(Privatna arhiva)
Arbun može narasti do nekih šezdesetak centimetara duljine i težiti do tri kilograma, ali prosječna lovna veličina mu je tek desetak dekagrama.
Boja mu intenzitetom može varirati od blijedoružičaste do tamno-mesno crvene što ovisi o hrani i staništu. Netom ulovljen, često bude poprečno tamnije isprugan uz vidljive modrikasto iskričave točkice po bokovima i hrptu. Peraje su mu jake i solidno razvijene tako da može u kratkom vremenu postići veliko ubrzanje što je neophodno za preživljavanje u moru. Ipak, kao vrsta koja je životno vezana uz morsko dno, nije plivač na duge staze. Upravo se stoga na parangalu jako brzo zamori i ugine od iscrpljenosti. Malo je arbuna ulovljenih na parangal koji, kad ih izvučemo, još uvijek budu živi.
Arbuna nije teško uloviti i nije potrebno biti neki veliki majstor da bismo postigli uspjeh. Ako je prisutan u ribolovnoj zoni, arbun će najčešće rado uzeti ponuđeni mamac. Uzet će ga najčešće postepeno, najprije uz dva do tri neodlučna poteza nakon čega slijedi pravo povlačenje. Uz malo taktiziranja i sreće lako ćete ga dovući na površinu.
Na pozicijama gdje arbuni primaju kao ludi, nisu potrebne nikakve predradnje, no u situacijama kada nismo sigurni u uspjeh, treba biti korak ispred. Brumanje pozicije nikada ne može škoditi, a u slučaju kada su arbuni neodlučni, mala količina bruma može biti okidač koji dovodi do traženog uspjeha. Brum za arbuna nije teško pripraviti. Dovoljno je uzeti oko pola kilograma kruha i nešto otpada od srdela ili kakve druge plave ribe, sve skašiti i potopiti u mrežastoj vreći oko metar iznad dna. Nemojte vreću spuštati na konopu već na nekoj staroj tunji. Naime, konopac spušten neposredno ispod barke često plaši ribu. Najprije će odlutati zubatac, a za njim fratri i sva ostala riba. Ostat će samo pirge, knezovi i glavoči koji ionako nisu cilj nekog ozbiljnijeg ribolova.
Umjesto opisanog bruma, u more se mogu pobacati i ljušture od daganja. Naravno, ako je veća dubina i izražen kurenat, treba ih spustiti u vreći ili brumalici. U protivnom će se raspršiti pa od privlačenja ribe neće biti ništa.
U početku je na udice poželjno postaviti velike ješke koje će arbunima razbiti plahost i sumnjičavost.
Premda natjecatelji preferiraju sitniju ješku dobro uvezanu silikonskim nitima, praksa je pokazala da će veliki arbun radije progutati šlampavo postavljenu veliku dagnju nego neku perfekcionistički obrezanu i uvezanu.