Platinasti jubilej kraljice Elizabete nije jučer proslavljen onako kako bi to bilo da nema pandemije, pa je glavna proslava predviđena za lipanj. Ipak, ove nedjelje čule su se puške u Hyde parku i iz londonskog Towera, a kraljica je objavila pismo javnosti u kojem je razjasnila mnogo toga što slijedi kada nje više ne bude
Kraljica Elizabeta II (AFP)
Sa i oko britanske krune bar nikada nije dosadno. I kada presuše sve vijesti oko nesretnog virusa koji je poharao svijet ili mogućeg ruskog upada u Ukrajinu, kruna opet puni naslovnice svjetskih novina, jer tamo se uvijek nešto događa. Tako je kraljica Elizabeta II. sada utrla put vojvotkinji od Cornwalla, Camilli, da 'jednog dana' nosi kraljevsku titulu, ako princ Charles postane kralj.
Platinasti jubilej kraljice Elizabete, sedamdeset godina na prijestolju, nije jučer proslavljen onako kako bi to bilo da nema pandemije, pa je glavna proslava predviđena za lipanj. Ipak, ove nedjelje čule su se puške u Hyde parku i iz londonskog Towera, a kraljica je objavila pismo javnosti u kojem je razjasnila mnogo toga što slijedi kada nje više ne bude.
- Moja je iskrena želja da, kad dođe vrijeme, Camilla bude kraljica supruga dok nastavlja svoju vjernu službu, izjavila je devedesetpetogodišnja Elizabeta, koja je punih sedamdeset godina britanska kraljica.
Godine su tu i omiljena kraljica, koja je prošle godine izgubila i supruga, očito razmišlja o budućnosti, kada će se Charlesu otvoriti put da je zamijeni. A onda je tu i pitanje Camille i svega onog što se događalo u prošlosti, od čudnog braka Charlesa i princeze Dijane.
Sama Camilla, koja je bila kobna za Charlesa pa je i prelijepu Dijanu zamijenio za nju, dugo je bila osporavana u Britaniji. Mediji su Dijanu obožavali, dizali u nebesa, a Camilla je bila nužno zlo, koju su novinari vrijeđali i omalovažavali. Mora se priznati da je to dobro podnijela, pogotovo kad se o njoj pisalo kao najomraženijoj ženi u zemlji pa su se pojavljivale i spekulacije da će jednog dana biti ”princeza supruga”, a ne kraljica supruga.
A onda je krenula lavina novih događaja u kraljevskoj obitelji, koji su naprosto fokus javnosti odmaknuli od Camille. Snimljeno je i mnogo televizijskih dokumentaraca koji su pokazali da ni sa Dijanom nije baš sve bilo bajno i krasno, pa su i Britanci počeli gledati Camillu u drugom svjetlu. U podužem tekstu koji se ovih dana pojavio u ”New York Timesu” piše da je Camilla od najomraženije žene preko noći postala popularna. Prvo ju je kraljica imenovala Kraljevskom damom, a sada je došla nova podrška.
A kraljica Elizabeta, koja je obljetnicu svoje vladavine obilježila i pismom Britancima u kojem se potpisala kao ”vaša sluga, Elizabeta”, zahvalila se na podršci koju uživa 70 godina.
Jučer, prije točno sedamdeset godina, umro je njen otac George VI. i od tada je Elizabeta plovila u teškim vremenima, dokazujući snagu kao rijetko tko iz povijesti dinastije.
- I kada moj sin Charles postane kralj, znam da ćete i njemu i njegovoj supruzi Camilli pružiti istu podršku koju ste dali meni, napisala je kraljica u vremenima kada kraljevskoj obitelji nikako nije lako. Princ Harry i njegova prepredena supruga Meghan stvorili su kaos koji nije bilo lako riješiti, a konačno se rješenje još uvijek ne nazire. Princ Andrew je u epicentru seksualne afere s nepredvidljivim posljedicama, nakon optužbi da je u New Yorku zlostavljao tinejdžericu. Iako se dugo nastojalo sve nekako popeglati, afera je kulminirala i kraljica je bila primorana princu oduzeti sve vojne funkcije.
Nije lako u Britaniji ni na političkom planu, jer se očito bliži kraj i Borisu Johnsonu. Premijeru koji je pokrenuo postupak izlaska Britanije iz Europske unije, što se pokazalo kobnim. Sada mu je za vratom i afera sa pijankama ju vrijeme pandemije, dok su Britanci sjedili kod kuće i bili pod pritiskom drastičnih mjera.
Tako su građani Velike Britanije ponovno bili okrenuti svojoj kraljici, koja je širila optimizam, ali je ipak na red došao i neminovni kraj, kada će je zamijeniti Charles. O njemu Britanci također različito misle, svakako je pomalo čudan za neke, jer su njegovi interesi sasvim drukčiji od onih koje je pokazivala Elizabeta. Ni vjenčanje Charlesa i Camille 2005. godine nije prošlo bez drame, ali je princ pokazao odlučnost koja je spriječila sve intrige da se taj brak ne dogodi. Charles je naglašeno slao poruke koliko je sretan uz Camillu koja mu je pružala podršku i dok je bio sa Dijanom. Dugo je Charles želio da Camilla nosi titulu kraljice supruge, kad on dođe na prijestolje, ali je Elizabeta oklijevala to javno podržati.
Obilježavanje jubileja kraljice proteklo je bez puno pompe, jer pandemija je još tu i svi se izuzetno trude da zaštite kraljicu. Ona je ipak dobila priliku prisjetiti se 'starih dana', oca Georgea i onog dramatičnog dana kada je do nje stigle vijest da je umro. Rekla je da je to bio dan kad je shvatila da će njen život biti stalno u službi naroda kao što je bio i život njenog oca.
- Sretna sam što sam imala čvrstu podršku svog supruga, vojvode od Edinburgha. Bila sam blagoslovljena što sam u princu Philipu imala partnera koji je bio spreman preuzeti ulogu supruga i nesebično se žrtvovati, poručila je kraljica koja iz godine u godinu priprema teren za svog sina. Tako je i prije četiri godine osigurala da je Charles naslijedi na čelu Commonwealtha, jer to nije bilo baš posve jednostavno. Postojalo je niz ideja, a kraljica je svoju želju izrazila neposredno prije skupa državnika u dvorcu Windsor.
- Iskrena mi je želja da Commonwealth nastavi nuditi stabilnost i kontinuitet budućim generacijama i da jednog dana odluči da princ od Walesa treba nastaviti važan posao koji je započeo moj otac 1949., kazala je Elizabeta.
Tada je sve bilo gotovo, svi su se složili da je to rješenje, iako je bilo otpora prema Charlesu. A onda je na red došla Camilla. Komplicirana procedura svašta predviđa, u povijesti je bilo raznih slučajeva, pa je i Albert, suprug kraljice Viktorije trebao čekati 17 godina nakon njihovog vjenčanja da postane princom, a onda i 'kralj suprug'. Teško se snalaziti u svemu tome pogotovo ako se nema potrebnog znanja o povijesnim okolnostima unutar krune. U svakom slučaju 'kraljica supruga' nema ovlasti kakve ima kralj.
Od vremena kada je Elizabeta, tada 25-godišnjakinja 6. veljače 1952. proglašena kraljicom, svijet se jako promijenio. Carstvo se smanjilo, pa raspalo, Dijana je donijela zvjezdane trenutke monarhiji, a onda su počele beskonačne afere. Mediji su Krunu često nazvali i tvrtkom, ali Elizabetina popularnost nije nikada bila drastično ugrožena, osim možda u vrijeme Dijanine smrti. Elizabeta je bila prva kraljica čiju je krunidbu prenosila televizija putem koje je ona prva u svijetu uputila božićnu poruku. Već 1957. godine, kad je Gana proglasila neovisnost, počeli su problemi, a onda su krenuli 'vjetrovi promjene' u Africi. Do 1970. godine većina kolonija proglasila je neovisnost, a 1997. godine primopredaja Hong Konga pod kinesku vlast bilo je posljednje poglavlje Britanskog carstva.
Kraljica je uvela i običaj da se rukuje s narodom, a glamurozno vjenčanje kraljičinog sina i Dijane podiglo je popularnost monarhije na najvišu točku. A onda su slijedile drame, da bi 1992. godine kraljica rekla da je to bila 'užasna godina'. Pet godina kasnije Dijana je poginula, a nacija je kritizirala kraljicu da nije pokazala dovoljno sućuti i da je trebalo proći vremena da je premijer Tony Blair nagovori da se spusti zastava na Buckinghamskoj palači. Elizabeta je 2011. otputovala u Irsku, a dijamantni jubilej proslavljen je uz veliku kraljičinu popularnost i organizaciju ljetnih Olimpijskih igara.
Potom su uslijedile dvije velike afere, s unukom Harryjem i kraljičinim sinom Andrewom, da bi prošle godine umro i kraljičin suprug Philip. Tužne slike kraljice dok sjedi sama u kapeli sv. Georgea najavile su sumrak njene vladavine i vrijeme koje dolazi. A to će biti vrijeme njenog nasljednika, princa Charlesa i njegove supruge Camille.