišljali, i više od toga. Kaos, osmijeh i kontrasti. S jedne strane mirni hramovi i priroda, s druge divlja noćna scena. S jedne strane rajske plaže, s druge užurbani Bangkok. Zemlja koja ne skriva svoje mane, ali ni ljepote.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter