(Snimio Borislav Brezo)
U srijedu 16. travnja u 19:00 sati održat će se treće izdanje Kluba u Klubu – čitateljskog kružoka Giardini 2 na kojem pod mentorstvom stručnjaka čitatelji i čitateljice promišljaju pročitano djelo u okviru ovogodišnje teme Kluba-knjižare “Strahovi današnjice”.
Ovotjedni gost je miljenik pulske publike, književnik Amir Alagić, a sudionici će diskutirati o romanu Kronika najavljene smrti kolumbijskog pisca Gabriela Garcíe Márqueza, dobitnika Nobelove nagrade za književnost. Jedan od najznačajnijih hispanofonih književnika u ovom romanu isprepliće istinitu priču o ubojstvu u kolumbijskom selu s elementima magičnog realizma, progovarajući o kolektivnoj odgovornosti društva za počinjen zločin. Alagić će u Klubu u Klubu povesti razgovor o utjecaju pisaca na pisce te nadopisivanju, oživljavanju i odjekivanju njihovih djela u radovima onih koji ih baštine, s posebnim osvrtom na svoj posljednji roman Ogledalo za krletku (Durieux). Bit će govora o pretakanju (trans)kulturalnih obrazaca u književnost, višeglasnosti sjećanja i prisilnom zaboravu te moći javne percepcije, kao i o prožimanju sadržaja i forme te svjetonazorskom odabiru načina pripovijedanja.
Knjiga je dostupna u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula i u PDF izdanju. Preporučuje se da zainteresirani pročitaju knjigu iako to ne predstavlja uvjet sudjelovanja u čitateljskom klubu.
Gabriel García Márquez, kolumbijski književnik i novinar (Aracataca, 1927 – Ciudad de México, 2014). Jedan od najznačajnijih hispanofonih pisaca, najčitaniji među književnicima hispanoameričkog booma u svjetskoj književnosti XX. st., dobitnik Nobelove nagrade 1982., čiji je glasoviti roman “Sto godina samoće” vrhunsko ostvarenje magijskoga realizma. Trajno zaokupljen srazom tradicije i moderniteta te mogućnošću mitologizacije zbilje, u svojim je djelima, istodobno lokalnoga, kontinentalnoga i svjetskoga dosega, razvijao teme samoće, sudbine, nostalgije, patrijarhata, ljubavi, moći i nasilja, oblikujući pripovjedni imaginarij u kojem izmaštano i fantastično, nadnaravno i začudno supostoji sa svakodnevnim i povijesnim, odslikavajući burnu historijsku dijalektiku latinskoameričke civilizacije.
Amir Alagić rođen je 1977. u Banjaluci. Objavio dvije zbirke priča: Pod istim nebom (2010) i Linije koje ti nazivaš rijekama (2019), te romane: Osvetinje (2016), Stogodišnje djetinjstvo (2017), Tuneli (2019) i Ogledalo za krletku (2022). Scenarist je i redatelj kratkog igranog filma Poigravanja ili Pokvareni bojler (2012). Živi u Puli.